Friday, April 27, 2007

Deuss Ex Machina - Deneme Sürüm -


Dinamo FM 103.8'den Pazartesi akşamları sizlerle buluşturmaya gayret ettiğimiz Deuss Ex Machina canlı gerçekleştirilmiş bir kaç programı sizlerle paylaşmak arzusundayız. Elimizden geldiğince çoklu ve alternatifi bol bir müzikal izlek ortaya çıkartmaya çabalayan, bunu her daim zikretmekten çekinmeyen programcınız olarak sizlerin eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

Program bilgilerini blog içerisindeki girilerden takip edebilirsiniz.

Öyleyse Podcast deneme sürümlerimizi sizlerle buluşturma zamanı, İyi dinlenceler.Deuss Ex Machina # 166 Back 2 Mine V.1 Fattish (09.04.07)

Thursday, April 26, 2007

Yırtık Cd Kabı# 7 - Replikas-Film Müzikleri

Gerek canlı performansları gerekse de albümlerinde dinletmiş oldukları ses erimleri ile fena halde yaklanadığımız Replikas'ın film müzikleri çalışması ile ilgili notumuzu aşağıda bulabilirsiniz. Birgün gaztesinde yayınlanan habere istinaden bir de duyuru gerçekleştirelim. Topluluk aynı zamanda 27 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Avrupa turnesine çıkıyor. 27 Nisan Amsterdam, 28 Nisan Hengelo, Macaristan da Mediawave Festivali çatısı altında üç farklı mekanda konser verecek son durak olarak da 2 Mayıs tarihinde Münih konseri ile turnelerini tamamlayacak. Oralardan bizleri takip eden okurlarımıza da bir ölçek Replikas tekrardan önerimiz olsun...
Replikas-Film Müzikleri (RH Pozitif Music Publishing)


Farklı tematikler, derinlerine gizlenmiş melankolik yansımalar, harbiden ne oluyoruz dedirtmeyi başartan tınılar, keşmekeş ve kaos’un müziklerinde daha da çoğaldıkça ayrı bir kıvanç duyduğumuz Replikas topluluğu Film Müzikleri ile tekrar seslerini yükseltiyor.


2000’de yayınladıkları Köledoyuran, içsel bir hesaplaşmanın deşildiği Akis, bilincin itirafı Acayip Korkak Birisiyim ve ürettikleri müziğin tavrını ortaya koyamayı başarmış Gulyabani Müzik gibi parçaları barındırmıştı.2002 yılında elektronik tonların daha belirginleştiği karmaşanın seslerini bütünleştiren, çözümlemenin dinleyiciye bırakıldığı şarkılardan oluşan Dadaruhi belirgin bir çıkış elde etmelerini sağlamıştı.


Geçtiğimiz yıl ise yine Replikas “beş benzemezlerinden” bir diğeri olarak tanımlayabileceğimiz “Wharton Thiers” destekli özgün rock formuna en çok yaklaşmış ancak yine de deneysellik potansının her daim açık tutulduğu “Avaz” albümünü yayınlamışlardı.


Yukarıdaki satırlarda değinmeye çalıştığımız üzere Replikas var olanın deformasyonundan çekinmeden yenileşmeyi gerçekleştiren bir topluluk.Elektrikli gitarın kullanım sınırlarını nicelik olarak değil nitelik olarak da uluslararası arena içerisinde değerlendirilebilecek bir yetkinliğin ürünü olarak “Avaz”ın da b-side olabilecek Film Müzikleri ile çıkageldiler.
Serdar Akar’ın “Maruf” ve Kutluğ Ataman’ın Perihan Mağden’in romanından uyarladığı “İki Genç Kız” filmlerinin sahneleri arasında duymuş olduklarımızı bir “soundtrack”in vaad ettiğinden fazlası olarak geri dönüyor. Kozmopolit kent yaşantısı ile Anadolu’nun kesişimini iki filmin izlerinden harteketle kotarılanlardaki bilmeceler kafalarda heyecanlı beyin jimnastiklerine yol açıyor.”Topal Ruh” “Meydan”da “Hayırlı Olsun”. Esefle Dinliyoruz.

Tür-Sen, Ben, Biz Onlar İçin Tekmili Birden Saykodelik-Pop Şıngırtılar
Ağ Bağlantısı- http://www.replikas.com/
Trendsetter Dergisi Aralık 2006 tarihinde yayınlanmıştır.

Saturday, April 21, 2007

Plump DJs/2 = Amanin Aman

Geçtiğimiz Cuma günü Radarlive etkinlikleri kapsamında Goldie ile girdiğimiz aksak ritmin en tepesine vardık Plump DJs'den Lee Rous ile. Niye iki kişi de tek kişi olmaz da şöyle de böyle de tartışlamarı arasında karşımıza kapı gibi bir Lee Rous çıktı. Ama önce kronolojik sırayla gidelim.

