Deuss Ex Machina # 301 - Clones & False Prophets

Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_301_--_Clones & False Prophets

17 Mayıs 2010 Pazartesi gecesi "banttan" yayınlanmış programın parça dizinidir.

>>>>>Musique
>1<-Bop-Enjoy The Moment (Unquote Remix) (Med School)
>2<-Clubroot-Waterways (Lo Dubs)
>3<-Clubroot-Dust Storm (Lo Dubs)
>4<-Scuba-Lights Out (Hotflush Recordings)
>5<-Scuba-Tracers (Hotflush Recordings)
>6<-Ramadanman-Glut (Hemlock Recordings)
>7<-Ramadanman-I Beg You (Hessle Audio)
>8<-Ikonika-Space Ugly (Get Darker)
>9<-Ikonika-Idiot (Hyperdub)
>10<-Dong-Suzuran (LV & Quarta 330 Remix) (Hyperdub)
>11<-Starkey-OK Luv (Planet µ)
>12<-Starkey-Stars (Feat. Anneka) (Planet µ)
>13<-Simian Mobile Disco-Cruel Intentions (Joker Remix) (Wichita)

Download Episode # 301 İndir

Clones & False Prophets (300) – Tek Başına Tek Bir Seçenekten İbaret Tek Bir Çıkışın Olduğu ve Hemen Hemen Herşeyin Tekilleştirildiği Bir Alanda Nümayişler Cereyan Ediyor. Olması Gerekene Ulaşabilmenin Yolunu Kesemeyi Sonuna Kadar Kullananlar Şimdi Huzursuz Eyleniyor. Vaktiyle Âla Olanın Şimdi Nasıl Punduna Getirildiğinde Bir Kapan Haline Dönüştürüldüğü Tekten Ortaya Çıkartılıyor. El Birliğiyle, Kol Gücüyle, Vaktiyle Yüz Vermek Bir Yana Sırtımızı Tam Da Olması Gereken Kıvamda Geriye Bakmamak Üzere Döndüğümüz Şu Asri Zamanımızda Ansızın Çıkagelen Titreşimler Meydanları Dolduruyor. Ya Hep Beraber Umudu Yeniden Kuracağız, Gerçek İşlevselliğine Şahitlik Edeceğiz. Ya Da Akıllara Getirmenin Bile Yeterince Ruhu Daralltığı O Diğer Seçeneğe Karşılıksız Olarak Boyun Eğeceğiz. Neresinden Bakılırsa Orasından Bir Yamanın Olduğu, İşlevsellik Mi O Da Ne Ki Kolaycılığına Sıtmaya Tutulmuş Gibi Tutunan Statükocuların Boyunları Devrilmeden, Güneş Yeniden Işıldamadan Bu Sıkışık Kaldığımız Bok Çukurundan Çıkış Yok! (Kapiş Yeğen/Dayı/Emmi/Abi/Bey) [William Seward Burroughs Fıtratından Esintilerle Kelam Oluşturmak, Sisteme Çomak Sokmak El Kitapçığından]

>>>>>Bildirgeç
Hayatın Boşluğu Öğretisi Üzerine* - Arthur SCHOPENHAUER

Bu boşluk anlatımını genel olarak şeylerin varoluş tarzında, her ikisinde de insanın sınırlı varoluşuyla karşılatırıldığında, Zaman ve Mekânın sınırsız doğasında; yegâne gerçek varoluş tarzı olarak göz açıp kapayıncaya kadar geçip giden şimdide; her şeyin birbirine bağlılığında ve izafiliğinde; sürekli olarak Varlık olmaksızın Oluşta; tatmin edilmeksizin mütemadiyen arzulamada; hayatın tarihini oluşturan uzun savaşta zafer kazanılıncaya kadar çabaların sürekli olarak boşa çıkmasında bulur. Zaman ve onun içinde, onunla var olan bütün şeylerin gelip geçiciliği yaşama iradesine -ki kendinde şey olarak yok edilemez- bu çabanın beyhudeliğinin gösterildiği biçimde ibarettir sadece. Zaman ki onunla her an elimizdeki her şey boş bir hiçliğe dönüşmektedir ve sahip olduğu bütün değeri kaybetmektedir.

***

Var olmuş olan artık var değildir; hiç var olmamış olan kadar vardır ancak. Fakat var olan her şey, bir sonraki anda çoktan var olmuş kabul edilir. Bu yüzdendir ki büyük öneme sahip, ama geçip gitmiş olan bir şey, ne kadar önemsiz olursa olsun, şu anda mevcut olan bir şeyden daha aşağıdadır; çünkü sonuncusu bir gerçekliktir ve bir şeyin hiçbir şey karşısında durumu ne ise onun durumu da ilki karşısında odur.

