Thursday, August 31, 2006

Music For Imogen Leap Faktöriyel 5 Vektöriyel 3


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss Ex Machina # 138-Dea Ex Machina # 7

Equinox Music Sampler
Music For Imogen Leap Faktöriyel 5 Vektöriyel 3

28 Ağustos 2006 Pazartesi Gecesi yayınlanmış programın parça dizinidir.
>>>>Musique
1-The Books-Smells Like Content (Tomlab Records)
2-Nor Elle-Reflection (Mole Listening Pearls)
3-Nor Elle-Oriental Fusion (Mole Listening Pearls)
4-Airmate-Life Matters (Mole Listening Pearls)
5-Khonnor-A Little Secret (Type Records-Stereo Deluxe)
---Exclusice Album's Sampler Zone---
6-Dani Siciliano-Frozen (Studio !K7)
7-Dani Siciliano-Think Twice (Studio !K7)
8-Dani Siciliano-Be My Producer (Studio !K7)
9-Squarepusher-Planetarium (Warp Records)
10-Squarepusher-Welcome To Europe (Warp Records)
---End Of The Exclusive Album Sampler Zone---
11-Codec And Flexor-I'll Be Gone (Kitty Yo Records)

Music Foro Imogen Leap Faktöriyel 5 Vektöryel 3-Bölüm (138) Kesinleşmemiş Karmaşıklık Dimağlara Yer etmiş Biteviye Deja-Vu Kültürel Kesintilerde İcazete İhtiyac Duyamayan Elektronika Tınıları- Tenkit'e Son

Info
"Elektronik müzik çehresini ve perspektifleri en çabuk değişime uğrayan müzikal tür. Trend olarak adlandırılmasından önce de vardı belli bir sürenin ardından medyanın göz önünden ıratması neticesinde de var olacak. Nesnelliğini üretilmiş olan her sese kulağını kabartmayı ve bunlardan azami şekilde 60’ar dakikalık setleri halinde dinleyicilere ulaştırmayı çabalayan Deuss Ex Machina 138; Dea Ex Machina’nın 7. Bölümü Pazartesi akşamı Şehrin Ritminde tam vaktinde yayındaydı.

Alabildiğine geniş coğrafyalar, ütopik ses sekansları bazen tam olarak anlamlandıramasak da o an dinlemiş olduğumuz tınının bize huzur vermesi, ya da tam tersi olarak düşüncelere daldırmasını ele almaya çabaladım Equinox Music Entertainment’ile gerçekleştirmiş olduğum Dea Ex Machina’nın Ağustos bölümünde. Elektronik müziğin beslenen noktalar itibariyle en çok dinleyici ile iletişime ve buradan gelecek eleştirilere (feed) göre çeşitlendirilmiş Ambient, Deneysel Tınılar,IDM, Downbeat tınılardan bir kolaj oldu.

Hali hazırda Yaz’ın son demlerini yaşadığımız bugünlerde bir nebze olsun ferahlık sağlayabilen önümüzdeki Kış sezonu boyunca da daha sık sık karşımıza çıkması muhtemel çalışmalardan önermelerimize kısaca değinelim.

Deuss Ex Machina’nın 1.Yayın Dönemi içerisinde takipçileri ile paylaştığı The Books topluluğu konuğumuzdu.Üyelerinin deneysel elektronik müzik yapan Nick Zammuto ve Violinist Paul De Jong’dan müteşekkil; kademesiz tematik ses deneylerini stüdyolarında biçimlendirmeleri ardından ekledikleri örneklemler (sample) ile donanınca bu yeni yapıların stüdyoda kayıtlarından ayrılamayacak kadar bütünleşik kompozisyonlara dönüşmelerine imzalarını atan Tomlab Records’un da takip edilmesini salık verdiğimiz projelerinden biri olarak Stereo Deluxe etiketinden yayınlanmış olan “New Folk” toplama albümünden Smells Like Content ile Dea Ex Machina’nın ilk notalarını dinamo 103.8 frekanslarını doldurdular.

Genelinde House öznelinde de Tech House sahnesinin Darmstadt’lı mimarlarından Plastic City etiketinin de sahibi olan 1998 den bu yana Nor Elle olarak da downtempo çalışmalara imzasını atan Norman Fellar aka Terry Lee Brown Jr. Konuğumuz oldu.Geçtiğimiz Mart ayında Mole Listening Pearls etiketinden yayınlanmış olan üçüncü stüdyo kaydı olan Kombologi’den dinlendirici özelliği ile ruh’a huzur veren Reflection ve Doğu’lu sesleri içeriğinde işlenmesi neticesinde elde edilmiş “Oriental Fusion” parçalarını seçtim. Mole Listening Pearls’ü keşfedebilmek için bu iki parçanın ardından Hannes Bieger’in caz standarlarından Led Zeppelin gibi Rock kültlerine uzanan çeşitli isimlerin esinlenmeler ile kotardığı yine downtempo kategorisi içinde değerlendirilebilecek “Carry On Wise Guy” albümünden “Life Matters” parçaları Mole Listening Pearls’de ev-dinlenceliği için de pek çok seçenek içerisinde önemli olanlarından birisi olarak dinleyiciye ulaştı.

Uzunca süreli vokal performansları ile özellike Matthew Herbert’ın albümlerine sesi ile hayat vermiş isimlerden biri olan ve 2004 tarihli “debut” çalışması Likes ile Sonbahar’da yeni çalışması Slappers kaydından seçtiğimiz parçalar ile hem istikrarını koruduğunu hem de giderek kendi prodüksiyon çalışmaları ile ayakları üzerinde duran estetize edilmiş pop müziğin kraliçelerinden birisi olan Dani Siciliano konuğumuz oldu.