İçeri girdiğimde saat 12'ydi ve Mindfreq (Bora) askerden dönüşünden sonra plaklara yeniden ısınma evresindeydi. Sahnenin önünde sakince yerimizi aldıktan sonra Bora gittikçe ateşlenmeye başladı. İçerisi dolmaya başladığında ise yanıp tutuşuyordu deyim yerindeyse. Türkiye'nin en iyi breakbeat DJ'ini uzun bir ara ile Godet'den sonra ilk defa dinliyordum ve gerçekten özlediğimi fark ettim. Başarılı bir performanstan sonra yerini Lee Rous'ya bıraktı saat 2 sularında.

Lee Rous o dakikadan sonra inanılmaz bir enerji ile setine girişti. Daha ilk dakikadan itibaren seyirci ile olan diyaloğu, neden Plump DJs'in Creamfields'da en iyi performans seçildiğini ortaya koydu. Setten önce arkada sessiz sakin duran adamın yerine bir anda devasa bir canavar yerleşti. Çok güçlü çalışmalarla başladı, sonra tempoyu sakinleştirdi, hard house'a bile döndü. Ama daha sonra insanları oldukları yerden alıp bir anda havalara yükseltti. "Get Kinky" geldiğinde ise Big Beat'in üst seviyesine gelmiştik artık.

Genel olarak çok başarılı bir geceydi. Kalabalıktı ve bu sebeple bazen dans etmekte zorlandık yer açısından ama hakettiği ilgiyi görmesine çok sevindim. Zaten sonradan kendimize dans edecek yeri de açtık. Dinamo FM'e tekrar teşekkürler. Goldie'den sonra gerçekten iyi geldi. Plump DJs'i aslında yazın bir de festivalde görmek lazım. Geçen sene RNC için olmamıştı, belki bu sene olur. Festival ortamında çok daha etkili olacaklarına eminim.

Not: Resimleri ben çektim cep telefonumla. Kalitedeki sınırlılık bu sebepledir.

Thursday, April 19, 2007

Deuss Ex Machina # 167 - Errare Humanum Est V.1.1-5


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_167_--_Errare-Humanum-Est-Ver.1.1/5

16 Nisan 2007 Pazartesi gecesi “canlı” yayınlanmış programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
>1<-Shrimpy-101pm (CD-R)
>2<-Shrimpy-Neotone (CD-R)
>3<-Nikos Diamantopoulos-Fly (Klik Records)
>4<-Nikos Diamantopoulos-Away From Shadows (Klik Records)
>5<-Theo Parrish-Falling Up (Chateau Flight Remix) (Syncrophone)
>6<-Slam-Azure Part II (Soma Quality Recordings)
>7<-Zander VT-Dig Your Own Rave (Memo)
>8<-Martin Brodin-Semitone Shuffle (Unai Remix) (Audiobahn)
>9<-Shlomi Aber-Portico (Be As One Imprint)
Errare-Humanum-Est-Ver.1.1/5 Bölüm(167)- Ses İmgelem Öylesine Değil Yürek Burkarcasına Yankılanan Melodiler Kimbilir Belki de Hi.ç. Anlatılamayanlar... Özet...
>>>>>Bildirgeç
Müzik yansıtması biraz da dinleyene bırakılmış bir yap boz. Şekilden şekile ve türden türevlere uzanan yapısal dönüşmesi ile var edilmişin üzerinde oynanan bir kurgu. Merak edildikçe arsızlaştıkça, ya da şans eseri keşf edildikçe dinleyeni sınavdan sınava koşturduğu hayat içerisinde nefes aldırma aracı. Kurgusal değil gerçekliğin penceresinden melodileri yansıtmaya çalışan, Deuss Ex Machina bu hafta da birbirleri arasında köprü kurulmasını amaçladığı ses kolajları ile sizlere misafir oldu.

Programımızın açılışını Dinamo FM’in kurulduğu günden bu yana ekibin içerisinde yer almış Kaan Düzarat’ın yeni projesi Shrimpy ile gerçekleştirdik. Eklektik tonları dj setleri içerisinde harman ederek kotardığı, funk’tan minimal’e uzanan bir seçki ile Çarşamba akşamlarımızı şenlendiren Düzarat , Shrimpy projesinde de bu yansıtma metodunu şarkılarına taşıyor. Downtempo ile örtüşen ve melodik aksamı ile Kompakt’ın bir döneminde sıkça vurguladığı space pop tınısını ince bir işçilik ile ördüğü 101pm, ekeltist bakışı house’un kavisli kulvarı içerisinde montajlayarak kotardığı disko “flashback”li Neotone parçası iki senenin ardından sağlam çalışmaların bizleri beklediğinin müjdecisi olarak bir ön dinleme olarak sizlere sunuldu.Devamı için aşağıdaki ağ bağlantılarını kontrol etmenizi salık veririz.

