Wednesday, September 27, 2006

Deuss Ex Machina # 142 - Noch Mal Minimal


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_142_-_Noch Mal Minimal Noch Leben Centronal

25 Eylül 2006 Pazartesi gecesi "canlı" yayınlanan programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
>1<--Vicknoise-Last Night At Flamingo (Factor City)
>2<--Format: B-Cosa Nostra Funk (Opossum Recordings)
>3<--Claude VonStroke-Who's Afraid Of Detroit? (Dirtybird)
>4<--Sandiego-L'Angolo Del Rigidi (Classwork)
>5<--Lod aka Luis Ortiz-Detroitmnml_seq2 (Modelisme Records)
>6<--Fino Attack-Schanzimann (Finoattack.com)
>7<--Shed-Selection One (Solocation Records)
>8<--Davide Squillace-City Slice (MiniSketch)
>9<--Antilôpè-Freak A Della (Björn Stolpmann Remix) (Opossum Recordings)
>10<--Vicknoise-Winter On Sunset Blvd. (Factor City)

Noch Mal Minimal Noch Leben Centronal-Bölüm(142)-Blu'Mon'Dieu-Tekil-Bi Çare Kalmadan Yoluna Devam Etmek-Sana Seni Unutturacak Kadar Un-Ufaklıklara. Epsiode-Sonsuz

>>>>>Bildirgeç

"Detroit ve Techno. Biri öbüründen ayrılamayacak kadar içiçe geçmiş olan müzikal destinasyonların zamanesinden bu yana ev sahipliği yapmış efsane endüstriyel ikon-şehir.
Diğeri terimsel olarak karşımıza çıktığı her kıtada kendini var eden topraklardan izleri biteviye döngülerin içeisinde dahi inceden sezinleten bir müzikal tür.

Sonlandırılamayan ve bir nebze olsun yerinde durmamak konusunda ısrarcı tutumlar sergileyen prodüktör cenahının ve onların izlerinden yürüyen yeni isimlerin sımsıkı bağlı kaldıkları, jenerasyonlar arası kastları ile resmen olmasa da gayr-i resmi olarak bir soy ağacı ortada olan bir tema Detroit Techno'su. A'sından Z'sine kadar sürebilecek onlarca sayfalık detaylandırmalar konuşmalar ve konuşulanlar, mülakatlar anektodlar ile elektronik müziğin moderneleşmesindeki ve biraz daha çabuk Avrupa'da kabul görmesindeki etkinliğini dikkate alarak her hafta farklı tonlarda ses vermeye çabalayan "tekinsiz halet-i ruhiyelerde şöbiyet kıvamında musikiler" mottolu Deuss Ex Machina'nın Eylül ayındaki son programı olan 142.bölümü Detroit Techno'nun giderek etkileşimini ve bir titreşim olarak minimal-dans müziği sahnesindeki ön planda yer almaya başlayan denemelerinden birer seçki sizlerle oldu.

Var olanı değerlendirmek konusunda, edinilen tüm bilgiler ışığında takpçisi ve savunucusu olunması beklenen elektronik müzik dinleyiciliği için birer yön belirtme çabası olarak da değerlendirmemiz mümkün dün akşamki programı. Öylesine seri halde yayınlanan, plak dükkanlarında neredeyse her hafta değişiminin hızına, öte yandan da beatport gibi elektronik müziği temalara bölerek ve "exclusive" işlerle destekleyen mp3 siteleri sayesinde dinleme olanağına sahip olduğumuz bu çok katmanlı cevherden payımıza düşenler hakkındaki bu haftaki notlarımıza geçelim:

2004 yılından bu yana çalışmalarını Undo aka Gabriel Berlanga ile beraber gerçekleştiren Vicknoise aka Victor Palomo bu haftaki ilk konuğumuz oldu.15 yaşından bu yana müzikle haşır neşir bi isim.Genel elektronik müziğin kıyısında kalmış olan işleri dj set olarak derlediği ve pazarların ayrı bir manası olmasını sağalamış olan Moog club'da idm janrının üzerinden spesifik sentezler geliştirir.2002 yılında kadar dj'lik kariyerine devam eden sanatçı ortak bir çalışmanın altına imza atmak müziğini geliştirmek ister, sonucunda da Undo ile tanışması ile dinlediğimiz parçalarının temellerini oluşturmaya başlarlar.Çok kısa sayılabilecek olan iki senelik bir süre içerisinde gerek ortak çalışmaları gerekse de Akufen, Swat Squad ve Ellen Allien gibi elektronik müziğin önemli isimlerine yapmış oldukları remikslerdeki öznel çalışmalar ile başta İspanya olmak üzere kıta Avrupa'sında pek çok dinleyiciyi etkilemeyi başarırlar.Undo ile çalışmalarının yanında Vicknoise solo projeler de gerçekleştirir. Erken dönem idm seslerinden elektronik müziğin kuytularında keşiflere, elektro'dan deep techno'ya oradan da old skoll hardcore parçalara uzanan bir seçki sanatçının ilham listesini ve üretimlerinin ardılında yatmakta olan seslerin de kökünü ortaya çıkarıyor. Berbaer kurucusu oldukları Factor City etiketinden yayınlanan fc017 katalog numaralı Winter On Sunset Blvd. Ep'sinden aynı adlı çalışma ile Deuss Ex Machina 142'nin açılışını gerçekleştirdi. Minimal tonların üzerinde serpiştirilmiş synthesizer'dan yayılan eklektik-hipnotik "layer"lar ve ile donandığında dans için 4/4 lük bir kayıt haline dönüşen parça Detroit ses örgüsünde de kimi zaman karşımıza çıkmış olan enerjikliği doygun bir çehre ile bütünleyen sıkı parçalar kategorisine dahil olmasına olanak sağlıyor.

Franziskus Sell ve Jakob Hildenbrand'dan müteşekkil Format:B'de geçtiğimiz yıl yayınlamış oldukları hararetli senkornlar ile kotarılmış delişmen kirli-techno çalışmaları olan "Slaps" kısa çaları ile bu senenin en çok ses getirmiş olan albümlerinden birisine imzasını atmış olan Tom Clark'ın Highgrade etiketinden seslerini duyurmayı başarırlar.Aslolanın eğlence olduğuna kafalarını feci takmış görünen ikili ilerleyen dönem içerisinde yayınlamış oldukları kayıtlarda da, önce Like a Techmachine ve Isaac Newton Was Wrong parçaları ardından da Florian Meindl'ın da desteği ile Oliver Koletzki'nin Stil vor Talent etiketinden yayınadıkları tek yüz Gunface parçaları ile bu meselenin üzerinde durmaya devam ettiler. Dans edilebilirliğin belirli bir alaşımı ve izanı olmadığını bilmeyenler için de öğretici olabilecek küçük nüanslar ile donatılmış komplike bir proje olarsak seyrine devam eden ekibin yeni çalışması Lars Wickinger ile tanıdığımız bir etiket olan Opossum etiketinden Sex Drive Ep'si olarak sunuldu. Bağlı bulundukları Berlin Beat Mafia kollektifi üzerinden, tıpkı ilk günlerde yaşanmış olan heyecan unsurunu devam ettirmeye çabalayan ikilinin ses yelpazesi hakkında kısa bir ön çalışma olarak "Cosa Nostra Funk"'ı seçtik.Melodik aksamın içerisinde montelenmiş olan endüstriyel temaslar aynı zamanda coşkun dans teorileri ile bu kış adlarını daha da sık duyacağımızın ufak bir habercisi olmayı başarıyor. Yayında da belirttiğim gibi Oliver Koletzki gibi bir ustanın onayını almış bir ekip için gerisini müziğinde keşfetmenizi önerebilirim ancak.