Slappers albümünde kişisel hikayelendirmeler, birbiri ile bağlantılı olarak her bireyin çıkarlar ve çıkarımlar doğrultusunda birbirlerine karşı uyguladıkları davranış biçemleri politik söylemlerden güncel olana kadar pek çok detayı evet eşsiz evet bilakis deneysel kıvrımlar ile donatarak daha da tok çalışmalara imzasını atmayı başarıyor. Kollektif çalışma geleneğinden geldiği için Sicilano yine geniş bir ekipten ve özellikle Matthew Herbert’tan desteğini alıyor.Siciliano’nun alameti farikalarından olan lirik zenginliği de bütün bu unsurlara ilave edildiğinde ise sonuç olarak karşımıza soğuk harmonika tonlu “Frozen”, caz standarları üzerinde oynanan eklektik doğaçlama seansı “Think Twice” ve modern minimal elektronik sahnesinde çokça kullanılmakta olan ses örneğinin sayısız defa loop edilmesi ile ortaya çıkan kolaja uygun tonla vokal desteği ilevesi olmuş, tam anlamıyla Sicilano imzası taşıyan ilk şarkı “Be My Producer” “Studio! K7” ın demirbaşları arasındaki yerini sağlamşatırmasına olanak sağlıyor.

Bu çalışmanın yanında yine Ekim ayı ortalarından yayınlayacak olan Drum And Bass, Breakbeat, Illbient gibi aksak ritmleri bir potada harmanlayarak yıllardır takipçisi olmaya çabaladığımız bir isim olan Tom Jenkinson aka Squarepusher’da Hello Everything albümünden iki parça ile tanıtmaya çabaladım.Sözlerin değil müzikal tonlamalar ile disiplinler üstü ses kümecilerinden birisi olan Squarepusher’ın ustalık çalışmalarından birisi olarak tanımlama gereği duyuyorum son çalışmasını.Olabildiğince çok şekilden şekile girmeyi becermiş Warp Records etiketinin de hüviyetini barındıran yine karşımıza çıklmayı başaran anahtar kelime olan “Deneysellik” komutunun hakkını vermiş olduğu Hello Everything’den Drill’n Bass Planetarium ve Welcome To Europe’adlarındaki ili güzelleme ile Dea Ex Machina’yı oluşturdular.

Keyfe keder ve genel geçer bir heves olarak algılamadığım elektronik müzik kültüründe her an farklı bir yaklaşımla ve yeni ataklarla karşılaşabilirsiniz. Olumsuzluklara rağmen müziğin alabildiğince daha çok dinleyiciye daha kaliteli ulaşması erişilmesi okunması takip edilmesi dileğimle...Görüşmek Ümidiyle...

Allame-i Ulul Arz'dan ara nağmeler...
The Books
Nor Elle
Khonnor
Dani Siciliano
Squarepusher

Enternasyonel Gürül-tü Gürül Çağlama, Clicks, Cuts, Micro, Id, Neo Galactica, Space Tunes, Indie, Minim@l Textart, 64 bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Kararında Dinleyiniz.misak

Her Türlü Eleştiri, Öneri vs. İçin İletişim Kanallarımız;

info[at]dinamo.fm -www.dinamo.fm - misak[at]dinamo.fm

Her Pazartesi Gecesi Saat 22.00-23.00 arası Dinamo 103.8

>>>>Infoteka
gor-sel-Tekil Bir Denklemde-Çoklu Segmentler-NikakaoHi
Photo Courtesy From--
http://naturescave.blogspot.com/
Copyright-naturespiral[at]gmail.com

>>>>Poemé
Silva Gabudikyan
Neyim Vardi Harcadım
Az Mıydı, çok mu...
Bilemem;
Kabiliyete Malik olmak mı önemli,
Yoksa salt İnsan olmak mı...
Bilemem;
Çok kereler türkü çağırmaktansa
İnsan'a Salt el Salladım,
Hayatı böylesine yaşadım
Kötü müydü, iyi mi... Bilemem
*Anısına Saygıyla
Wednesday, August 30, 2006

Light Side Of The Moog - 29.08.2006

Dun aksam Eksiwave'de Light Side Of The Moog programimda caldigim minimal setin listesi:

29 agustos 2006 aksami caldigim setteki parcalar:

1) Duoteque - Lola
2) Dub Taylor - Lonesome Cowboy
3) Phonique - Lizard
4) Dub Taylor - Uhh Babe
5) Sutekh - Rhapsody On A Theme By Paganini
6) Alex Under - Las Bicicletas Son Para El Verano
7) Sascha Funke - To Be
8) Ellen Allien & Apparat - Jet
9) Mike Shannon - Valence
10) Mathew Jonson - Return Of The Zombie Bikers
11) John Spring - Strange (John Spring's 2005 Rework)
11) 2raumwohnung - Melancholisch Schoen (Tobi Neumann Remix)
12) Martin Landsky - I Can't Get Up
13) Slam - This World (Wighnomy Bros and Robag Wruhme Bukkelflippers Remix)
14) Argy - Love Dose (Luciano Remix)
15) John Gaiser - Egress
16) Troy Pierce - 25 Bitches (Gaiser's Too Many Bitches Makeover)
17) John Gaiser - And Answer
18) Super gizli otesi parca. Oyle ki ben bile adini unuttum.

