Sessiz Kalmak Evla Mıdır? - Mü-Yap'a Protesto #3

'Internet'in kafa ayarının arzu edildiği her yeni günde en başından bir daha yapılandırılmasından muzdarip bir biçimde sınırları ve duvarları belirginleştirilmeye çabalanan, artık dayatmalarla, bilinçli karşıtlıklarla iyice perdelenmekte olan bir vahayı takip etmeye çalışıyoruz. Tıkır tıkır herşeyin yerli yerinde işlevselliğinin de olduğu bir internetten ise yıllardır değiştirilemeyen kanunlarla, Ulaştırma Bakanlığı gibi konunun neresinden bakarsanız bakın nasıl yahu! diye alakasını düşünmek durumunda kaldığımız bir mecranın gözetim ve şartlandırmalarıyla yaşam süren bir internet mecramız var bugün. Bir elin daimi bir biçimde yönlendirdiği bu siteye girmek yasak, şu fikir politikalarımıza ters, bunun görüşleri bize uymaz, onun videosu müstehcen, öbürünün videoları tahammül edilemez, berikinin kendi başına ürettiği müzik bizden habersiz paylaşılamaz vd. gibi çoğaltılabilecek örneklerle beraber internette sansür ve engellemeler silsilesi, sanki alışkın olduğumuz bir durummuş yanılsamasına da vesile teşkil etmekte. Enikonu derli toplu çözümler ortaya çıkartmaktan ise mümkün mertebe fişiniçekelimrahatedelim.com. kısasına ulaştırmakta.

Nasıl olsa ince ayarlamalar ile bu engellenmiş sitelere girmelerine sesimizi çıkarttığımız da yok, daha ne istiyorlar dar bakışımının keskinliğinde vuruladuran bir yapıyı bütüncül bir biçimde boyunduruk altına alma teşebbüsü. Özgürlükten anlaşılması elzem olan illa ve billa her beklenti, durum ve şartta hakların kötüye kullanımının, hak ihlali olmadığının bilinci yerleştirilemedikten sonra söylenen her bir sözcük yarıda kalacaktır. "Ben giriyorsam sizler de girin!" diye meşhur atasözümüz durumun vehametini yeterince açıklarken üstelik. Yapılan her bir engellemenin ardından biz yaptık oldu, darısı diğer şikayetçilerin başına denilerek, durmaksızın aba altından sopa sallanarak geldiğimiz nokta doğru tepkinin gerekliliğini ve hata olarak algılanmış olan yanlışların çözümlenmesinde neler yapılması gerektiği konusunda yeterince açık ve net bir biçimde saflarımızı belirginleştirmemiz gerekliliğini ortaya çıkartmakta. Müziğin bizzat üreticinin kendisi veya bağlantılı çevresi tarafından görsel ve işitsel olarak sunulduğu bu iki mecranın (toplamda ise yüzlerce sitenin) kapatılmasının ardından salt dinleyicilerin (bir yerde potansiyel tüketicilerin) tepkileri ve etkinliğinin bir yere kadar kendini gösterdiği ortada. Alışılageldik kaderciliğimizin yamaçlarında tepkiyi olabildiğince çoğaltıp yaygınlaştırmak, dillendirmek söze söz katmak zor bir yol olduğu sanrısına yine bağımlı bıraktırılmıştır.

Aman çamuru bize bulaşmasın da ne olursa olsun kabilinden durumundan memnun olanların ezici çoğunluğunda çözüm için sesimizi daha fazla yükseltebilmemiz lazımgelmekte. Deuss Ex Machina, radyo programı ve bloguyla paralel bir biçimde mümkünatlar dahilinde Türkiye'li üretimlerin, seslerin önemini paylaşmaya azami gayret gösterdik, kısmetse önümüzdeki bölümlerde yine devam edeceğiz. Bu bağlamda MySpace ve Last FM siteleri aracılığıyla, müzik piyasasının dışında yer edinmiş amma velakin en az bandrollü eserlerde olduğu kadar değer ihtiva eden müzisyenlerin çalışmalarına ulaşmamızı da mümkünatsız kılmış bu engelleme silsilesinde Mü-yap'a bağlı sanatçıların da bakışlarına ve fikirlerine ihtiyacımız var. Müziğin aleleade bir biçimde paylaşılmasından ise yasal olarak sunumlandırılmasına zemin teşkil eden kaynakların kökünün iyice kurutulması, isyan etmekten doğru adımları bir türlü atamayan yöneticileriyle müzik piyasamızı nasıl etkileyecektir?