Üçüncü önerimiz olarak, Sinergy Networks etiketi ile deneysel ile minimal müziklerin gelişimini teknolojinin yaygınlaşmasıyla bağlantılayan ve sürekli olarak yükselten, elektronik müzik sahnesi içerisinde bir sinerji'yi oluşturmayı amaçlayan ekibin mimarlarından Luis Ortiz aka Lod var. Internet vasıtasıyla global köy kavramı gibi yeni terimlerin ve Dünya'nın öbür ucunun artık sadece bir tık ötede olması gibi tanımlamalar neticesinde Sr.Replicante, Tec_Overflow, Sarah Goldfarb gibi hard-copy öncesinde sıkı çalışmaları deneme imkanı bulan isimleri keşfetmemize olanak sağlayan oluşumu harekete geçiren isim olması bir yana techno ile bağlantılı müzikal kompozisyonların peşinde 17 yaşından bu yana koşan bir emektar Luis Ortiz. Lod olarak yayınladığı çalışmalarda minimal'i de kapsamı altına alan yüzeyler içeren parçalar ile kayıtlarının peşinde olduğumuz Ortiz son çalışmasını Kompakt'ın giderek büyüyen dağıtım ağı içerisindeki Fransız etiketi Modelisme etiketi üzerinden yayınladı.Luis Ortiz is not Lod uzantısı ile yayınlanan Line-5 EP'sine de kısa değinirsek; techno'nun mahşeri kalabalıklar içerisinde dinlenen repetititf formlarından biraz uzakta. İlla ki yılların getirmiş olduğu deneyimlemenin de yansıması olarak daha elle tutulur kıvamalarda işlenmiş ham endüstriyel kickler ve her parça içerisinde başka bir bakışı yansıtan modernize çalışmaları Lod'un gerek Sinergy ile mp3 gerek Klitekture ile yayıncısı olduğu plaklarda elektronik müziğin ilerlemesine bir adım daha atmış olduğunun kanıtı.Deuss Ex Machina içerisinde çalmış olduğum Detroitmnml_seq part 2 parçasında olduğu gibi techno evrimini ve yetiştiği toprakların izlerini taşımaya yeni isimleriyle devam ediyor.Giderek evrilerek gelişerek.Modelisme Records'un myspace sayfasında çalışmanın geri kalanına bir kulak kabartabilirsiniz...daha fazlası ve "müzik" için dinlemede kalın...İyi Haftalar...misak"

Allame-i Ulul Arz'dan Ara Nağmeler...
Factor City
Vicknoise
Format:B
Format:B (2)
Sinergy Newtorks
Kliktekture Records
Luis Ortiz/Lod
Modelisme Records
Fino Attack
Opossum Recordings

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.-Misak

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - www.dinamo.fm – misak[at]dinamo.fm
http://deuss-makina.blogspot.com
Her pazartesi gecesi 22:00 -23:00 arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Infogör/sel_Wa-RHol_Duy_SEsimİzİ
courtesy from Dave MacIntyre's Concrete To Cottages blog (c)
http://ontariopics.blogspot.com

>>>>>Poemé
Bu Dert Beni Adam Eder - Ataol Behramoğlu

Gece gündüz dolaşırım tenhalarda menhalarda
Benim annem güzel anem beni koyver
Sağ yanımda bir sızı var, sol yanımda yandım aman altıpatlar
Bu dert beni verem eder

Eğri büğrü bakar oldum boyunbağı takar oldum şaşkın oldum
sakar oldum
İkide bir yüreğimi dağa taşa diker oldum
Şunca yıl karanlıkta göz kırpmaktan bıkar oldum
Benim annem şeker annem gençlik elden gitti gider

Dama çıktım damdan düştüm kılıç kestim esrar içtim
Şahin oldum keloğlanın külahını kaptım kaçtım
Yâre ağlar güler uçtum yarı yolda yorgun düştüm
Benim annem kadın annem bu nasıl iş bana deyver

Gece gündüz düşünürüm tenhalarda menhalarda
Aman annem güzel anem beni koyver
Sağ yanımda bir sızı var, sol yanımda dağlar duman altıpatlar
Bu dert beni adam eder

(1963)

Light Side Of The Moog V - 26.09.2006

26.09.2006 aksami Eksiwave'de yayinlanan Light Side Of The Moog adli program serisinin 5. ayaginda caldigim setin listesi:

1) Kuchenmeister - Shabu
2) Lee Van Dowski Quenum - OverDrill
3) Audion & Ellen Allien - Just A Woman (Audion Version)
4) Florian Meindl - Tamiflop 2
5) Donnacha Costello - 6.1
6) Mathew Jonson - Automatic
7) Florian Meindl - Milk In Tea
8) Ellen Allien & Apparat - Jet (Ben Klock Remix)
9) Alex Smoke - Snider
10) Paul Kalkbrenner - Miles Away (Sascha Funke Remix)
11) Sweet N Candy - Tackywakeup (Dominik Eulberg Mix)
12) Andreas Sturm - Frequenzleiter
13) Andre Crom & Tigerskin - Nothaufname
14) Eltron - Loadbalancer
15) Dario Zenker - Newbe
16) Swat Squad - Cara Rana
17) Barem - Campoloco

Süre: 113:06
Boyut: 103 Mb

Seti indirmek icin:
http://rapidshare.de/files/34461219/Minimal_Set__26.09.2006_.mp3

Eksiwave:
http://www.eksiwave.com

Saturday, September 23, 2006

Depeche Mode - Live In Sofia (21.06.2006)

Depeche Mode'un "Touring The Angel" dunya turnesi kapsaminda verdigi konserlerden biri olan Sofya konseri halihazirda internette 256 kbps kalitesiyle bulunabilmekte.

Istanbul'da 31 Temmuz gecesi Kurucesme Arena'daki konsere cesitli sebeplerle gitmeyen ya da gidemeyenler icin bicilmis bir kaftan oldugu kesin. Gidenler icinse tuyler urpertici bir taze ani bombardimani.

Turkiye'deki konserle ayni parca listesine sahip konser. Bu sebeple de karbon kopya olarak cok etkin. Elbette konserdeki gorseller, Martin ve Dave'i canli gormek, gorsellerle birlesen guzel bir solene sahit olmak her zaman ayri bir yere sahip ancak idare etmek de bu olsa gerek. Bazen azla yetinmek gerekiyor ki bu hic de az degil.