Dinlemek icin: www.eksiwave.com

Wednesday, August 23, 2006

Deuss Ex Machina #137


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss Ex Machina #137-Jus'Keep Me Till You Hear Silence

21 Ağustos 2006 Pazartesi gecesi yayınlanmış programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
1-Tufan Demir-Happy Starlight/It's Hip (Edit) (Demo-CD-R)
2-Junior Boys-In The Morning (Alex Smoke Remix) (Domino Recordings USA)
3-Ellen Allien & Apparat-Jet (Ben Klock Remix) (Exclusive) (BPitch Control)
4-Alex Smoke-Snider (Soma Quality Recordings)
5-Dario Zenker-Chikeria (Esperanza Records)
6-Alland Byallo-Capped Synapse (Phonique Remix) (Classic Of the Week) (Loco United)
7-Paul Kalkbrenner-Queer Fellow (Ellen Allien & Apparat Remix) (BPitch Control)
8-Jona-Someone Put The Light On (Claude's Fly Like an Angel Remix) (Dirtybird Promo)

Jus'Keep Me Till You Hear Silence_Bölüm(137)_-_Organik Dokulu Betonarmik Aromalı Yaşam Sahasında Bir Titreşim Girişimi Yel Kaldırmayan Sıcağa Kafa Tutarcasına

"Deuss Ex Machina bir form olarak ilk emeklemesinden bu yana geçen süre içerisinde elektronik müziğin çehresini oluşturan enginlikten notaları paylaşmaya çabaladı. Geçtiğimiz Pazartesi gecesi de 3 saatlik bir maratonun ardından yapmış olduğumuz fikir teatrisinde de bu vurgunun üzerinde ısrarla durmam gerektiği konusuna kanaat getirdim.Uzun cümlelerime burada da katlanıp okumakta olduğunuz için bu vesileyle bir teşekkürü de ara bağlantı olarak paragrafı tamamlayayım.

Üç Saat dedim. Murat Abbas'ın hazırlayıp sunduğu Dinamo Fm'in vitrinini de oluşturan haftalık "Noize" programı içerisinde her ay tekrarlanan bir ritüele dönüşmüş bulunan ve detaylarını aşağıda "Sühan Gürer"'in mesajında okuyabileceğiniz "Dinleme Parkı"'nı gerçekleştirdik. Parça seçimleri bunları sıralamak ve bu ara içerisinde de yayında olabildiğince çok bilgiyi dinleyici ile paylaşmaya çabaladık. Her ne kadar da Ezeli Rekabet konusunda bi haber olsam da güftelerin izinden giderek daha alternatif bir sohbet ortaya koyduk :) "Dinleme Parkı"'nı oluşturan "Sühan Gürer"'in winamp dj'liğinden mixmeister dj'liğine terfisine ve bunu da "Ekşi Wave" adlı sözlüğün ikinci radyosunda hazırladığı Moog kardeşler programlarına gondermeler yaparak, bildirgeç kültüründen müziğin şemantiğine lafladık. Velhasıl kelam güzel de bir iki saat yayın gerçekleştirdik.

"Noize"-"Dinleme Parkı Özel" bölümünün ardından da saat 22.00 sularından bu sefer "Deuss Ex Machina" ile Dinamo 103.8'deydim.Şimdi önceki bildirgeçlere bakıp da saati yanlış mı yazıyor yazarımız demeyin diyerek "Deuss Ex Machina" 137. bölümden itibaren saat 22.00 de yayında olacak.Böylelikle daha çeşitli, ilerleyen günlerde kafamda tasarladığım konuk dj'li olabilirse sanatçılı özel programları da dinleyicilerle paylaşmayı amaçlıyorum.Buna mukabil eskiden hazırlamış olduğum "Label" showları gibi ayrıntılar da bu kapsam içerisinde yeniden konseptte kendini gösterecek.Her konuda olduğu gibi bu gelişim süreci hakkında da görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Program içerisinde yer verdiklerime gelince; Geçtiğimiz program içerisinde "Sensible Sucker" namı ile konuk olmuş olan "Tufan Demir"'in yeni çalışmalarından "Happy Starlight/It's Hip" programın açılışını yaptı.İlk tanışlarından bu yana hemen hemen tüm yenilikçi akımlara "Geleceğin Müziği" bu diyerek sahiplenmiş "Jeremy Greenspan" ve "Johnny Dark"'dan müteşekkil ikili "Junior Boys" yer aldı. 2003 yılında "Birthday/Last Exit" kısa çaları ve deneysel musikinin yenilikçi döneminden "Christian Fennesz"'in remiksi ile adlarını duyumuş olan Sesmik Pop ile Melodika'yı ve Deneysel kurguları bir çehre içerisinde harmanlayan "Junior Boys"'un önümüzdeki ay içerisinde "Domino Recordings"'ten yayınlanacak olan ikinci uzun çalarlarının habericisi konumunda yayınlanmış "Mouse On Mars"'tan "Andi Toma"'nın prodüktörlüğünde kotarılmış "In The Morning"'in "Alex Smoke" remiksini çaldım.