Yunanistan elektronik müzik sahnesinde, yerel isimlerin seslerini duyurabilmesi amacı ile kurulmuş olan Klik Records, takipçisi olduğumuz Nikos Diamantopoulos’un üçüncü albümü Blue’yu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Özerk bir bakış açısı ile konumlandırılmış ve daha önceki çalışmalarına nazaran (deep ve tech house) daha leftfield tonları duyumsayabileceğiniz bir kayıt Blue. Çalışmadan seçmiş olduğumuz Fly’da “balearic” kompozisyon bütünü ile ses kurgunun melodik bütünlemeye doğru seyyahlığına dair güzel bir örnek. Keza daha yüksek bir intro ile girişi olan ve aksamları arasına yerleşik halde bulunan “anonim” melodileri çağrıştıran elektronik düzenleme deep house dinleyicileri için sakin bir başlangıç seçeneği olarak dinlence listelerine dahil edilebilir.

Bu iki farklı isimden iki ayrı proje müzikal çeşitliliğin birbirleri içinde harman edildikçe modernist olunacağının aksine bir yönelişimin varolanı tekrardan ibaret kalınacağının bilincinde “alternatif” arayanlar için önerimizdir.

Programın ikinci bölümünde ise techno ile bütünleşik kavramsal minimalizmi sorgulayan ayrıntılama metodlarını parçalarında denemiş isimlerden oluşan bir seçki gerçekleştirdik. Yılların tecrübesi olarak neredeyse her techno dinleyicisinin şapka çıkardığı Theo Parrish, önümüzdeki günlerde Human Response albümünü yayınlayacak olan Slam gibi efsanelerin yanı sıra, Alman müziğinde ciddi ayrışımların habercisi olan BPitch Control etiketinin sub labelı Memo’dan Zander VT, 2005 yılında Deeplay Soultec etketinden yayınlanmış olan Semitone Shuffle’a Unai tarafından gerçekleştirilmiş olan “Hamburg Minimali” tandanslı düzenleme ve bu senenin süpriz çıkışlarından birisi olarak değerlendirmemiz gereken İsrail’li Shlomi Aber’in Be As One Imprint’inden yayınlanan Portico parçaları haftalık egzantrik yapılandırmalarımızdan bir diğeri olarak frekansların arasına dağıldı...İyi Haftalar...

Allame-i Ulul Arz’dan Ara Nağmeler
Kaan Duzarat
Shrimpy
Nikos Diamantopoulos
Klik Records
Theo Parrish / Soundsignature
Slam
Soma Quality Recordings
Zander VT
Shlomi Aber

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.
Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - http://www.dinamo.fm/ -
misak[at]dinamo.fm Makina
Her Pazartesi Gecesi 22:00 -23:00 (GMT +2) arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info Go-R-Sel
Brit In Brooklyn Copyright
>>>>>Poemé
Var Git Artık – Yılmaz ODABAŞI

Buralarda gece uzun
Gün ışığı yakındır
Var git artık
Bakma ardına
Ölüme fazla sokulma ama
Düşün ki
Mevsim rüzgarlarının savurduğu
Bir orman insan
Sev onu, sokul, konuştur
Doludur fazla üstüne varma

Hep susmak
Susmak...
Yetmiyor bazen
İşte bu yüzden
Bütün ışıkları yanmalı yeryüzünün
Ozanlar herşeyi anlatmalı

Var git artık
Acıyı aşındırma
Tut
Ve at sevdaya uzayan çağlayana

Wednesday, April 11, 2007

Deuss Ex Machina # 166 - As You Chains, Sleepy By Coins


Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_166_--_As You Chains, Sleepy Coins By Drones

Back 2 Mine # 1 – Fattish aka Emrah Arslan

09 Nisan 2007 Pazartesi gecesi “canlı” yayınlanmış programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
>1<-Alice In Chains-Nutshell (Columbia Records)
>2<-Nirvana-Polly (Live At Mtv Unplugged) (Geffen Records)
>3<-Soundgarden-Fell On Black Days (A&M Records)
>4<-Pearl Jam-Black (Live At Mtv Unplugged) (Epic Records)
>5<-Mad Season-Long Gone Day (Columbia Records)
>6<-AC/DC-Hell’s Bells (Atlantic Records)
>7<-Pearl Jam-Rockin’ In The Free World (Epic Records)
>8<-Audioslave-Like A Stone (Live) (Epic Records)
>9<-The Tea Party-The Bazaar (EMI)
>10<-Alice In Chains-Love, Hate, Love (Columbia Records)
As You Chains, Sleepy Coins By Drones-Bölüm(166)-Değil miydik farkında, dımdızlak kalakaldık bir zamanın ortasında, Sessizliğimi sesssizlik böldü gür karanlığımda...
>>>>>Bildirgeç

Düzenin yeknesaklığına, alabildiğine aksaklığına inat edercesine ortaya çıkan formülasyonlar, müzikal çeşitlilikler Deuss Ex Machina’nın ana çatısını oluşturuyor. Alabildiğince ya da elden geldiğince farklı melodik aksamlar, müzik neşriyatı muhvetiyatımızda kodlu olarak sırası geldiğinde sizlerle buluşuyor 103.8’den.