Parca listesine gelince:

1) Intro
2) A Pain That I'm Used To
3) A Question Of Time
4) Suffer Well
5) Precious
6) Walking In My Shoes
7) Stripped
8) Home
9) It Doesn't Matter
10) In Your Room
11) Nothing's Impossible
12) John The Revelator
13) I Feel You
14) Behind The Wheel
15) World In My Eyes
16) Personal Jesus
17) Enjoy The Silence
18) Shake The Disease
19) Photographic
20) Never Let Me Down Again

Turkiye'deki konserde en iyi performanslar olarak sunlari sayabilirim; acilis parcasi A Pain That I'm Used To, Precious, Stripped, I Feel You, Dave Gahan'in isveleriyle susledigi World In My Eyes, buraya eklemezsem hainlik etmis olacagim Enjoy The Silence.

Elbette her onemli grubun konserinde oldugu gibi atlanan It's No Good gibi efsanevi sarkilar var, Policy Of Truth ve I Feel Loved gibi ozel anisi olan ama calinmayanlar var. Yine de Depeche Mode gibi muzige cok onemli katki yapmis ve hala yapmaya devam eden devasa bir grubun konseri olmasi sebebiyle fazlasiyla dikkat gerektiriyor.

Thursday, September 21, 2006

8bit Musiki ile Vektörel Danslar-Durum Değerlendirmesi


Elektronik müzik deyyu dururum şu güncenin her bildirgeçi içerisinde. Varsıl olarak edinilmiş ve kullanım dahilinde her materyal’in bir şekilde bir sesi bulunduğuna göre müziğin üretimin de binlerce farklı,yönlü,yanlı veyahut yansız organze şekillerde üretimi olasılıklar içerisinde. Her daim karşımıza çıkmasa da ara sıra başvurduğumuz müzikler olur bazen.Kafamızın içerisinde birikintileri yok etmeye veya etmemeye (artık nasıl arzu buyurursanız) line outlarımızla entegre çalışan melodik seriler, serüvenler. Kiminde dans etmek için tek bir ton değişimini beklendiğimiz. Bilginin ağ üzerinde onca çabuk ulaşması neticesinde artık pek çok müziği neredeyse pek çok Batı’lı (Doğu’lu siz karar verirsiniz) akranımızdan daha önce ve ziyadesiyle dinliyoruz.Dinlemeye; en azından edindiklerinin hakkını vermeye çaba sarf edenlerimiz çok (indir o parmağı biliyorum dinlediğini). Farklı mevzularda bu kadar tümce’nin elbette bir nedeni var. Alternatif olmayı sadece moda kavramı olarak algılayanlara inat bir trend olmak yerine daha zor olanı seçmiş olan bir avuç insanın Çarşamba akşamları Papillion’da gerçekleştirdikleri az ve öz tanınmış yerli isim/projelerin de çalışmalarını paylaştıkları Blackbeat İstanbul gecelerinden bahsetmek istiyorum naçizane bir kaç tümce ile.

Geçen hafta içerisinde Dataline (UK), Xnand ve Dj S.M.Art’ın katılımlarıyla deneysel elektronik namına ne ararsanız dinleyiciye sunulduğu bir gece ile İstanbul sahnesinde alternatif işlerin paylaşım noktalarından birisi olmaya çabalayan bir çalışma. Tanınması için dinlenmesi gerekli olan, sadece dar bir çevre içerisinde kalmaması gerektiğine inanılan isimlere, sahnede performansları ile merak uyandırabilecek herkese kapıları açık bir toparlanma silkelenme keşif geceleri diyelim en kısasından. Her hafta için bir tema etrafında projelendirmelerin sunulmasına için ortak çabaların bütünü Blackbeat İstanbul. İstanbul’un ses yelpazesini, o kadar modernize ettiğimizden artık içinden çıkmaya çabaladığımızda hamsterlar gibi yönümüz, simamızın, bellek kartlarımızın limitlerini zorladığımız kaotizmi içerisinde buranın, buralılarca eleştirilerini kestirmeden müzikle meramı anlatabilme olgusu olarak da adlandırabilirim sanırım bu etkinliği. İstanbul içerisinde oluşturulmaya çabalanan elektronik müzik sahnesi üzerinde az da olsa bir ilerlemenin hissedildiği şu günlerde bir doksana şut denemesi.Kısmetse orada performans gösterenlerin gollerini (pardon albümlerini) görmek de nasip olur.

Dün akşam düzenli hale dönüştürülmesi için çabalanan etkinlik dizisinin ikincisini izleme şansına sahip oldum. Serbestlik kelamından bahsetmiştim daha önceleri.Dün akşam gerçekleştirilen performanslar içerisinde de bu olgu fazlasıyla mevcuttu. 1980’lerin unutulmaz klişeleri arasında adını koskocaman yazdırmayı başarmış biricik oyun platformumuz Commodore 64’ün canlandırılması neticesinde elektronik tını üretme çabasıyla ve hevesiyle tanımlandırılmış olan 8 bit müzikler bu haftanın teması olarak belirlenmiş. Yurtdışında bayağı gelişmiş olan bir scene tarafından etkinlikleri düzenlenen sadece Commodore 64 ile sınırlı kalmayıp Amiga 500’lerden, Nintendo Gameboy’lara kadar uzanan bir çeşitlilik içerisinde tamamlayıcı olarak us’un sınırları ile betimlenen elektronik ses üreticisi olan alet edevat ile meşakkat ve huş-u içerisinde ortaya dinlenesi, eğlenilesi ses sentezleri ortaya koyan bir çaba bütünü. 8 bit müzikler gecesinin açılışından Ekşi Sözlük camiası içerisinde sıkça adı geçmiş bir isim olan Zalambodont açılışı gerçekleştirdi. Dans tonları ile örülmüş olan heyecanlı ses sampleları ile tamamlanmış bir kolajın betimlendiği görseller ile desteklendiğinde de artık değmeyin keyfime denilen halet-i ruhiye içerisine girizgahınızı yaptığınız tadı damakta kalan bir performans gerçekleştirdi.

Zalambodont’un ardından sahnede idm,deneysel kulvarında işleriyle adını duyurmaya çabalayan ten.tür.diod sahnede yerini aldı. İkili olarak sahnede yer alan ekip, endüstriyel kıvrımları ile donatılmış olan çalışmaları ile geçen hafta gerçekleştirilmiş performansları kaçırmış olan bizler için bir hatırlatma vazifesi gerçekleştirdi. Verileri sıraladığımızda ortaya daha nitelikli işlerin de çıkmaya başladığını İstanbul sahnesi üzerindeki çabalamaların da artık belirli seviyelerde dinleyiciye ulaştığında onların da tepkisiz kalmadığını en son sahneden inmeden gerçekleştirilen ufak çaplı noize ekspozisyonunun da ayrı bir tat kattığını izlence listelerimize dahil edilmesi gereken isimlerde bir diğeri olarak not düşüldü.