Elektronik müziğin dans edilebilir kavmi içerisinde her daim ayrı bir konuma yerleştirdiğim ve her prodüksiyonu ile daha ne yapacak bu kadın dediğim, "BPitch Control"'ün demirbaşı "Ellen Allien" ile Deneysel kurgulama metodunu olabildiğince canlı alternatiflerle besleyen "Silizium" EP'sinin başarısının ardına saklanmayıp daha da ilerisini "Ellen Allien" ile beraber "Orchestra Of Bubbles"'da ortaya koymuş (bence yılın en takdire şayan albümlerinden biri) "Sascha Ring aka Apparat"'ın albümden yayınlanacak üçüncü kırkbeşlik olan "Jet" parçasının Ben Klock'un elinde yeniden biçimlenmiş remiks'i Dinamo 103.8'deydi.

Paradoksal techno müziğinin giderek daha büyük kitleleri etkilemeyi başaracak gibi görünen, göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün prensibinin savunucusu minimal alemlerin İşkoç emekçisi "Alex Smoke" Paradolia'dan yayınlanan "Make My Day"'in b-side'ı olan Snider parçası, Kiko Barba'nın Esperan2 EP'sinin ardından gelen Bruno Pronsato ile gerçekleştirdiği ve Telegraph etiketinden yayınlanan The Einhorn kısa çaları ile dikkatleri üzerine toplayan prodüktör "Dario Zenker"'in "Esperanza" etiketinden yayınlanacak olan yeni kısa çaları Belong'dan yine bir b-side çalışma olan egzantrik klikler ile donanmış kasti faul tekno'su "Chikeria"; San Fransico kulüp sahnesi içerisinde gerçekleştirilen tek minimal techno-house event'ı olan [Kontrol] e imzasını atan ve Nightlight Musicten tech house takipçilerinin yakından tanıdığı Rus Asıllı Alland Byallo'nun Ocak ayı içerisinde Loco United etiketinden yayınlanmış olan Capped Synapse Ep'sinden "Phonique" imzalı remiks ve "Miami Winter Music" konferans içerisinde promosyonel olarak dağıtılmış ancak henüz piyasaya sürülmemiş Tech-funk etiketi Dirty Bird Recordings'in sahibi Claude vonStroke'un Belçika'lı Get Physical Music'in yeni isimlerinden Jonathan Troupin aka Jona'ya yaptığı "Someone Put the Light On" (Claude vonStroke's Fly Like An Angel Remix) parçası Deuss Ex Machina'nın 137. bölümünü tamamladı.

Başta belirtmiş olanı tekrar belirtmekte bir beis görmüyorum.Müzik alabildiğince geniş ve çoklu seçenekleri ile dinleyicilerini bekliyor. Dolambaçsız düz anlatım tekniklerinden algoritmik düzlemlerde ince hesaplarla kotarılmış ses kümelerine kadar enginlikle.Elimden gelen imkanlar ile daha iyi programlarda görüşebilmek ümidimle. Haftaya Dea Ex Machina'nın 7. bölümünde görüşebilmek ümidiyle. Esen Kalın..."

Allame-i Ulul Arz'dan Ara Nağmeler
Junior Boys http://www.juniorboys.net/ http://www.electrokin.com/artists/junior_boys/
Orchestra Of Bubbles http://www.orchestraofbubbles.com
Ellen Allien http://www.myspace.com/ellenallienbpc
Apparat http://www.myspace.com/apparat
*Son Bildirgeçinde Myspace için yorumlarını ve Kim Cascone'un Myspace üzerine izlenimleri okunabilir.
Alland Byallo http://www.allandbyallo.com/ http://www.nightlightmusic.net
Calude vonStroke http://www.dirtybirdrecords.com http://www.myspace.com/claudevonstroke

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle "kararında" Dinleyiniz.-Misak

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info@dinamo.fm - www.dinamo.fmmisak@dinamo.fm
http://deuss-makina.blogspot.com

Her Pazartesi Gecesi 22:00 -23:00 arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info
gör/sel_Didaktik-Test-Dikdaktik-Tset-Deneme-1-2
Photo Courtesy From-http://bohman.blogspot.com
Copyright Linus BOHMAN 2006

>>>>>Poemé

Yol - Pablo NERUDA

Bir gün bile uzak olma gün uzun
Gün uzun anlatamayacağım kadar
Trenler bir yerlerde uyuduğunda
İnsanlar garlarda nasıl beklerse, öyle beklerim seni

Bir saat bile gitme gidersen uykusuzluk
Damla damla birikir o saatte
Ve bir evi arayan bütün duman
Yitik yüreğimi öldürmeye gelir belki de

Kırılmasın kumun üstünde görüntün
Göz kapakların bensiz uçmasın
Bir dakika bile gitme sevdiğim

Bir an
Bile uzaklaşsan
Dünyayı dolaşırım yalvarmak için sana
Ya dön ya da bırak öleyim diye

Tuesday, August 22, 2006

Dinleme Parki 21.08.2006

Dinleme Parki'nin Dinamo FM'deki 2 yillik yayin macerasi surecinde hic yasanmayan bir olay vardi dun aksam. Program ilk defa Mabbas'sizdi cunku kendisi Ingiltere'ye bir ziyarette su an.

Programi Misak'la birlikte sunduk ve eskilere oranla daha farkli bir yapida gelisti program. En basitinden Galatasaray - Fenerbahce muhabbetini yapmadik Mabbas'la yaptigimiz gibi. Bunun bir sebebi de Misak'in Besiktasli olmasi ve konusacak pek bir seyi olmamasi da olabilir tabii:)

Her sey bir yana guzel bir program oldu ve gayet eglenceliydi. Misak'a eslik ettigi icin tesekkurler.