Deuss Ex Machina’nın yaratılımı ve gelişimi boyunca ortaya koymak istediğimiz tek şey bu var edebilme arzusu. Tekil hanelerde de olsa kısıtlanmamış dinleyicilere alternatiflerden bir demet sunabilmek. Asl’olan da bu değil midir, müziğin görece beğenilisini bir kenara bırakırsak. Amaç ortaya dinlenebilir merak uyandırılabilir şeyler ortaya koymak.

Serüven deyip durduğumuz üç buçuk senelik çizelgemiz içerisinde yeni bir bölüm daha hayata geçiyor. Var etmeye, tanıtmaya en azından bir parça ile meraklandırmaya odaklandığımız müzikleri, bu sefer köklerinden alaşımın merkezi noktalarından; yanisi en başından ele almak için "Back 2 Mine".

Nerelerde gelip nerelere yönelmişiz. Müzikal izleğimiz bellek kartlarımızın ölçüsünde, ya da günün hızından ırak kalabildiği anlarda dönüp dinlediklerimizi anlamaya kulak kabartmak için “Back 2 Mine” diyoruz. Özel ve öznel tüm kalıplaşmanın dışarısında ender olana, asl’olana odaklanma programı.

Serinin ilk bölümünde house tanımlı müzikal kolajları ile Cumartesi öğleden sonralarını şenlendiren House Side Of The Moon'un yapımcısı Fattish aka Emrah Arslan konuğumuz oldu. Külliyatından önemli müzikal tınıları programımız içerisinde dinleyicilerle paylaşma, anektodlar ile desteklenmiş bilgi notları ile “Seattle” ve kuşağımızın ergenliğinden dem vurmaya çalıştık.

Müzik neticede bu satırların arasında sizlere ulaşan tümce yığınından daha fazlasını bahş ediyor. Emrah’ta tüm birikimi ile dos doğru müziğin çarpıcılığına işaret eden aksamları betimledi. “Seattle”ın sersemletici, düşündürten, afallatan buğulu gri atmosferini grupların müzikleri ile birbirine bağlantılayarak ana fikir olan müziğe odaklanmamızı sağladı.

Bellek çabuk unutsa da dinledikçe, üretilmiş olan müziğin kıymeti harbiyesini ortaya çıkaran bir seçkiydi Back 2 Mine # 1. Seattle’ın kilomete taşlarından birisi olmuş Alice In Chains’in vokalisti Layne Staley’nin sesi ile bir kuşağın içselliğini paylaşmış lirik zenginliğini, yol rehberliğini, sessiz çığlıklarını ve daha fazlası olarak her ne kadar yayın sırasında iletememiş olsak da Kurt Cobain’i de yad etmiş olduk. Müzik var edildikçe, dinlenilenin sözlerine vakıf oldundukça daha anlamlı.

Sözel külliyatlar ile notaların neşriyatına ilerleyen günlerde “Back 2 Mine” çatısı altında farklı isimler ile yol kat etmeye, kah yad etmeye kah ilerlemeye devam edeceğiz. Son söz Müzik sadece Play, Pause ve Stop değildir. Müziğinize sahip çıkın...

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.
Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - http://www.dinamo.fm/ - misak[at]dinamo.fm
Her Pazartesi Gecesi 22:00 -23:00 (GMT +2) arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info Go-R-Sel Sonsuz Düşler (R.I.P.)
>>>>>Poemé

Black – Pearl Jam

Hey... oooh...
Sheets of empty canvas, untouched sheets of clay
Were laid spread out before me as her body once did.
All five horizons revolved around her soul
As the earth to the sun
Now the air I tasted and breathed has taken a turn

Ooh, and all I taught her was everything
Ooh, I know she gave me all that she wore
And now my bitter hands chafe beneath the clouds
Of what was everything.
Oh, the pictures have all been washed in black, tattooed everything...

I take a walk outside
I'm surrounded by some kids at play
I can feel their laughter, so why do I sear?
Oh, and twisted thoughts that spin round my head
I'm spinning, oh, I'm spinning
How quick the sun can drop away

And now my bitter hands cradle broken glass
Of what was everything?
All the pictures have all been washed in black, tattooed everything...

All the love gone bad turned my world to black
Tattooed all I see, all that I am, all I'll be... yeah...
Uh huh... uh huh... ooh...

I know someday you'll have a beautiful life,
I know you'll be a sun in somebody else's sky, but why
Why, why can't it be, why can't it be mine

Aah... uuh..