Gecenin üçüncü performansı uzunca bir süredir takipçisi olmaya çabaladığım Onor Bumbum’un Onur’u ile Fırat’ın (sanırım ilk kez) sundukları Kafa Ayari projesi vardı. Deuss Ex Machina içerisinde de olabildiğnce çalışmalarından örnekleri duyurmaya çabaladığım isimlerden birisiydi Onur. Performans gösteren isim/gruplar içerisinde de tecrübe açısından mesafe almaya çabalayan bir emektar olduğunu bildiğimden yeni çalışmayı izlemeye koyuldum. İkili olarak çıktıkları performans içerisinde Onor Bumbum’dan farklı olarak Barbarian, Miami Vice bir de şu anda hatırımda olmayan bir araba oyununun simültane temcit görüntüleri bağlantısı ile konulandırılmış efektörler ile de desteklenen elektro katkısının da yoğunluklu olduğu bir parçalar geçidine şahit oldum. Açıkçası son bir kaç gün içerisinde hazırlandık demelerine rağmen orada ortaya konan performans ile olduğum yerde dans etmemi sağladılar. Beyoncé’nin Crazy In Love ve Moby’nin Lift Me Up parçalarından vokalleri de dijital oyuncak konsolu edasıyla yoğurdukları bölümler özellikle takdire şayandı. Önümüzdeki günler içerisinde Roxy’de de bir performans gerçekleştirecek olan Onor Bumbum’u kaçırmamanızı salık veririm.

Kafa Ayarı’nın yanı sıra gece içerisinde Boorch ve Latife Teke de sahne aldılar. Onları da önümüzdeki günlerde seyredebilmeyi ümid ederek mekanı gece yarısı vakti bal kabağı’na dönüşmeden terk eyledim. Olabildiğince çoklu anlam çıkarılabilecek ve her ne şekilde olursa olsun üretim çabasının arkasında durmaya çabalayan Papillion ve Blackbeat İstanbul’a alternatif bir kanal oluşturma çabalarına bu günceyi takip eden bütün okurlardan desteklerini esirgememesini rica ediyorum. Elektronik müzik paylaşıldıkça merak ettikçe güzeldir, keyiflidir. Aşağıdaki ağ bağlantılarında da ulaşabildiğim isimleri takip edebilirsiniz. Esen Kalın

Allame-i Ulül Arz'den Ara Nağmeler
Zalambodont
Ten.tür.diod
Onor Bumbum
8bit Peoples
Little Computer People
Wired
Papillion

Tuesday, September 19, 2006

Light Side Of The Moog - 19.09.2006

Eksiwave bir sure teknik bir aksaklik yasadi. Sonrasinda da gecen hafta Galatasaray'in maci yuzunden bir turlu seti calamamistim. Sonunda muradima erdim. Bu haftanin (19.09.2006) oldskool esintili setinin tracklisti ise:

01) Arpanet - The Analyst
02) Japanese Telecom - Japanese Animation
03) Dopplereffekt - Cellular Phone
04) Arpanet - NTT Docomo
05) Kraftwerk - We are the Robots
06) The Orb - Little Fluffy Clouds
07) Golden Boy Ft Miss Kittin - Rippin Kittin
08) Ladytron - He Took Her To A Movie
09) Legowelt - Are You Truly Debonaire
10) Japanese Telecom - Beta Capsule
11) Netzwerk Florida - Netzwerk Florida
12) Anthony Rother - Simulationszeitalter
13) Little Computer People - Little Computer People (Rother Remix)
14) Savas Pascalidis - Love Makes Us Crazy
15) Legowelt - He Who Rides The Tiger
16) I-F - Secret Desire (Vox)
17) Miss Kittin & The Hacker - 1982
18) I-F - Theme From PACK
19) Golden Boy Ft Miss Kittin - Autopilot
20) Legowelt - Strange Girl
21) I-F - Space Invaders Smoking Grass
22) Miss Kittin & The Hacker - Sweet Dreams
23) Autechre - Montreal
24) Plaid - Zeal
25) Dopplereffekt - Wissenschaftlerinnen
26) Ortibal - Shadows
27) Autechre - Slip

Radyoyu dinlemek için: http://www.eksiwave.com

Monday, September 18, 2006

Deuss Ex Machina #141 Knock Me Down Through The Phonetics


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_141_--_Knock Me Down Through The Phonetics

18 Eylül 2006 Pazartesi gecesi yayınlanacak programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
>1<--Sweet’n Candy-Dirty Gotches (Dumb Unit)
>2<--Louderbach-Dior Compound (Rosaire Argyle Remix) (Underl_ne)
>3<--Bruno Pronsato-Means Love (PSB’s Shuffle Off The Buffalo Remix) (Orac Records)
>4<--[a]pendics.shuffle & Altiply-Simply Candid (Adjunct Records) (Single Of The Week)
>5<--Swat Squad-Escoria (Ryan Crosson Remix) (Trapez)
>6<--Kenny Leaven-Feed Me Better (Traum Schallplatten)
>7<--Arctic Hospital-Tulsytic Love (Narita Records)
>8<--Adultnapper-Factoring You Lack Of Cool (Dirt Crew Recordings)
>9<--Faktor X-Aural Penetration (B-92)

Knock Me Down Through The Phonetics-Bölüm(141)-Puriten Yönler Belirli Belirsiz Alaşımlar Samyeli Kendini Giderek Sertleştiren Kahverengi Tonlara Bırakıren Demlenmiş Denenmiş Stereografik Kompozisyonlar...

>>>>Bildirgeç

"Müzikal seyyahlığı alabildiğince çoklu segmentlerden düzenekler, projeler ile duyurmaya çabalayan, edinebildiği her yeni kara plak ve ortak medyum cdyle amacı sadece müzik sunmak olan isimlerin hikayelerini meramlarını az da olsa becerebildiysem de onların bugüne getiren dönemeçleri ve öncül isimlerini Deuss Ex Machina ile iletebilmek en büyük çabam.

Elektronik müziğin sanrılarından, beklentiler doğrultusunda alabildiği yön değişikliklerinden bahsettim daha önceleri.Belirgin hatlarla ve ses düzenekleriyle ayrışmış bulunan ses disiplinleri gerek idm, gerek ambient, gerek downtempo ve şu an pek çoğumuzun medya çalarlarında en çok yer kaplayan minimal elektronik müzik olsun ileriye dönük olarak adımlanmış olduğu her yeni musiki içerisinde daha karmaşık, katman bolluğu olan ve dinlendikçe bunlar bana pek çok eski şeyi de hatırlatıyor dedirten ufak dip notlara sahip olan disiplinler halinde dönüşmesini irdeledik.Bir saat boyunca sizlerle bunları interaktif bir şekilde paylaşmayı da çok isterdim.Ancak o hal içerisinde müziği sunabilmek de daha zorlaşacaktı.

Biriktirdiklerimi, her gün ortaya çıkan (bu hafta 35 (yazıyla otuz beş) yeni plak) onlarca yer altı sahnesinden yetişmiş ismin çabalarını biraz daha görünür kılabilmek, en azından üretilmiş "iş"lere hakkettikleri değerleri verebilmek.Sonuç'ta evet uzun uzun tümceler kullanıyorum.Her geliştirilmeye çabalanan sesten bir nebze olsun bu haftalık "kırmızı ışıkta beklerken keşfedilen şarkıların" programında "Şehrin Ritmi"nde sizlerin beğenisine sunuyorum.Laf-u güzaf eylemeden Deuss Ex Machina #141'in önerilerine geçelim.