Programda calinan parcalarin listesi ise sirasiyla su sekilde:

1) Codec & Flexor - Do What You Want (Elef Tsiroudis Mix)
2) Hyper Ft Leeroy Thornhill - Twisted Emotion (Metric Mix)
3) Pier Bucci - L'Nuit (Dominik Eulberg Remix)
4) Wighnomy Brothers - Dukktus
5) Splitloop - KFC (Future Funk Squad Remix)
6) Tigerskin - Get In Touch
7) Discemi - Tango Or Cash
8) Alexander Kwaoski - House Of Hell (Kiko Remix)
9) Koma & Bones - Finger Of Funk (Original Mix)
10) Johnny Dangerous - Beat That Bitch (Rsr Remix)
11) Mark Farina - Radio (Phil Weeks Main Mix)
12) Abe Duque - Who Got The Flaver Again?
13) Sven Vath & Anthony Rother - Springlove (Original Mix)

Calinamayan parcalar ve daha fazlasi icin Trendsetter dergisi Agustos sayisina bakabilirsiniz.

Program hakkindaki yorumlariniz icin: mabbas@mabbas.net
Liste hakkindaki yorumlariniz icin: suhang@gmail.com
Ozel sorulariniz icin: haydardumen@hotmail.com

Sunday, August 20, 2006

Deuss Ex Machina #136


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss Ex Machina #136 It Is Not Easy Lefting Spheré W-Out Confessions

14 Ağustos 2006 Pazartesi gecesi yayınlanan programın playlistidir.

>>>>>Musique
1-TU M'-The Normal Way (BiP HOp)
2-ISAN-Ruined Feathers (Morr Music)
3-ISAN-Stickland (Morr Music)
4-Ryuichi Sakamoto-World At War (Stereo Deluxe)
5-I Am Robot And Proud-Teach Us To Outgrow Our Madness (Darla Records)
6-Sensible Sucker-Music From Yasuysaza (Demo-CD-R)
7-Sertab Erener-Lal (Sensible Sucker Mix) (Demo-CD-R)
8-I'm Not A Gun-Ripples In The Water (City Centre Offices)
9-Hanne Hukkelberg-Cast Anchor (Stereo Deluxe)
10-Vector Lovers-Kyoko's Photos (Bitlab Mix) (Bitlab Records)
11-Mo-X-Düşünme (Miller Music Factory Finalistlerinden) (Demo-CD-R)
12-Codec & Flexor-I'll Be Gone (Kitty Yo Records)

It Is Not Easy Lefting Spheré W-Out Confessions-(Bölüm 136)
Hep Duvarlara Çarptığında Mı Uyanacaksın?
Dünyanın Çekimsizliğini Farketmek Nazarlara Gelmemek İçin...

"Bir çehre içerisinde konumlanmadan müzikal disiplinler arasında seyyahlığına devam eden Deuss Ex Machina 136 bölümünü de geride bıraktığımız hafta içerisinde sizlerle paylaştı. Elektronik üst başlığının tanımsallığına akademik bir çehre kazandırmaya çaba sarf eden Fransız etiket ve onların Bip Hop Generation dizisinin sekizincisinden Rossano Polidoro ve Emilliano Romanelli’den müteşekkil TU M’ grubundan The Normal Way’i seçtim.Elektronik vurgunun kestirilemeyen cephelerinden deneysel dozu yerinde bir çalışma olarak bu parça ile beraber Bip Hop serisinin tamamını edinmenizi salık veririm.Ha keza çalışmaları ile belirli bir kitleyi kendilerine bağlamayı başarmış ISAN topluluğunun Morr Music’ten yayınlanan son çalışmaları “Plan Drawns In Pencil” den tanıtıcı kıvamda özellikle “Stickland” parçasını deneysel çizgiyle kurgulanmış ambient tonlar ile sıcak buhranlı gecelerde faydalı bir seçim olacaktır.

Bu çalışmaların yanında Stereo Deluxe etiketinden yayınlanmış olan Colleen, The Books, Caribou, Khonnor, Tunng, Ryuichi Sakamoto, the Postal Service, Animal Collective ve Hanne Hukkelberg gibi nev-i şahsına münhasır karakterlerden derlenmiş ozanlık geleneğini devam ettirmeye çabalayan (burada ozanlık- singer songwriter producer) yeni kuşaktan isimlerin deneyimli olanlarla birlikte servis edilmesi neticesinde ortaya çıkan Future Folk toplama albümünden parçalara yer verdim.

Yerli projelere olabildiğince destek vermeye çabalayan ve bu kulvarda üretilmiş olan her çabanın da takipçisi olmaya çalışan Deuss Ex Machina’da geçtiğimiz hafta da iki farklı projeden bir seçki sunmaya çabaladım.Sensible Sucker namıyla IDM Ambient ve Abstrakt formlarına meyil eden projesiyle parçalarını hazırlamakta olan Tufan Demir ve Miller Music Factory yarışmasında finale kalmayı başarmış olan Mo-X'un Düşünme parçası ile ülkemizde de elektronik müziğin hissedilir oranlarda ivme kazandığına ve bu çabaların da bir şekilde dinleyiciyle buluşabildiğine tanık olduk. Deuss Ex Machina ile her hafta farklı tonlarda buluşabilmek ümidiyle.Selamlar”

Allame-i Ulul Arz’dan Ara Nağmeler:

Stereo Deluxe http://www.stereodeluxe.com

BiP HOp http://www.bip-hop.com/

TU M’ http://www.tu-m.com/

ISAN http://www.myspace.com/isanmusic ve http://www.isan.co.uk/

Morr Music http://www.morrmusic.com/

Sensible Sucker aka Tufan Demir http://myspace.com/sensiblesucker

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle “Kararında” Dinleyiniz. -Misak

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;

info@dinamo.fm - www.dinamo.fm misak@dinamo.fm

http://deuss-makina.blogspot.com

Her Pazartesi Gecesi 23:00 -24:00 Arası Dinamo 103.8

Info

Gör/SeL_Çıkış Bulamadığında Yönüm De Şaşırtır Mı?