Too doo doo too, too doo doo

Wednesday, April 04, 2007

Deuss Ex Machina # 165 - Ses; Yankılar, Titreşimler Kavislerde Dolaşımlar

Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_165_--_Ses; Yankılar, Titreşimler Kavislerde Dolaşımlar

02 Nisan 2007 Pazartesi gecesi “canlı” yayınlanmış programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
>1<-Didem Süzen vs Björk-Solitary Leech (Cd-R)
>2<-Didem Süzen-My Detroit Is Crying (Cd-R)
>3<-Didem Süzen-Why Is This Life So Sad Sometimes (Audio808)
>4<-Didem Süzen-See Me Fall (Cd-R)
>5<-Milos-Teku’s Theme (Jeff Milligan Remix) (!"@.*!%)
>6<-Burial-U Hurt Me (Hyperdub)
>7<-Didem Süzen-Pure Massacre (Cd-R)
>8<-Didem Süzen-Candy Pink (Cd-R)
>9<-Yunus-5 AM (Didem Süzen Remix) (Cd-R)
>10<-Onor Bumbum-Dokun (Cd-R)

Ses; Yankılar, Titreşimler Kavislerde Dolaşımlar-Bölüm (165)-Döngüsel Çalışmalar, Ferahlatıcı Kıvrımsallar Melodik Seyyahlığın Derinlerinde Nağme Arayışları B-4

>>>>>Bildirgeç
Sesin kurgulanmasında farklı açılımlar.Belirli bir yönelişim ile değil belirsiz zamanlı keskin bir karmaşanın yarattığı vuslat anları/saniyeleri. Ya da kimisinde olağan hale dönüşmüş olan kaotizmin (gerek günlük yaşam, gerekse de şehrin kakafonisi) yine anlık iz düşümler içerisinde dinlendirici özelliklere dönüşmesi.dönüştürülmesi. Müzik dediğimiz ha keza belki de çözülemeyen zihin jimnastikleridir. Bu bağlantı ve imgelemleri farklı tonlarda irdeleyen üreticilerin işleri Deuss Ex Machina’nın müzikal bellek dökümantasyonunda kulaklarınıza sunulmaya çalışıldı.

Üretim aşamalarının teknoloji ile doğru orantılı olarak serileşmeye meyil ettiği elektronik müzik sahnesinde, farklılığı sadece teknolojiye değil yukarıda kısaca değerlendirmeye çabaladığımız nitelikleri olumlu manada değerlendirebilen isimlerin çalışmalarını olabildiğince desteklemeye devam ediyoruz. Seslerin dünyasında seyyahlığın artık daha zor olduğu 21.yy’da kendi çabaları ile varolmayan musikileri ortaya dökme çabasına da bir katkılama bir imece...

Deuss Ex Machina’nın yazar/dinleyici/üretici formasyonunda yer alan isimlerin konuk olarak katıldığı seçkilerden bir diğerini geçtiğimiz Pazartesi akşamı gerçekleştirdik. Konuklu programlar dizisinin dördüncüsünde, kısa sürede üretmiş olduğu parçalar ile minimal elektronik ses erimine alternatif kurguyu yerleştirme becerisini göstermiş olan Didem Süzen’i konuk ettik.

Kısa süre dedik, beş ay gibi bir dönem içerisinde yaklaşık yirmi civarında parçanın altında imzasını atmış bir isim Süzen. Melodik tınıların, yaşamsal olan halet-i ruhiyelerin tümünden birer yansımayı barındırdığı kolajlar halinde çalışmalar sanatçının müziğinde ilk ortayı çıkmayı başaran ayrıntıyı oluşturuyor. Tüketim çılgınlığı ile giderek bir örnekleşen ses örgüsüne nazire yaparcasına el altında tutulmuş intibası uyandıran ara bağlantılar, sıfırdan üretilmiş ses kesitleri müzikal realistliğin vurgulamasını beraberinde getiriyor. Sözün kısası hem dans edilebilir, hem de kelimelerin izahına ihtiyaç duymayan epik kompozisyonlar bütünü ile zihin kurcalayıcı kesitler müziğini tanımlayabilir.

27 Kasım tarihinde gerçekleştirdiğimiz Deuss Ex Machina # 150 Alternatürk derlemesinde yer verdiğimiz Solitary Leech parçası için şu notu geçmiştik: Björk vokalleri ile desteklenmiş, Solitary Leech damla damla gelişen mekanize tınıların ilerleyen süre ile beraber çekimsiz bir melodika'ya dönüşümü irdelenebilir.Benzeş doğrultuda ilerleyen tınılar yeni çalışmalarında da Süzen’in müziğinde yer almakta. Why Is This Life So Sad Sometimes, Terrenüm eyleyen likit kompoze içerisinde değişken minimal ses bağlantıları hayatın açmazları içerisinde nefesin kesildiği o anları, doygun bir biçimde kulaklara ulaştırıyor.Melodramatik ama ağlak olmayan bir kompozisyon çalışması.