Seksen doğumlu Berlin'li bir sanatçı Rico Henschel aka Sweet'n Candy.Elektronik müziğin millenyum dönemecinde geçerken belki de gelişimini en yoğun yaşamış olduğu şehirden. "Love Parade" organizasyonunun etkisinde kalarak kendini 13 yaşıdan itibaren plakları çevirmeye adayan bir girizgahı mevcut resmi biyografisinde.Dj'liğini arkadaş partilerinde yapmış olduğu performanslar ile geliştirmesi neticesinde kendi prodüksiyonlarını üretmeye karar verir. Jena'lı Wighnomy Brothers ikilisinin başını çektiği "glitchy funky techno" Freude am Tanzen etiketinin alt firmalarından olan Musik Krause etiketinden ilk plağı Vom Tag Zur Nacht EP'si yayınlanır.Yüksek tempo ile örülmesine karşın parçalara zerk ettiği minimalistik ses deneyleri ile dans pistlerinde daha uzunca sürecek serüveninin de temelleri olur.Geçtiğimiz günlerde Rico Henschel, önce Raum...musik etiketinden "Tacky Wake Up", 4 Eylül tarihinde de "Dirty Gotches" EP'leri (ikincisi Kanada'lı Jeremy P.Caulfield'in 2000'de kurmuş olduğu Dumb Unit) yayınlanır. "Dirty Gotches" kısa çaları bir kaç aylık stüdyo macerasının son ürünlerinden. Sweet'n Candy diskografisi içerisinde dans pistleri için kurgulanmış olması, şarkılarda alınan enerjinin tüm EP'ye yansıtılmış olması coşkun bir minimal lirizmi de beraberinde getirerek önemli bir seviyenin sağlaması yapılmış.Daha çok zihinde şekiilendirilebilecek halüsinatif ses örnekleri, kabaca ve törpülenmemiş tekno aksamı ile "Dirty Gotches" parçası plaktan seçkim olarak Deuss Ex Machina'nın açılışını gerçekleştirecek.Berlin Watergate Club'da 29 Eylül'de gerçekleştirilecek Dumb Unit vs Vakant gecesi de iki etiketin kesişimleri Alex Smoke (Live), Onur Özer (Live-Premier), Jeremy P.Caulfield, Touane vd.nin katılacağı gece öncesinde müzikal bağlantı kurulması açısından irdeleyebilmeniz mümkün.

Alegorik ses tasarımları ile entellektist müzik, abstrakt breakslerle örgütlenmiş toplu curcuna kayıtları ile Orthlorng Musork adlı Amerikan elektronika sahnesinin mühim firmalarından "Eight Frozen Modules" namıyla yukarıdaki ses tematiğinde kayıtlar yayınlamış ve Deuss Ex Machina'nın birinci yayın dönemi içerisinde de yer verdiğimiz Kenneth James Gibson konuğumuz.Eklektik düzlemlerde odaklanmış ses teorileri ile zaten yer altı dinleyicisi için ha bir de bu dinletilere yeni sarmış dinleyiciler için bir arayış temantiğinin de odak noktası olan çalışmalar "ÜüThought Process Disorder" ve "The Abduction Of Baby" kayıtları ile; Ottto Von Schirach, Team Shadetek, Rephlex'in Grime dönemine giriş yayınları ile topluca dinlendiğinde zihinde derin etkiler bırakmayı başarmış olduğunu beyan edelim ve Adjunct Records ve Orac macerası sonrasında çizdiği yeni yoldan [a]pendics.shuffle'a geçelim.Uzunca bir çalışma döneminin ardından elinde birktirmiş olduğu kayıtlar ile bize Bruno Pronsato, Caro ve Paradroid gibi Amerikan kıtası içerisinde yeni filizlenmekte olan minimal techno cevherinin kayıtlarını ulaştırmış olan Orac etiketinden Gibson'ın dönüştürmeye devam ettiği müzikal serüvenlerden bir diğeri olarak değerlendirebileceğimiz 2005 tarihli "Helicopter Hearts" uzunçaları yayınlandı.Eklektik bir set olarak sanatçı tarafından kurgulanan çalışma içerisinde "anthem" özellliğini taşıyan parçalardan, Mouse On Mars'ın ses spektrumuna meyil etmiş atmosferlere uzanan "modern" tanımını da beraberinde yoruma açık kıvama getirmiş radyo dalgalarından eski günlerini yad eden frekans dönüşümlerine çok yönlü perspektiflere yaslanmış entellektüel bir çalışmanın altına imzasını atmıştı.Verileri peşi sıra dizdiğimizde pek çok kere karşımıza çıkmaya başlayan bu geçişler ve melodik kurgulamalar ile tek bir disiplini içerisinde kalıp kendini darlatmaktansa açılımın ve iyi olan her müzikal kompozenin de hakkını verebileceğini kanıtı olarak uzunca bir süre dinlence listelerinde yerini korudu.

Leftroom, Budenzauber, Friends Of Tomorrow etiketlerinden de işin dans yönü ağır bassa da bu ilk kayıtta ortaya atmış olduğu deneysel kurgulama tekniklerinden farklı açılımları partiler halinde bu çalışmalarda paylaştı. Geçtiğimiz aylar içerisinde Sunset Diskos etiketinden yayınlanmış olan Framed & Defamed (meşhur In Charge-Mikael Stavöstrand Remix) Ep'sinin ardından bu sefer de ıÜüKonstantin Gabbro (Orac) ile 2005 yılında temellerini attığı Adjunct Records'dan bir ortak çalışma ile Eylül ayının açılışını gerçekleştirdi. Adjunct'ın yeni üyelerinden Ian Read (aka) Altiply ile beraber etiketin 12" collaboration (ortaklaşa üretim) serisinin de ilk kaydı olan Lonely Payback EP'sini yayınladı.Synthesizerlara hakimiyetini yine konuşturmakta eksik kalmayan Gibson bu çalışma içerisinde de alternatif dans müziğinin yeniliğini eskiler ile harmanlayarak sunmakta. Geniş sinematik örgüye Ian Read'in ses örneklemleri ve teknik melodik aksamları ile bütünleştiğinde "Simply Candid" gibi bir parça ortaya çıkmış.Tavizsiz ve her saniyesi ile dolu dolu olması gibi artık [a]pendics.shuffle için ortak tamlamalar bu çalışma için de geçerli. Yeniden dönüştürme konusundaki uzman sanatçımız kış günlerinde daha pek çok kez karşımıza çıkacak.Misal [a]pendics.shuffle and Mikael Stavostrand featuring Big Bully ile kaydı yapılmış olan Looking For Me (Mossa Remix ilavesi) ve Take Me Higher (John Tejada Remix) bonusları ile yayınlanacak olan EP'ler.Meramını her vesileyle dinleyicisine paylaşan bu önemli isim ile bu haftaki önerileri bildirgeçimizi bağlayayım.

Alışılageldik değil, daima kendi inandıklarının peşinde arayışları, müzikal hikayeleri ile elektronik müzik sahnesi içerisindeki paylaşımları sizlere Dinamo 103.8 den ulaşmaya devam edecek.Kaotik seslerden matematiksel ritimlere coşkun nağmelerden sarkastiklere, deneyseldinden denenmişine açılımlar...daha fazlası ve "müzik" için dinlemede kalın...İyi Haftalar...misak"

Allame-i Ulul Arz'dan Ara Nağmeler...