Photo Courtesy From -- http://ontariopics.blogspot.com/

Copyright 2006 Dave MacIntyre

>>>>>Poemé

Güller-Matematik Ataol BEHRAMOĞLU

Matematik bir yaz günü kadar güzeldir
Derin güller ve bir problem çözmek
Bir gülün dibindeki problem
Bir bardak su güzelliğindedir

Annemin gülüşü ve bir arka bahçe
Çocuk sesinin içindeki problem ve gül
Dünyanın bir yaz günü dönüşünde
Bir problem bir güle eşit gibidir

Thursday, August 17, 2006

Eksiwave

Eksisozlugun disari uzanan bagimsiz kollarindan biri Eksiwave. Eksiwave adindan bir nebze anlasilabilecegi gibi bir radyo. Su an sozluk yazarlarinin agirligi olan bir radyo ama radyoya disaridan katilim da mumkun. Yazar olmayip program yapan da var.

Programin nasil yayinlandigina gelince. Internet ortaminda radyo sozkonusu oldugu zaman farkli sekillerde yayin imkanlari var. Bunlardan bir yenisi de aac++. Program da Shoutcast araciligiyla canli olarak aac++ kodlu olarak yayinlaniyor. Bu sebeple de winamp'te dinlemek ve calabilmek icin bir plug-in'e ihtiyac var.

Peki radyoda sozunu etmeye degecek ne var?

Radyoda oncelikle sozlukte muzikal anlamda katki yapmayi seven birkac kisi var ve bu kisiler kelimelerle yaptiklari tavsiyeleri bu sefer dinleterek daha etkin bir sekilde yapmaya calisiyorlar. Mesela Hayt Huyt. Keep Clubbin de bunlara dahil. Resureksiyon da gelecek. Nacizane ben de varim Yoda olarak.

Programlar 8 bit muzikten tutun, minimal'e, electro'dan, psy trance'e, house'tan, idm'e ve ambient'a kadar cesit cesit muzik iceriyor ve her programin kendi icinde bir devinimi var.

Ornegin sali aksamlari 20-22 arasinda yaptigim "Light Side Of The Moog" adli programda minimal, ambient, lo-fi, deep house ve idm caliyorum. Genel olarak set hazirliyorum ancak imkan olmazsa tek tek parçalar yer alıyor.

Cumartesi aksamlari ise 22-00 arasinda yaptigim "Dark Side Of The Moog" adli programda ise electro, techno, breakbeat, funky house ve zaman zaman cok gaza gelirsem dnb turleri yer alacak.

Sozun kisasi yeni bir olusum eksiwave ve simdiden buyumeye ve gelismeye aday. Dikkate degecek bir calisma.

Dinlemek, hatta program yapanlarla konusmak icin:
http://www.eksiwave.com


Saygilar,

Sühan Gürer

Wednesday, August 09, 2006

İtham Ediyoruz...Bildiriye Bir İmza Da Sen At...

Dünyanın pek çok yerinde hali hazırda sivil toplum örgütleri, düşünürler, aydınlar, insanlığın yaşam hakkını herşeyden üstün tutan bireylerin ellerinden gelebileceğini ortaya koymayı amaçlayan Savaş’ın bir an önce durdurulabilmesi için çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Aşağıdaki Makale’de Perihan Mağden, Latife Tekin, Yıldırım Türker, Taha Parla, Ayşe Gül Altınay, Zaynep Çağlayan Gambetti ve Koray Çalışkan tarafından düzenlemesi yapılmış bir diğeri. www.weaccuse.net adresinde sizlerin de imzalarını bekliyor. Barış’a bir katkıda bulunmak isteyenler için önce metin....

İtham Ediyoruz:

ABD-İngiltere-İsrail koalisyonunun emperyalist, kolonyalist, saldırgan politikalarının sorumluları G.W. Bush, T. Blair ve E. Olmert’i itham ediyoruz.

 • İmha savaşı, işgal, taammüden kitlesel cinayet, çocukları ve sivilleri bilerek öldürme suçlarının hepsini birden işledikleri için,
 • Afganistan ve Irak’taki cürümlerinden sonra bu kez de Filistin ve Lübnan halklarına saldırdıkları için ve, muhtemelen, Suriye ve İran’a da saldırmaya hazırlandıkları için,
 • tüm evrensel ahlak normlarını çiğneyerek tam anlamıyla barbarlaştıkları için.

Aşağıdakiler de Sorumludur:

En temel insan hakkı olan yaşama hakkını hiçe sayan, uluslararası hukuk normlarını ayaklar altına alan, insanlığa karşı suç işleyen ABD, İngiltere ve İsrail içinde toplu ve bireysel sorumluluğu paylaşan tüm bileşenler, danışmanlar, devlet personeli, sivil ve asker görevliler;

 • bu saldırganlığı önlemeyen yasama ve yargı organları;
 • demokratik denetim yollarıyla onları dizginleyip cezalandırmayan kamuoyları (üniversiteler, medya, aydınlar, işçiler, yurttaşlar);
 • bu hukuksuzluğa, kaba güç ve saldırganlığa aktif veya pasif onay veren, yardakçılık ve işbirliği yapan BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ve diğer dünya ülkeleri yaşananların ağır sorumluluğunu paylaşmaktadırlar.