Bir insan binlerce yıllık yokluktan soınra büyük bir şaşkınlıkla birdenbire var olduğunun farkına varır, kısa bir an için tattığı varlıktan sonra, yine aynı uzunlukta bir yokluk durumuna geri döner. Kalbi buna dayanamaz ve ona bunun doğru olamayacağını fısıldar; en kaba, en eğitimsiz bir kafa bile meseleyi bir müddet düşündükten sonra zamanın idealliği hususunda ister istemez bir tür önseziye sahip olacaktır.**

Mekanla birlikte Zamanın bu idealliği her gerçek metafizik sistem için anahtardır, çünkü doğada bulunacak olandan tamamen farklı şeyler kümesi için alan açar. İşte Kant bunun için bu kadar büyüktür.

Hayatımızdaki her hadise için ancak bir anlığına var diyebiliriz; bu kısacık andan sonra artık onun için ebediyen vardı dememiz gerekir. Her akşam geçen bir gün ile biraz daha yoksullaşırız. Eğer varlığımızın en derin katmanlarında sonsuzluğun kaynağından pay aldığımızın ve onunla her zaman hayatı yenileyebileceğimizin gizlice farkında olmamış olsaydık, bu kısa zaman aralığının parmaklarımızın arasından kayıp gitmesini görmek belki de bizi çılgına çevirirdi.

Hiç kuşkusuz yukarıda sözünü ettiğimiz şeyler üzerine düşünmek bizi anın tadını çıkarmanın ve bunu hayatın amacı yapmanın en büyük bilgelik olduğu inancını benimsemeye götürebilir; çünkü gerçek olan sadece şimdide mevcuttur, geri kalan her şey düşünce oyunundan ibarettir. Fakat böyle bir amaca (hayat tarzına) aynı zamanda en büyük budalalık da denilebilir; çünkü kısa bir an sonra artık var olmayan ve tıpkı bir düş gibi tamamen kaybolmuş olan asla ciddi bir çabaya değmez.

***

Varoluşumuzu biteviye akıp giden, göz açıp kapayıncaya kadar kayboluveren şimdiden başka destekleyecek bir dayanak yoktur. Dolayısıyla esas itibariyle, her daim peşinde koşup durduğumuz dinginliği hiçbir zaman bulma ihtimaline sahip olmaksızın sürekli devinim biçimine bürünmesi gerekir hayatımızın: tıpkı bir tepeden aşağıya koşan adam gibi, eğer durmaya çalışırsa kaçınılmaz olarak düşecektir; ve ancak sürekli koşması halinde ayaklarının üzerinde durabilecektir. Yahut bir parmağın ucunda dengede duran çubuk ya da yörüngesinde hızla ilerlemezse güneşi tarafından yutulacak olan bir gezegen gibi. Devingenlik varoluşun temel ayırt edici özelliğidir.

Hangi türden olursa olsun atalet ya da istikrarın olmadığı, kalıcı olan herhangi bir şey ihtimalinin bulunmadığı, bilakis her şeyin dipsiz bir değişim ve devridaim girdabına bırakıldığı, herkesin pür telaş koşturup durduğu ve dengeyi (ipteki bir cambaz gibi) ancak sürekli ilerleme ve devinmeyle ayakta tuttuğu bunun gibi bir dünyada, mutluluğu tasavvur etmek bile imkansızdır. Platon'un dediği gibi mutluluk "sürekli oluşun ve asla var olmayışın" yegâne varoluş biçimi olduğu bir yerde barınamaz. Her şeyden evvel hiçbir insan mutlu değildir; bütün hayatı boyunca hayali bir mutluluk peşinde koşup durur, onu nadiren ele geçirir ve ele geçirse bile, geçirmesiyle birlikte bir yanılsamadan, bir düş kırıklığından başka bir şey kalmayacaktır geride; ve kural olarak sonunda bütün umutları suya düşecek ve limana bir enkaz halinde girecektir. O halde yalnızca her an değişip duran şimdiden ibaret olan ve şimdi sona eren bir hayatta mutluluk olmuş mutsuzluk olmuş hepsi birdir.

* Parega Und Paralipomena, Bd. II, Kap.XI: Nachtrage zur Lehre von der Nichtigkeit des Daseyns.
** (Yani: Zamanın doğasında ideal bir şeyin bulunduğu önsezisine sahip olmadan bu konuyu düşünemeyecektir.)

*Arthur SCHOPENHAUER - Hayatın Anlamı - Toplu Eserleri 3 (Say Yayınları) Sayfalar 63-66'dan Alıntılanmıştır.

...Fark edilebilir ayrıntılar ile dönüştürücü, ayrıksı duruşların sebeplerini irdeleyerek endişe giderici, tanımlanmamış olanı arz etmeye çabalayarak yardımcı olmaya Deuss Ex Machina ile devam...İyi Haftalar...