Dumb Unit
Sweet'N Candy (2)
Musik Krause
Adjunct Records
Adjunct Records (2)
[a]pendics.shuffle~Eight Frozen Modules

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.-Misak

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - www.dinamo.fm – misak[at]dinamo.fm
http://deuss-makina.blogspot.com

Her pazartesi gecesi 22:00 -23:00 arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info
gör/sel_Hül-asa/Der-Ya-Rüy-A-Beton Ses Veriyor
Photo courtesy from Linus BOHMAN's Picturing The World blog (c)
http://bohman.blogspot.com

>>>>>Poemé
Eski Kış – Salvatore QUASIMODO

Alevlerin alacakaranlığında
aydınlık ellerini özlüyorum:
meşe kokan, gül kokan,
ve ölüm. Eski kış.
Kuşlar yem ararken, birden,
karın altında kaldılar;
sözcükler de öyle.
Biraz güneş, aynası bir meleğin,
sonra inen sis, ağaçlar ve biz
sabahın soluğundan yaratılmış.

Cevat ÇAPAN çevirisiyle

Friday, September 15, 2006

Yedi Tepenin Gölgesinde Tasarım--IDW 06


İnsan algısının da sınırları, beğenileri ve beklentileri doğrultusunda çeşnilenen renklenen ve kendi devinimini de bu dinamikten alan çalışmaları bütününü "tasarım" olarak tanımlayabiliriz. Gelişmişliği ve belirli doğrular ile geçmişten edinilenin üzerine yeniden inşasını yurdumuz çeperinde barındıran yaratıcı fikirleri sunmak için yola çıkılmış bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Dream Design Factory-ddF, Hürriyet Gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Flexi Card ana spronsorluklarında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen İstanbul Design Haftası-Istanbul Design Week.

Günler boyunca hazırlanmış bir çalışma olması bir yana, ülkemizde çok da önü açılmamış olan denenmemişliği ortaya kullanılabilecek kıvamlarda işlere dönüştüren, fikirler, yaratımlar, çizgiler renklerle oynamalar endüstriyel tasarımlardan, sokaklarda da artık iyiden iyiye görmeye başladığımız dizayn tanımını sonuna kadar kullanan t-shirt'ler,günlük giysilere ya da günlük hayatta kullanılsa bize daha çok zaman kazandıracak (her vaktimiz değerlidir millenyum dünyasında) metalardan takı tasarımlarına kadar pek çok obje, birebir yaratıcılarının sunumları ile beraber ziyaretçilerini bekliyor. Ortalama tasarım bilgisine sahip bulunanların dahi kendine göre farklı noktaları keşfedeceği bir kaç sene sonra (bu arada bu sergilenenlerden bir çoğunu önümüzdeki günlerde yaşam sahalarımızda görebiliriz) kullanılması olasılık dahilinde olan prototipler can alıcı şekillerde meraklı gözlerin beğenisine sunuluyor.

Tasarımın tıkanmasından ve bu durumun çözüm yollarına, İsimleri marka olma yolunda hızla ilerleyen moda tasrımcılarından, firmalarından (Mavi, Arzu Kaprol, Bahar Korçan,Ümit Ünal) okullu gençlerin doğal yöntemlerle kendi geliştirdikleri orjinal projelendirmelere, günümüzde hızla yok olma tehdidi altında bulunan üreticilerin, zanaatkarların tasarımcılar ile buluşmasından ortaya çıkan sonuçları ele alan, değişime uzak kalınamayacağı göz önünde bulundurularak yenilenmesi ve kaybolmayacak derecede geliştirecekleri bir kentsel gelişim sağlamalarına olanak sağlayan 2010 İstanbul Kültür Başkenti projeleri kapsamında Korhan Gümüş ile yürütülmekte olan uzun soluklu platformun ilk çalışması "Made In Şişhane", yabancı orjinalleri olduğu kadar yerli ve buralı tasarımcıların İstanbul'un da sesini ve kimliğini oluşturabilecek zihinlerin, berraklaştırıcı etkileri ve en önemlisi de resmi sitede de duyurulmuş olan dünyada gittikçe daha çok ilgi uyandıran İstanbul'a yeni bir tasarım vizyonu sağlamayı amaç edinen bir etkinlik Istanbul Design Week.

Vaktiniz varsa eğer pazar gününe kadar açık kalacak olan yaratıcılığın sınırlarının bolluğunun mimlendiği görmesi olduğu kadar normalde trafiğe açık olan bir alanda püfür püfür esinti arasında kısa bir mola da verilebilecek Balat'ın tarihi dokusu ile daha da renklenen etkinliği değerlendirmenizi öneririm.

Allame-i ulul Arz'dan Ara Nağmeler
ddF
Icon
Dexigner
Made In Şişhane
I.D. Online

Fotoğraf-Resmi siteden alıntılanmıştır.

Thursday, September 14, 2006

Deuss Ex Machina #140-Expressões Nas Batidas Norken 1.1


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_140_--_Expressões Nas Batidas-Norken 1.1

11 Eylül 2006 Pazartesi gecesi yayınlannış programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
1-Lawrence-Unserious Takeout Volume One (Dial)
2-Paul Kalkbrenner-Page 1,2,3 (Agoria Remix) (BPitch Control)
3-X-Press 2 Featuring Rob Harvey-Kill 100 (Skint Records) Single of The Week
4-Jobim’s Cousin-La Revancha Del Bossa (Cargo Edition)
5-Nozé-Kitchen (Tomba's Teflon Wok Remix) (My Best Friend)
6-Audio Soul Project Feat.Rachael Starr-Tied To You (Fresh Meat)
7-Andomat 3000 & Jan-Entr’acte Music (Cadenza)
8-Andi Teichmann-Myschkin (Marko Mirosavljevic Remix) (B92)
9-Paul Kalkbrenner-Queer Fellow (Ellen Allien & Apparat Remix) (BPitch Control)
10-Daso-Sam’n Max (Connaisseur Recordings)

Expressões Nas Batidas-Norken 1.1-Bölüm(140)_-_Sesler Arasında Dolaşma Sınırlı Olabileceklerin Hesaba Katılmadan Ortaya Yeni Hesaplar Koyan Sahiciliğini Derdest Eden Tek Kanallı Sesler...Sonsuzluk Alüviyonlarından

>>>>Info-Bildirgeç

"Eşkenar üçgenlerle bölünmüş, bölümlendirilmiş yaşam formlarının arasında iki dirhem bir çekirdek formunda her Pazartesi gecesi biraz daha soyutlanmaya, üzerinden her ne hikmetse onunda modası geçecek aslanım görüşlerinin yavaş yavaş ana akım medyasında vuk’u bulmuş elementlerle donanmış yeni müzikler bu hafta da Deuss Ex Machina’nın 2003 Kasım ayından bu yana geçen sürecine bir imza daha attı.

Sessiz ve derinden ilerleme gayesi ve özenmesiyle yola çıkmış her kulvardan sesi modernize edilmiş varyantları ile haftalık tempostatik aktiregularis probiyotik mayalı programımızda yer almakta. Bu her hafta her hafta uzun tümcelerle bizi neye yorarsın diye sorarsanız: Çalınan her müzik her partisyonunda bir emeği ve duyguyu betimlemeyi, üretenin kendi kompoze ettiği hikayeleri dinleyiciye yansıtmayı amaç edinir. “On Air” den arta kalanları iletilememişleri sunmak bab’ında kısa kısa notların bir şekilde dinleyicide yeni sınırları açması çabasıdır bu girizgah ve aşağıdaki metin.Şimdi notlarımıza geçelim...