Talep Ediyoruz:

 • Bu vahşetin hemen durmasını,
 • insanlık suçu işlemekte olan Bush, Blair ve Olmert’in,
 • bu suça iştirak eden tüm ülkelerin yürütme güçlerinin ve devlet görevlilerinin,
 • uluslararası insan hakları mahkemelerinde, vicdan ve tarih önünde yargılanmalarını ve kendi halklarının hukuki ve demokratik girişim ve yaptırımlarıyla görevden alınmalarını ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

Ve Beyan Ediyoruz Ki:

Çok kritik bir eşikteyiz.

 • İnsanlığın yüzlerce yıllık birikimini hiçe sayan bu saldırgan, sömürgen, militarist uygulamalar bu gezegenin bugününü ve geleceğini tehdit ediyor.
 • Bu kaba güç karşısında boyun eğmeyi ve katliamlara suç ortağı olmayı reddediyoruz.
 • Kanla beslenen ekonomilere ve ölümcül savaş makinalarına teslim olmak istemiyoruz.
 • Başka bir dünyaya inanıyoruz ve onun için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Perihan Mağden-Latife Tekin-Yıldırım Türker-Ayşe Gül Altınay-Taha Parla

Zeynep Çağlayan Gambetti ve Koray Çalışkan ve bildirgeç hazırlanırken 12.000 civarı insanımız


http://www.weaccuse.net

http://www.ceasefirecampaign.org/

http://beirutlive.blogspot.com

Tuesday, August 08, 2006

Deuss Ex Machina#135 - I Hold My Breath, I Close My Eyes, I Hate M'Self


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_135_--_I Hold My Breath,I Close My Eyes, I Hate M'Self
07 Ağustos 2006 Pazartesi gecesi yayınlanan programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
1-Mazen Kerbaj-Stariy Night (www.kerbaj.com)
2-Amir Baghiri-Planet X (Bluebox Netherlands)
---- Müşfik Kenter-Bizim Gibi (Orhan Veli) (Ada Müzik)----
3-John Zorn-Hoodak (Tzadik Records)
4-Karim Baggilli Quartet-Mr.Lee (Homerecords.be)
5-Ezginin Günlüğü-Beyrut (Yeni Dünya Müzik)
6-Massive Attack-A Prayer For England (Virgin Records)
7-From Monument To Masses-The Quiet Before (Amundsen Remix) (Dim Mak)
8-Artisan-I Hold My Breath (Amether Hold The Phone Mix) (CD-R) (www.myspace.com/artisanmusic)
9-Thom Yorke-Atoms For Peace (XL Recordings)
10-Pete Namlook & Move D-Flexdollars (FAX +49-69/450 464)

I Hold My Breath,I Close My Eyes, I Hate M'Self_Bölüm(135)_-Gözleri yumuk yumuk beklediğin Böyle bi'Dünya değildi, kimlerin kinlerin arasına düştün a'benim kınalım...


"Televizyonun sanallığında seyreltilmiş bombalar, figürasyon askerler, iki ileri bir geri Commandos Stratejileri, Elimizde de Pop Corn'lar ile şekillendirilmeye çabalanan Dünyamızın bitmeyen çilesi Savaşlar'dan sonuncusu bir koca memleketi tekrar eskisinden de onulmaz yaralar açılmasına olanak sağlıyor. Sessiz kılınmış solukları besinleri kısacası hayat-ı idame etmeleri için gerekli olan tüm damarların birer birer ellerinden alındığı bir Beyrut'tu dün akşamın hikayesi.Ya da caddelerinde gezinme fırsatı bulduğum Haifa gibi modernleşmenin nısp-i oranda daha gerçekçi kılındığı mozaiğinin şimdilerde sığınakların altında tekrar parçalandığı iki ülkenin yitip gidenleri için bir saat yeter miydi? Ardı ardına insanın nefesinin kesilmesine yol açan bebeklerin dehşetengiz biçimlerde yaşamın start çizgisinde hiç bir şey tadamadan dünyadan göç etmeleri bu muydu Modernizm bu muydu Modern Mordor. Kesif bir biçimde yayılan ceset kokusu muydu, o ekranların sanallığını alt üst eden, Bünyeyi düşünmeye sevk eden. Hiç değilse sözel manada bir kaç kısa laf edebilmek bir kaç şarkıyı da buralarda bu konulardan haberdar olamayanlara iletebilmek tüm bu bir saat. Dakikalar ilerliyor. Savaş 27. gününü yaşıyor...İnsanlık tarihi yine onarılmaz darbelere maruz kalıyor.Sukut'a tez Ulaşabilmek dileğimle..."