Ed O'Brien, Dave Rowntree, Billy Bragg gibi İngiltere'de müzisyenlerin başlatmış oldukları fikir münazaraların çözümlemeleri beraberinde getirebileceği gibi, en azından diğer sanat birliklerince de çatı olarak adledilmiş Mü-Yap sanatçılarının yapacakları teşebbüslerin, açıklamaların da sessizlikten daha yeğ olduğuna sanatçılarımızın ekleyebilecekleri yok mudur? Mü-Yap'a Gerilla hareketinin üçüncü ayağında, Dinlemeparkı.com sitesinde yayınlanmış olan müzik emekçilerine bu soruları yöneltebilmek için bir duyuru hali hazırda sunulmakta. Çabalarımızın yoğunluğu ile sorunların üstesinden gelinebilirliği konusunda önemli bir sınav daha bizleri bekliyor.' (25.09.2009)

"Dijital Çağda Metamorfoz: Müzik Sektöründeki Değişim" - Erdem DİLBAZ

Muuuh-Yap MixTayyiip - Kabus Kerim Podcast

Artists Support "Three Strikes" Sanctions For File-Sharers - XFM

Yesterday, Music’s Troubles Seemed So Far Away - Dan Sabbagh- The Times

Educate Not Punish - Georgie Rogers - BBC 6 Music

Filesharing Crackdown Divides UK Music Industry - Katie Allen - The Guardian / The Observer

Radiohead And Blur Members Defend File Sharers - David Renshaw - Gigwise.com

"Mü-Yap’a bağlı plak şirketlerinden albüm çıkaran bazı sanatçılar aşağıda. Özellikle bu sanatçıları seçmemizin temel sebebi onların her daim özgürlükçü ve demokrasi yanlısı hareketler içinde yer almaları veya bize öyle bir imaj vermeleridir. Ancak bilgimiz dahilinde, bu sanatçılardan hiçbiri şu ana kadar MySpace ve Last.Fm’in kapatılmasına ilişkin herhangi bir tepki vermiş değil. Tabii bu sanatçıların ismini Mü-Yap’ın yapıtları listesinden aldık. Halen Mü-Yap’a bağlı plak şirketlerindeler mi bilemiyoruz. Değillerse isimlerini listede yayınladığımız için özür dileriz; ancak her halükarda kendilerini tepki vermeye davet ediyoruz. Sanatçıların web siteleri (Ne ironidir ki bazılarınınki MySpace) ve bulabildiklerimizin e-postaları da aşağıda.

Şu ana kadar Demirhan Baylan ve Aylin Aslım konuyla alakalı olarak tepkilerini dile getirdiler. Bu da bize güç verdi. Ne kadar teşekkür etsek azdır.

Mü-Yap’a bağlı plak şirketlerinin tepkisiz kalan sanatçıları ve iletişim imkanları:

Arif Sağ - info@arifsag.com

Bulutsuzluk Özlemi - info@bulutsuzluk.com

Burhan Şeşen - Yok

Coşkun Demir

Doğan Canku

Duman - sermin@evento.com.tr

Edip Akbayram - Yok

Erkin Koray - Yok

Ezginin Günlüğü - husnuarkan@ezginingunlugu.com.tr, nadirgokturk@ezginingunlugu.com.tr

Fairuz Derin Bulut - info@doublemoon.com.tr

Grup Çığ - Yok

Haluk Levent - Yok

Mazlum Çimen - Yok

Moğollar - poem@mogollar.com

Mor Ve Ötesi - iletisim@morveotesi.com

Nekropsi

Özlem Tekin - Yok

Replikas - replikas@replikas.com

Tibet Ağırtan - Yok

Trio Aksak

Tuluğhan Uğurlu - info@tuluyhanugurlu.com

Zafer Aracagök

Zuğaşi Berepe - zugasiberepem@gmail.com

TEPKİSİZ KALMAYIN!!!

Bilinçli Internet Hareketi

Not : Bu yazıyı dilediğiniz gibi kopyalayabilir, kesip biçebilir, tekrar yapıştırabilirsiniz.
Yaşasın Özgürlük!!!

Comments

Popular posts from this blog

benim söylemek için çırpındığım gecelerde, siz yoktunuz...

Deuss Ex Machina # 280 - Ancient History Of Nothingness Echoed Louder

sesli meram 152 -- շփոթ