Deuss Ex Machina’nın açılışında yılların deneyimi ile undeground çevrenin saygın isimlerinden biri olan Hamburg’un minimal tınılı müziklerinin yaratıcılarından Peter M.Kirsten aka Lawrence konuk oldu. Gerek yıllardır bağlı bulunduğu Dial, Ladomat 2000 gibi firmalardan yayınlamış olduğu plaklar olsun, gerekse de Barbara Morgenstern, Martin L Gore, Turner Superpitcher vd. hazırlamış olduğu egzantrik remiks işleri ile minimal ambient kolajı nasıl olur sorusunun da yanıtını vermiş bir isim Lawrence. Yıllar önce edindiğim Hamburgeins toplamasından bu yana ilericilik konusunda pek çok isme de önderlik etmiş sanatçının, yine bir Hamburg firması olan Dial etiketinden yayınlanmış Bergwein toplamasından aksamlı melodilerin içerisine serpiştirilmiş psychotek ritimlerin kavisli kompozisyonu olan “Unserious Takeout Vol.1” parçası programın giriş tümcesindeki deneyimden de bir örnek olarak Şehrin Ritmindeydi.

2004 yılında “debut” çalışmasını yayınlamış techno'yu kendi kalibresinden vurgularla donatmış olan, aslen kısa filmleri ile nam salmış bir isim Paul Kalkbrenner ya da "BPitch Film Paul"ün albümünün üzerinden geçen iki yıl ardından Agoria, Ellen Allien & Apparat, Wighnomy Bros, Joris Voorn, Alexander Kowalski gibi yetkin isimlerin elinde bu parçalar yeniden şekillendirildi. Remikslenmiş hallerin ilk nüshası olarak BPC 136 numarasıyla geçtiğimiz günlerde yayınlanan çalışmanın dinledikçe tüylerinizi diken diken eden akorden melodikasını Agoria aka Sebastien Devaud’un deep house ses çehresi ile farklı kıvrımlarını keşfettiğimiz “Page” parçası ve domine ettikleri farklı kollardan geldikleri için birbirlerini en olmadık kompozisyonları dinletilir kıvama getirmeyi başartan birer ganimet olduğu konusunda hemen hemen tüm alternatif dans eleştirmenlerinin ortak görüşte bulunduğu Orchestra Of Bubbles’ın arkasındaki isimler Ellen Allien ve Apparat’ın “angst” techno düzenlemesi “Queer Fellow” sanatçı için fikir edinmek isteyenlere birer aracı olmayı sağladı.

Bu isimlerin yanı sıra Ashley Beedle, Darren Rock, Darren House dan müteşekkil house müzik denilince kitleleri etkilemeyi başarmış prodüksiyonlara imzalarını atmış olan (Bkz. AC-DC, Lazy (feat. David Byrne), I Want You Back ve Smoke Machine “anthem” kaşeli olanlarından ve 2002 yılında yayınlanmış dans müziği albümleri içerisinde çıkar çıkmaz "klasik" mertebesine ulaşmış Muzikzum kısa bir özet olarak geçelim) Xpress 2’nun dönüş albümü "Makeshift Feelgood" albümün habercisi konumudaki Rob Harvey vokalli “Kilo 100” parçası; Luciano’nun "Love Dose" remiksi ile adını daha çabuk duyurmayı başarmış Komşu’dan Rodos’lu Argyris Theofilis aka Argy’nin Poker Flat Recordings çalışmalarının ardından Jobim’s Cousin namı ile yayınladığı Comerte EP’sinden La Revancha Del Bossa parçası, Karat etiketinden sevdiğimiz minimal house prodüktörlerinden Nozé’nin Kitchen parçasına Tobias Schaeben tarafından yapılmış Tombas Teflon Wok Remix’i My Best Friend etiketinden yayınlanan çalışmalardan birer seçki olarak bu kışın da hararetinin bol olacağını yayınlar açısından da bereketli bir döneme daha girdiğimizin ilk sinyalleri olarak sunmaya gayret ettim.

Elektronik müzik çehresindeki değişimleri en çabuk özümsemiş bunu da yayınadığı her plak ile dinleyicilerin beğenisine sunmuş olan ayrkısı İsviçre’li Cadenza etiketinin 12 numaralı split plağı son önerimiz olsun. Berlin’de kurulmuş Christian Kaske, Daniel Ramm ve Frank Greiner’in '79 da alternatif müzik olarak yola koyuldukları 90'lar ile elektronik müziğe rotalarını çevirdikleri Pikaya triosu ile Jan Iwanitz ile Andreas Wiegand’ın (ikisi de Doğu Alman kökenli isimler) uzun soluklu çalışmalarının ardından yayınlanan ilk çalışma olarak Cadenza’nın yeni plağındaki isimler oldular.Thomas Melchior’un M.Productions olarak yayınladığı Perlon etiketinden yayınlanmış house tınısına sahip, Chicago’nun yüksek tempolu bol processli varyantlarını pekiştiren parçalara benzeş Entr’acte Music parçası hemen ardından yayınlancak olan Cadenza 13 etiketli Loco Dice’ın duble EP’si öncesi sıkı bir dinleti olanağı sunmakta.

Müzik ve hayatla ilgili pek çok katmandan notlar bu sayfalarda, elimden geldiğince Dinamo 103.8 de olmaya devam edecek. Baki kalacak bir kaç bilgi kırıntısı için ya da meraklandırılacak yeni şeyler keşfedebilmek için bağlantıda kalın.Sağlıcakla... misak"

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.-Misak

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - www.dinamo.fm – misak[at]dinamo.fm
http://deuss-makina.blogspot.com

Her Pazartesi Gecesi 22:00 -23:00 Arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info
Gör/Sel_Sıklaşan_Sekteleyen_Çoğaldıklarıyla_Kesilen_Evrim-Doria

Photo Courtesy From http://synergy001.blogspot.com 2006 (c) Badger

>>>>>Poemé

Bir Deniz Kıyısında- Peyo YAVOROV

Uzun süre baktım: bir tekdüzelikte
Her dalga koşuyordu ardı sıra bir başka dalganın
Issız ve sonsuz denizde.
Bir kuş gibi tıpkı, hafif kanatlı
Belirdi pupa yelken bir tekne
Ve ok gibi uzaklaştı.
"Dur! " fakat köpüklü dümen suyundan
Hiçbir iz kalmadı geçince bir an.
Silikleşir silikleşmez o tekne
Gözlerimden yakıcı yaşlar fışkırdı
Yavaşça kayarak yüzüme.
Dünya bir denizdir.. ve benden
Nedir kalacak olan ardımda
Burada, yaşamış olduğum şeylerden....

Atol BEHRAMOĞLU Çevirisyle...

Thursday, September 07, 2006

Dinleme Parkı - Trendsetter Ağustos Sayısı

"Sıcaklar iyice vurdu hepimizi. Sıcaklarla savaşmanın en iyi yolu da serin parçalar dinlemek. Hiçbir masraftan kaçınmayarak serinlettiğim özel parçalar karşınızda. Umarım bütün çabalarım serinlemenize yardımcı olur.