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,
Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-
Esenlikle Dinleyiniz.-Misak

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info@dinamo.fm - www.dinamo.fmmisak@dinamo.fm

http://deuss-makina.blogspot.com

Her Pazartesi gecesi 23:00 -24:00 arası dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info
gör/sel_Saflarımı_Değiştirmek_Lazım_Eşit ve Özgür Olabilmek İçin
Photo Courtesy From -- http://raedyassin.blogspot.com / Copyright 2006


Bir Ninni Ya Da Türkü
Çocuğum uyusun bir güzel
Ölümleri düşünmeyi bıraksın da
Nasıl olsa şimdi korkunç amcalar
Ateşler akıtmıyor göklerden
Çocuğum güzelce uyusun da
Uyansın güneşli bir güne
Nasıl olsa şimdi uzaktan
Tank gürültüleri gelmiyor
Nasıl olsa dindi yağmur gibi
Makineli tüfeklerin sesleri
Sanırım yarına kadar bizi
Öldürmeyi düşünmez kimseler
Sen de bilirsin ki bir akşamla bir sabah
Arasında ne güzel yüzyıllar vardır.
Uyu tadını çıkar yaşamanın
Değil mi savaşların çocuğusun
Daha çok sevmelisin her şeyi
Çocuğum bir güzel uyu şimdi
Hem o kadar üstünde durma
Öleceksek Öleceğiz nasıl olsa
Yaşam dediğimiz bu güzellik
Kırılgandır dayanamaz bu korkuya
Afşar TİMUÇİN

Friday, August 04, 2006

Savaş Bir Çözüm Değil İnsalık SuçudurAteş Ateş Biraz daha fazla ateş,
Gözleri a'maya çeviren
Yürekleri Kor hale Dönüştüren
Acı
Betimlenemeyen Gerçeklik
Korkan, Yalnız Bırakılmış
Çerçevelenmiş ve Çetrefillenmiş
Kutsallığın Rahat Yüzü Görememiş
Toprağı
Gözyaşların Dinsin Artık
Ellerin Yüreklerin Dağlandığı
Kızıl Güneş'in Harladığı
Sessizliğin Namını Saldığı
Kutsallığın Rahat Yüzü Görememiş
Toprağı
Gözyaşın Dinsin Artık...

Savaş'ın zalimliğini, tanımlandırılamayanı olduran o ızdırabı yaşamının bir köşesinde her daim karşısında bulmuş Lübnan'a İthafen...
Bugün Radikal Gazetesi'nde de yer almış olan Tarık Ali, Noam Chomsky, Eduardo Galeano, Howard Zinn, Ken Loach, John Berger ve Arundhati Roy'un ortak imzasıyla yayınlanmış olan makale takdirlerinize...

Aydınlar: İsrail savaş suçu işliyor

ABD ve Britanya, İsrail'in Lübnan'da savaş suçu işlemesine destek veriyor. Hükümetlerimizin bu suça katkısını teşhir etmek için elimizden geleni yapacağız
ABD destekli İsrail saldırısı, Lübnan'ı felç etti, ateşe ve öfkeye boğdu. Kana'daki katliam ve can kayıpları, sadece 'orantısız güç kullanımından' ibaret değil. Uluslararası yasalara göre, bu bir savaş suçu. Lübnan'ın sosyal altyapısının, İsrail hava kuvvetleri tarafından kasıtlı ve sistematik imhası da savaş suçu. İsrail'in hedefi bu ülkeyi bir İsrail-ABD vilayeti statüsüne indirgemek. Bu girişim geri tepiyor, zira dünyanın dört bir köşesindeki insanlar olan biteni dehşetle izliyor. Lübnan'da nüfusun yüzde 87'si şu an Hizbullah direnişini destekliyor. Bu destek Hıristiyan ve Dürziler arasında yüzde 80, Sünni Müslümanlar arasındaysa yüzde 89 oranında. Öte yandan, ABD'nin Lübnan'ı desteklediğine inanan Lübnanlıların oranı yüzde 8.

Saldırı çoktan planlanmıştı
Fakat, İsrail'in bu eylemleri 'uluslararası toplum' tarafından kurulmuş herhangi bir mahkeme tarafından yargılanmayacak, zira bu korkunç suçları destekleyen veya bunlara kayıtsız kalan ABD ve müttefikleri böyle bir şeye izin vermeyecek. Hizbullah'ı yok etmek için yapılan Lübnan saldırısının çok uzun zaman önce hazırlandığı artık açık. İsrail'in işlediği suçlara, ABD ve onun her daim sadık müttefiki Britanya da yeşil ışık yaktı. Blair, ülkesinde kendisine karşı ezici bir muhalefet olmasına rağmen tutumunu değiştirmedi.

Direnişi destekliyoruz
Lübnan'ın tadını kısa süreliğine çıkardığı barış sona erdi ve felç edilmiş bir ülke unutmayı umduğu bir geçmişi hatırlamaya zorlanıyor. Lübnan'a dayatılan devlet terörü Gazze gettosunda da tekrarlanıyor; 'uluslararası toplum'sa bir köşede durmuş, olan biteni sessizce izliyor. Bu arada Filistin'in geri kalanı, ABD'nin doğrudan katılımı ve müttefiklerinin üstü örtülü onayıyla ilhak edilip parçalanıyor. Bu vahşetin kurbanlarını ve ona karşı direnenleri destekliyoruz. Hükümetlerimizin bu eylemlerdeki suç ortaklığını teşhir etmek için elimizdeki bütün araçları kullanacağız. Filistin ve Irak işgalleriyle Lübnan'a yönelik geçici olarak 'durdurulan' bombardımanlar sürdükçe, Ortadoğu'da barış da olmayacak.
(Yazar/MIT'de dilbilim profesörü/yazar/tarihçi/yönetmen/sanat eleştirmeni/yazar)
Human Rights Watch - İnsan Hakları İzleme Komitesinin Son Dökümantasyonlarından Biri Daha Derin bilgilere ulaşmak isteyenler için : http://hrw.org/reports/2006/lebanon0806/
Photo Courtesy From- Mazen KERBAJ www.mazenkerblog.blogspot.com