Allame-i Ulul Arz’dan Ara Nağmeler
Okuma Parçası
Zonguldak İçin, Karadon İçin Ağıt Vakti: Gerçekler Acıdır - Zahit ATAM - Birgün
Taşeronluk Kanseri - E-Tırmık - Aydın ENGİN - T24
Tayyip "Kader" Deyip Durma, Maden Sözleşmesi'ni İmzala - Tolga KORKUT - Bianet
Alttakiler Altta Ölüdürülür... Ve Bu Kader Değildir! - Umur TALU - Habertürk
21. Yüzyılda Zonguldak Maden İşletmelerinde Çalışma Hayato: Bir Kesit-Tek Gerçek - Yrd. Doç. Dr. Berna GÜLER MÜFTÜOĞLU - Bağdagül TANİŞ - Sendika.org
Alnınız 'Ak' Olsun! - Nuray MERT - Radikal
Sokaklarda Hayalet Var! - Tufan TAŞTAN - Radikal 2
Her Yer Can Pazarı - Osman ELBEK - BiaMag
Toptan Ölür Madenciler - Ümit KIVANÇ - Taraf
Grev Güncesi – Ankara Tekel Direnişi
Grev Güncesi - Sabah / ATV Emekçileri
Mutsuz Çalışmak Kalbinize Zararlı Olabilir! - BiaMag
Baykal ve Chp - E. Fuat KEYMEN - Radikal 2
'Tarihsel' Chp ve Kıssadan Hisse - Melih PEKDEMİR - Birgün Pazar
Erdoğan'ın İşi Artık Daha Güç, Çünkü 'Halkçı Kemal' Sahnede! - Hasan CEMAL - Milliyet
Ajans # 16 - Yiğit A. - 13Melek
Kemal Kılıçdaroğlu'na Değini - Cüneyt UZUNLAR - Açık Koyu
7 Deadly Sins - Zoban - Trofolo
Yedi, Sekiz, Dokuz, Bom! - Dolphinished Monkey Business - Alter(ed)native
"Solgun ve Öksüren Nalsız Atlarıyla..." - E.A. ÇAĞLAR - Futuristika!
İskandinav Cazın Güçlü Kadın Vokalisti: Radka TONEFF - Cenk AKYOL - Cazkolik
Sigur Ros'gillerden Jonsi ve Alex Eminönü'ndeydi - Abdullah Tarık ÇAKIR - Keep Talking

Bop Official
Bop At Myspace
Bop - Remix Your Mind EP On Med School Music
Clubroot At Myspace
Clubroot Interview - Oli MARLOW - Sonic Router
Clubroot II - MMX Album Review - Dominic UMILE - Pop Matters
Scuba At Myspace
Scuba At Twitter
Scuba - Before (Directed By Sam GEER) On Hotflush UK Channel
Ramadanman At Myspace
Ramadanman At Resident Advisor
Ramadanman & Appleblim Live From London - Sin City, Plan B On RBMA Radio
Ikonika At Myspace
Ikonika Interview - Martin CLARK - Pitchfork
Ikonika On XLR8R Podcast # 136
LV & Quarta 330 / Dong - Hylo / Suzuran Informative On Boomkat
LV At Myspace
Quarta 330 At Myspace
Starkey On Planet µ
Starkey At Myspace
Starkey At Twitter
Simian Mobile Disco Official
Simian Mobile Disco At Myspace
Joker At Myspace

Deuss Ex Machina genelgeçer disiplinlerden uzakta kalarak, deneysel öğeler ihtiva eden tüm müzik turlerine sonuna kadar kapısı açık bir yapılandırmayı sunmaya gayret eder. Bu bağlamda Ambient’dan - Weird Folk’a uzanan ses seceresinden alıntıları her Pazartesi akşamı 21.00-22.00 saatleri (GMT +2) arasında canli olarak Dinamo FM’den iliştirmeye devam ediyoruz.

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
Dinamo – misak[nospam]dinamo[dot]fm – Makina
Her Pazartesi Gecesi 21:00 -22:00 (GMT +2) arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info Go-R-Sel
Dark Smoke Over Bangkok - Chawee Busayarat
Chawee Busayarat' Flickr Page

>>>>>Poemé
Karanlık Sunu - Maurice MAETERLINCK

Şu kötü yapıtımı sunuyorum size
Ki ölülerin düşüncelerini andırır
Ve pişmanlıklarımın kır tanrısı üstüne
Ay ışığı fırtınayı yola çıkarır

Düşlerin yılanları mor
Keleplenmiş uykumun ortasına
Güneşte boğulmuş aslanlar
Ve kılıçlar isteklerimin başında

Uzak suların dibinde zambaklar
Ve açılmayan eller kapanıp da
Ve kırmızı saplı düşmanlıklar
Aşkın yeşil yas giysileri arasında

N'olur acıyınız söze, Tanrım!
Bırakınız kalsın donuk dualarım
Ve ay otların içine sızmada
Biçmek için geceyi ufuklarda.

Cemal SÜREYA'nın Çevirisiyle
Kaynakça: Şiir.gen.tr

Comments