Bu listedeki parçalardan bir kısmını 14 Ağustos Pazartesi akşamı saat 19-21 arasında Mabbas’ın Noize programında çaldık. Dinlediklerinizi beğenirseniz geri kalanını alıp dinleyin. Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı da iletin. Notasız gününüz geçmesin.


Breakbeat&Old Skool Electro:
Capoeira Twins – Whistle Blower To The Dawn Of The Day
Deep Impact – Out Of Control
Far Too Loud Vs Specamin – Headcase
Hyper Ft Leeroy Thornhill – Twisted Emotion (Metric Remix)
Koma & Bones – Finger Of Funk (Original Mix)
Merka – Muck Spredda
Metric & Bob Standard – Vandal Remix)
Milke – She Says (Lee Coombs Vox)
Rennie Pilgrem – The Preacher
Smithmonger – Straight Out Of Burnie
Smithmonger – Wind Up
Splitloop – Kfc (Future Funk Squad Remix)
The Autobots & Screwface – Burn (Original Mix)


House & Tech-house & Electro-House:
Abe Duque – Who Got The Flaver Again?
Alexander Kowalski – House Of Hell (Kiko Remix)
Backroomsounds – Too Late (Classic US Connection Instrumental)
Coburn – Give Me Love (Original Mix)
Codec & Flexor – Do What You Want (Elef Tsiroudis Mix)
Delon & Dalcan – Words
Gabriel Ananda – Ihre Personliche Glucksmelodie (Dominik Eulberg Remix)
Mark Farina – Radio (Phil Weeks Main Mix)
Paul Kalkbrenner – Freund Blase
Paul Kalkbrenner – Keule
Pier Bucci – L’Nuit (Dominik Eulberg Remix)
Rhythm & Sound – Free For All (Soundstream Remix)
Sven Vath & Anthony Rother – Springlove (Original Mix)
Tigerskin – Get In Touch


Minimal House & Minimal Techno:
Berg Nixon – Victoria Station (Original Mix)
Codec & Flexor – Do What You Want (3 Channels Sesja Mix)
Discemi – Tango Or Cash
DJ Koze – Pattern Wirtschaft
Exercise One – Debaya (Original Mix)
Hemmann & Kaden – Roll In Moll
Italoboyz & Alban - Ringiespiel
Johnny Dangerous – Beat That Bitch (Rsr Remix)
Jona – Blizzard
ND – Verstehen Sie Bass?
Ryan Crosson – Gotham Road
Ryan Crosson – Hopskotch
Wighnomy Brothers – Dukktus
Wighnomy Brothers – Moppal Kiff


Sühan Gürer
suhang@gmail.com"

Tuesday, September 05, 2006

benim söylemek için çırpındığım gecelerde, siz yoktunuz...


diyor Özdemir Asaf usta tüm içtenliğiyle.

bıkkın bir yaz gecesi akşamında, galiba hasta yatağında yatıyor olmanın insanda bıraktığı az buçuk geçimsiz ve asabi ruh halini alması bakımından ustanın dizeleri birebir..en azından bende işe yarıyor gibi..

okudukça okudum belki yüzlerce defa okuduğum şiirlerini.birkaçını yazmayı istedim buraya.
insan düşünebilen hayvandır, nitekim düşünebildiği gibi, unutur da.
arada bir hatırlatmak lazım..
kimbilir kimler okudukça neleri hatırlıyor her defasında. ve aradan yıllar zamanlar geçtiği vakit, okudukça gözlerimizin önünde belirenler hep başkaları mı..kişilik kazandırmasak da, an'dıklarımız hep aynı mı??!!
..

Dün sabaha karşı kendimle konuştum
Ben hep kendime çıkan bir yokuştum
Yokuşun başında bir düşman vardı
Onu vurmaya gittim kendimle vuruştum

( benden sonra mutluluk / Epsilon Yayınevi )

benden onlara benzer olmayı beklemeyin
ve onları yineler olmayı beklemeyin
herkes yeniliğine varır, kendi kalırsa
kimseden bana benzer olmayı beklemeyin..
( çiçekleri yemeyin / Epsilon Yayınevi )


bir şiir bir geceye değer
bir şiir bir uykuya değer
bir şiir bir uyanmaya değer
bir şiir bir sigaraya değer
bir şiir bir rakıya değer
bir şiir bir şarkıya değer
bir şiir bir türküye değer
bir şiir bir ağrıya değer
diye diye,
meğer..daha ne denir ki bunların arkasından.
kitabıma dönüyorum yine.belki sonra yine yazarım..

fonda : kerem görsev / yellow ( orange juice )
photo : tarafımdan çekilmiştir. ( venice / 2005 )

Monday, September 04, 2006

Deuss Ex Machina #139 Patchwork Sequences-Alpha


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss Ex Machina # 139-Pathchwork Sequences-Alpha

4 Eylül 2006 Pazartesi Gecesi yayınlanacak olan programın parça dizinidir.

>>>>Musique
1-Didem Süzen-A Love, Can I Deny ? (Demo-CD-R)
2-Djuma Soundsystem-Les Djinns (Trentemøller Remix) (Get Physical Music)
3-Alex Smoke-Make My Day (Lusine Remix) (Soma Quality Recordings)
4-Agaric-Untitled (We Are)
5-Tom Clark-Motor Lodge (Highgrade Records)
6-Barem-Cilindro (Foundsound)
7-Mathias Kaden-Pentaton (Onur Özer Remix) (Vakant R)
8-Peter F.Spiess-Frog In Hand (Adjunct)
9-Chloé & Sascha Funke-Point Final (BPitch Control)
10-Marc Houle-Lachs (m_nus)
11-Pop 3-I Never Sleep (Cabanne Remix) (Neopren Recordings)

Pathchwork Sequences-Alpha-Bölüm (139)-Uzun Gece Yolculuklarında Hep Kulağına Fısıldanan Melodiler Olur, İlk Anda Çıkaramasan Da Sana Huzur Bahşeden Varolunana Elde Kalana....

Enternasyonel Gürül-tü Gürül Çağlama, Clicks, Cuts, Micro, Id, Neo Galactica, Space Tunes, Indie, Minim@l Textart, 64 bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Kararında Dinleyiniz. Misak

Her Türlü Eleştiri, Öneri vs. İçin İletişim Kanallarımız;

info[at]dinamo.fm - www.dinamo.fm - misak[at]dinamo.fm

Her Pazartesi Gecesi Saat 22.00-23.00 arası Dinamo 103.8

>>>>Infoteka
gor-sel-Sakladıklarımız,Saklananlar,Sakındıklarımız Bi Kertede Karşında

Photo Courtesy From-- http://www.leveckis.net/journal/
Copyright- Edmund Leveckis 2006

>>>>Poemé
Agorofilia

Sevdamsın sen, umutsuzluğum.

Çılgınlığımsın sen, yeteneğimsin.

Ve henüz bulunmadığım bütün yerlersin

Dünyanın dört bucağından beni çağıran.

Şu altı dizesin sen

Haykırmamak için kendimi sınırladığım.

Henrik NORDBRANDT

Çeviri-Ergin KOPARAN

Kaynak-siir.gen.tr