Parçaların oluşturulması sürecinde seyrettiği yol ile kesitlerde yer alan yoğunluk elektronik müzikte duygusallık temasının altını deşmek isteyenler için “My Detroit Is Crying”, adını o anda televizyonda dönen bir film replikasından alan Pure Massacre ve Kanada elektronik sahnesinin mimarlarından Akufen’in müziğinde çok daha farklı sunumları ile duyumsamış olduğumuz “mikro-sampling” temaslı önümüzdeki günlerde Beatport üzerinden de yayınlanacak olan Candy Pink parçasında fazlasıyla dinleyicileri memnun edeceğinin altını çizmeliyiz.

Neticeye bağlarsak da, elektronik müzik şimdilerde Didem Süzen gibi isimlerin çalışmaları ile bir ivme kazanması olasılık dahilinde. Var edilmeye çalışılan kültür yurtdışından gelmiş olsa da ilerleyen günlerde buralı isimlerin kendi bakışları ile ördükleri sesleri duyumsamaya devam edeceğiz. Program içerisinde değindiğimiz gibi özellikle prodüksiyon yetisi geliştirme konusunda kuvvetli Red Bull’un düzenlemiş olduğu Music Academy gibi kalitesi tescilli, müzik mekkelerinde daha çok söz hakkımız, daha çok isimli katılımlarımız mevzu bahis olabilir. Geliştirilme ve genleşmenin müzikal çeşitliliğin çoğalması dileklerimizle...İyi Dinlenceler...

Daha fazlası için referans: http://www.myspace.com/didemsüzen

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - http://www.dinamo.fm/ - misak[at]dinamo.fm
http://deuss-makina.blogspot.com/

Her Pazartesi Gecesi 22:00 -23:00 (GMT +2) arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info gör/sel Kavramsal İzler Sessiz Gölgeler
Photo © My Points Of View Blog
http://my-points-of-view.blogspot.com/

>>>>>Poemé
Düşlenmiş Ezgi - Juan Ramon JİMENEZ

Topraktan götürür toprak insanı,
ama sen, deniz,
gökten götürürsün.

Hangi altın, gümüş güvenle
gösterir bize yıldızlar
yolu? - Sanki
tenin yoludur toprak,
denizse ruhun yolu.

Demek ki ruh
tek yolcusudur denizin;
ve ten,yapayalnız,
kalır öyle, kumsallarda,
uğurlayıp onu,
ağır, soğuk, ölü gibi.

Nasıl da benzer
deniz yolculuğu ölüm yolculuğuna,
sonsuz yaşam yolculuğuna!

Sait MADEN Çevirisiyle

Sunday, April 01, 2007

Deuss Ex Machina # 164 - Esta Caja de Fósforos Es Mi Hogar

Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_164_--_Esta Caja de Fósforos Es Mi Hogar

26 Mart 2007 Pazartesi gecesi “canlı” yayınlanmış programın parça dizinidir.
>>>>>Musique
>1<-Mika-Relax! Take It Easy (Universal)
>2<-Terje And Anders-Montag & Dienstag (Lørdag)
>3<-Terje And Anders- The Mustache Wants To Kill Me (Lørdag)
>4<-2raumwohnung-Besser Gehts Nicht (EMI Music Germany)
>5<-Beck-Cellphone’s Dead (Ellen Allien Remix) (Interscope)
>6<-DJ Koze vs. Sid LeRock-Naked (Cereal/Killers)
>7<-Junior Boys-FM (Tensnake Remix) (Domino USA)
>8<-Alexander Maier-Road Of Injury (Buzzin’ Fly Records)
>9<-Rubikon-A Thing Called Love (Morgan Page Remix) (Substream)
Esta Caja de Fósforos Es Mi Hogar-Bölüm(164)-Ait edebilmek, kabul görüp hak verebilmek Sorunsal olanla baş edebilmek, mek mak bi-Fizyon tedavisi gururla neş’r eder.der.er.r.
>>>>>Bildirgeç
------ Servis Dışı -----

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.
Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - http://www.dinamo.fm/ - misak[at]dinamo.fm
Her Pazartesi Gecesi 22:00 -23:00 (GMT +2) arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info gör/sel Didaktik Mekansal Dokusal Paralel Düzlemsel
Photo © donwiley2’s Slackwater Photoblog
http://slackwater.my-expressions.com/index.html
>>>>>Poemé
Yağmur – Tülay YENER

-yağmur'a-

hayattan alabildiklerimle
hayata katabildiklerimden
sonunda
ona, bir doğumgünü verebilmiştim önce
ki aynı gün kardanadaminkiyle
adıysa hep vardı

çakıldığı yerden çatlatmış gibi duvarı
deprem çatlağına yerleştirilmiş çiviye asıyorum dünleri
en ırağa kesmişim biletini gözlerimin
çırpınıyor serçeleri

haydi! doğru yatağa
şehrin gece siluetini çekiyorum pencereneısırmaya nasıl da kıydığım ellerinden öpüyorum

Deuss Ex Machina # 163 - I Venti Parla Di Vita

Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_163_--_ I Venti Parla Di Vita

19 Mart 2007 Pazartesi gecesi “canlı” yayınlanmış programın parça dizinidir.
>>>>>Musique
>1<-Armenian Navy Band-Malkhas Akhber (Sveta Music)
>2<-Goran Bregovic & Saban Bajramovic-Sex (Essay Recordings)
>3<-Cibelle vs Koçani Orkestar-Maxutu (Crammed Discs-Doublemoon)
>4<-Dj Click vs Mahala Raï Banda-Romano Dance (CD-Doublemoon)
>5<-Ayhan Sicimoğlu-Reggae Turca Tone (Trikont)
>6<-Mahala Raï Banda-Colindat (Crammed Discs)
>7<-Brooklyn Funk Essentials-Ska Ka Bop (Doublemoon)
>8<-Boban Markovic Orkestar-Od Srca (Piranha)
>9<-Fanfare Ciocarlia-Dusty Road (Trikont)
>10<-Koçani Orkestar-Şiki Şiki Baba (Essay Recordings)
>11<-Shantel-Ya Rayah (Essay Recordings)
>12<-Shantel-Bucovina (The Haaksman & Haaksman Soca Bogle Mix) (Essay Recordings)
I Venti Parla Di Vita-Bölüm(163)-Bahar’ın karşılanışıdır, esenlikler dileyen konuşkan rüzgarların berisinde melodika yığınlarının uğultusu....
>>>>>Bildirgeç
Re:Blog
Dünyayı Parmağında Döndürebilen Mesudelik Balkan-Çingene Musikileri
(İlk Yayınlanış – 08 Ekim 2006)

Güzergahlar arasında sıkışıp kalmış, göçebelik kültürü ile harmanlanmış insanların musikisinden; Balkan müziklerinden bahsetmek istiyorum.İki kelam üç tümce ile.

Müzikal çizgi, Makedonya ile Türkiye arasında coğrafi koordinatlar dahilinde şekillenen, Çingene müziği olarak da adlandırılan bir çeşitleme bütünü. Stiller ve türler arasında yaşanılan ülke dahilindeki müzik enstrümanlarının da öz-kaynak-orjinal ezgiler içerisinde müzisyenler tarafından kullanılması bugün daha çok dinlediğimiz alternatif kolajların ortaya çıkmasını sağladı. Hür doğdum, hür yaşayacağım şiârlı Çingenelerin, özellikle şenlikli ortamlardaki uzun gecelerde kollektif olarak kişiselleştirdikleri anonim hikayeler, sevi ve tabii ki acıyı kişiselleştirdikleri bir dışa vurum. Eğlenceli 9-8'likleri olduğu kadar parçalarda daha cereyanda kalmış sorunlarıda irdeleyen taşlama kayıtlar hem daha gözde hem de daha değerli. Toplumasal dinamikleriyle bir memleketin belki de en çok başı ağrıyan kesimini olan, ama iş müziğe geldiğinde dünyevi şeylerden sıyrılmayı her normal bireyden daha çabuk gerçekleştiren 'persona'lar ile bugün daha çok kaydı dinleme imkanına sahibiz.

Balkan/Çingene müziği içerisinde Taraf De Haïdouks ekibini saymadan bir yazı derlenemez. Romanya'nın Clejani köyünden çıkma jenerasyonlar arası fark olmadan, her yaş grubundan müzisyeni bünyesinde barındıran, artık Allah vergisi olarak tanımlandırılabilecek enstrüman çalabilme kabiliyetleri ve coşkun performansları ile nam salarlar. Otantik ritimler arasına duhul olmuş deneysel tınılar ile Kronos Quartet gibi mevzunun ilerki basamağı olmuş topluluklar ile prodüksiyonlar gerçekleştirirler.Yayınladıkları Musique Des Tziganes De Roumanie, Dumbala Dumba ve Taraf De Haïdouks albümleri tarzın sınırlarını keşfetmek isteyenler için birer cevher teşkil ediyor. Emir Kusturica'nın Çingeneler Zamanı filminde sahne almış "Koçani Orkestar" da Balkan/Çingene müziğine giriş seviyesi için isabetli seçimlerden bir diğeri. Naat Veliov'un Türkçe konuşulan Koçani mahallesinde, babasından aşina olduğu melodileri, ve her dinlediğini kendince yeniden yorumlama çabası olarak başlamış Makedonya'lı bir ekip. Üretimlerinin kökeni, Osmanlı Mehteranlarından, Batının geleneksel grup çizgisine kadar birbirlerine uzak olan stillerin birer harmanı.Günlük yaşam içerisinde düğünlerden, yeni doğmuş bir bebek için kutlamalara, bebeğe isim günlerinden, köylerde sorunların sulh olmasına kadar pek çok farklı yaşanmışlığın içerisinde sahnesi olan bir tanımlama "Koçani". "Orient est rouge" gibi Komünist dönem marşlarını da yorumlamadaki becerileri, ne kadar dışında görünseler de aslında hayatın ta merkezinde olduklarının birer ispatını oluşturuyor.Bu iki topluluğa ilaveten Mahala Raï Banda (Romanya), Fanfare Ciocarlia (Romanya) gibi etnik öğeleri modern müzik ile bütünleştirip bir alt kolaj ortaya çıkaran ekipler arasında sayabiliriz.Son zamanlarda özellikle Bucovina Club dj-miks toplama albümleri ile adını duyurmuş "Dj Shantel" ve Basement Jaxx'in Antlantic Jaxx etiketinden yayınlanmış olan Gypsy Beats and Balkan Bangers kayıtları ile Balkan/Çingene müziğinin tekrar gözde hale dönüşmesini, veya gözden kaçırılmamasına olanak sağladı.

Bu müzikal disipline kol kanat germiş önemli etiketlerden Belçika'lı Crammed Discs de geçtiğimiz günlerde Electric Gypsyland toplama albümünün ikincisini yayınladı. Yukarıda saydığımız isimlerin indie, space pop, dub toplulukları ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri orjinal parçaların yeni düzenlemelerini içeriyor. Kulağa aşina gelen melodilerin modern müzik sahnesi içerisinde farklı kanatlardan Oi Va Voi, Balkan Beat Box gibi füzyonistler, Tunng, Animal Collective, Nouvelle Vague, Cibelle, 43 Skidoo Feat. Susheela Raman, Buscemi gibi topluluk/santçılar toplamanın batıcıl yönünü oluşturuyor.

Static Caravan etiketinden yayınladıkları çalışmalar ile sevdiğimiz, saydığımız elektro-folk topluluğu Tunng, gitarlar ve araya perçem perçem yerleştirilmiş "glitch" dokunuşlar ile Taraf De Haïdouks'un Homecoming'ini lisansız ninni kıvamına dönüştürüyor. Sahnede sundukları performansın dinleyicide yüksek adrenalin salgılanmasına olanak sağlayan New York'lu kollektif Balkan Beat Box bu sefer de Mahala Raï Banda'nın arabesk dokunuşlarına sahip Red Bula'sını "dubby" rötüşlar ile yeniden kotarıyor.Geçtiğimiz yıl Doublemoon etiketinden Smadj Presents SOS Project kaydını yayınlayan Tunus asıllı Fransız sanatçı Smadj'in, klarnette Savaş Zurnacı ve kanunda Nuri Lekesizgöz ile İstanbul'da kaydettiği "Mi Bora San Korani" ile Koçani Orkestar'ın melodik aksamına abstrakt beatlerle bütünlemekte.Klezmer geleneğini sürdüren ekiplerden Oi Va Voi topluluğu Taraf De ıÜüHaïdouks’un “A Rom and A Home” parçasını klezmer-breakbeat-balkan-caz formulü ile yeniden kotarması albümün de amacını ortaya tekrar koyan yeniden yaratımı da tescilliyor. Future Funk World ekibi üyelerinden Russ Jones’un Roc Hunter ile kotardığı MahalaRaï Banda’nın tanıdık melodilerinden Spoitresa Revisited (Got The Parts Mix) parçası ile album nihayetleniyor. Albüm müziğin def’alarca kurgulanabilirliğini, pek çok farklı türden ve tarzdan isimleri bir bütün altında ortak çalışmaların başarılı olabileceğine güzel bir örnek. Ayrıca da bonus olarak gelen orjinal versiyonları içeren ikinci diskte Balkan/Çingene müziğinin sınırlarını öğrenebilmek için iyi bir şans. İyi Dinlemeler.
Allame-i Ulul Arz'den Ara Nağmeler:
Armenian Navy Band At Myspace
Electric Gypsyland At Myspace
Koçani Orkestar
Boban Markovic
Shantel
Doublemoon

Enternasyonel Gürül/(tü)Gürül Çağlama Clicks,Cuts,Micro,Id,Neo Galactica,Space Tunes, Indie,Mini-m@l,Textart,64 Bit Konvasiyonel Techno Musikileri-Esenlikle Dinleyiniz.
Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
info[at]dinamo.fm - http://www.dinamo.fm/ - misak[at]dinamo.fm
Her Pazartesi Gecesi 22:00 -23:00 (GMT +2) arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info gör/sel Fısıldaşan Doğa Senfonisi
Photo © Seeing Anew From Ohio-USA 2007
http://seeinganew.blogspot.com/
>>>>>Poemé
Bahar Şiiri – Ataol BEHRAMOĞLU

Bu sabah mutluluğa aç pencereni
Bir güzel arın dünkü kederinden
Bahar geldi bahar geldi güneşin doğduğu yerden
Çocuğum uzat ellerini

Şu güzelim bulut gözlü buzağıyı
Duy böyle koşturan sevinci
Dinle nasıl telaş telaş çarpıyor
Toprak ananın kalbi

Şöyle yanıbaşıma çimenlere uzan
Kulak ver gümbürtüsüne dünyanın
Baharın gençliğin ve aşkın
Türküsünü söyliyelim bir ağızdan.