Deuss Ex Machina # 460 - soluk almak için cümleler... sesler... izler.

Kay(ıp)bedenler K/lan+-Dereasonable (VV)arp Presents
Deuss_Ex_Machina_460_--_soluk almak için cümleler... sesler... izler.

29 Temmuz 2013 Pazartesi gecesi "canlı" yayınlanmış programın parça dizinidir.

>>>>>sesli meram muhteviyatı<<<<<
1. Synthetic Epiphany - Rebirth (Self Released)
2. Synthetic Epiphany - Wild Geese (Self Released)
3. Synkro - Mutual Divide (Feat.Indigo) (Apollo)
4. Synkro - Acceptance (Apollo)
5. Djrum - Lies (Feat. Shadowbox) (2nd Drop Records)
6. Djrum - Anchors (Feat. Shadowbox) (2nd Drop Records)
7. Gantz - Catalyst (Kaiju Refix) (Dubplate)
8. Perverse - Seismic (Feat. Gantz) (Boka)
9. LAS - Zone Of Bones (Box Clever)
10. LAS - Preaching (Box Clever)
11. Kaiju - Snagglepuss (Osiris Music UK)
12. Kaiju - Hunter (Feat. Flowdan) (Osiris Music UK)


(460)
soluk almak için cümleler... 
ortaklaştırılacak akıl, varsa yaşanacak güzel günler için.. 

her cümle derdin ne olduğunu kestirmeden anlatabilmek için bir tutunduğumuz daldır. dayanağımızdır. unutturulduğumuz kelimelerin, artık neredeyse mekaniğe bağlantılanmış olan tepkimelerin işitildiği bir zaman diliminde asıl derdin her ne olduğunu idrak ettirecek olandır. kendiliğinden ortaya çıkan dizilimler hep bundandır. hep bunu daha da berraklaştırmak için ve adına eylenenlerdir. bırakın cümleleri, kelimeleri onun temel taşı olanı, harfleri birbirlerine yakınlaştırmak bile bir sorun bu ülkede dediğinizi duyar gibi oluyoruz. oysa bildiğimizi sandığımız aşinayız biz dediğimiz pek çok mefhumda ve vakı'ada olduğu gibi bu meselde de ancak bir şeylere erebiliyoruz. ancak bir şeylerin bu kadar hor kullanılıp, üzerinde per per tepinilip buyrun size cümleleriniz denildiğini görüyoruz. dedik ya ancak öğreniyoruz.

hem kodlanıyoruz hem ayarlardan ayar beğendirilip hah şöyle edebinizle denilerek o sıranın içinde tutulmaya çalışılıyoruz. ikisi bir arada. durmaksızın ben ben ben diyenlerin muktedirliğinde biz ne olacak sorusu yabana atılıyor. demokrasinin halkın kendi kendine yetebilirliği, sözünü sakınmadan savunagelmesi, bildirmesi değilmiş gibi; inadına ona tahakküm kesenlerin, boyunca yeni yaftalamalara girişenlerin kendi bekaları için günü nasıl çarçur ettiklerini bir kez daha ikrar ediyoruz. her cümle bu ve benzerlerine karşı içimizde biriktirdiklerimizdir. susmanın ala olduğunun zikredilmesi karşısında hayır efendiler avaza tutunmak farzdır, asıl şimdi lazımdır vurgusunun tam ve eksiksiz karşılığını oluşturandır cümlelerimiz. yaşıyoruz vesselam.

görmezsek, bilmezsek, hiçbir şart altında bu dayatımın müsebbiplerine bir şeyler demezsek hakkımızı sorgulamazsak vs. bir biçimde yaşadığımız imgelemine kapılıp gidiyoruz cümbür cemaat. oysa işin doğrusu sözün kestirmesi hiç de kolay değil bu ülkede yaşayabilmek hele ki birbirinden bağımsız gibi duran ama birbirlerine sımsıkı bağlantılanabilecek bir vakıalar düzleminde. gel de yaşa. türetilmiş, dönüştürülmüş ya da henüz yola çıkılmış bir toplum inşasında her ne hallerde nasıl biçimsizce ilerletildiğimiz ortaya çıkmaktadır. tepeden indirgemeciliğin doksan yıllık tarihinin tekerrürü, bir dolu hamlesinin benzerleri güne doğmaktadır. günü daraltmaktadır.

karanlık mefhumu sözümona uygarlık adına çıkılmış olan bir maratonda nasıl daha fazla kötülüğün yüceltimi adına sahne oluşturulduğundan, mesken haline dönüştürüldüğünden başlayabiliriz pekala. kararlılıkla karanlığı dört bucağa yaymak için eylenenlerin yekününedir sözümüz. verilecek hakların bile rıza dayatımlarına bunlara uy sonrası allah kerimlerin, önce itaat edeceksiniz, haddinizi bileceksinizlerin bir aradalığında eylenenlerin toplamınadır isyan edişimiz. yeter artık diye söze karışmamız. bir cümle kurmaya kalkışmamız. bilcümle için ve içerisinde onlarca şeyden bahsedebilmek mümkünken hala ve kasıtlı bir biçimde anlamadık ki ne dediğinizi yollu seslenişlerin, karşıt seslerin çoğaltımında halk ses ediyor artık işitseniz diye yola çıkışımız.

kör noktalar çoğaltıldıkça, düzeneğin ve memleketin dört yanı bir mizansen ya da kurgunun dahilinde denilegelenden öteye ulaştırıldıkça, gerçek kılındıkça nefes almanın bile mümkün olmadığı hallerde her ne durum ve şartlar altında olduğumuzun beyanatı içindir cümlelerimiz. sığındıklarımız. bugünün şartlanmışlıklarının gezi direnişi süresince ve sonrasında muktedir-erk'in eylediklerinin bütün bütün gösterdiği tahammülsüzlük şematiğinin, biz biliyoruz en doğrusunu sözünün nasıl görecelilik taşıdığını, nasıl hakkaniyetsiz bir çıkarsayış olduğuna kapak çalışmasıdır cümlelerimiz. duymak için çabalandıklarını değil, duymamak için aleni bir biçimde köşe kapmaca oynadıkları demokratik talepler dediğimiz, yaşayabilmek için almaya çalıştıklarımızı meramımızı ortaya çıkartacak olanlardır cümlelerimiz.

haziran direnişçilerinin, müebbet hapislik olarak ele alınmasındaki kadüklüğün pat diye ortadan söylenmesinedir illallahımız. mehmet ali şahin gibi bakanlarımızın vicdanlarını tamamen kilitleyerek her karşıt söze reva gördüklerinin had bildirmelerin bir başka hiç unutulmamış örneklerinden birisi olarak, yargıya hedef gösterme çabasının, verilecek hapis cezalarının müsebbiplerinin neleri akıllarından geçirdiğini görmemiz açısından büyük bir utançtır. utançların arka arkaya katara eklemlendiği bu yerde başbakan'ın bu sözlerden habersizmiş gibi herkeslerin, kendisini sevmeyenlerin de başbakanıyım demesinin garabetliğini ortaya çıkartmak adınadır cümlelerimiz.

kendisinin handiyse bizahati yönettiği her fırsatta ortaya çıkan haziran günlerinden bu yana istanbul'dan, ankara'ya, adana'dan, antalya ve amed'e, dersim'den izmir'e ve eskişehir'e her yerde eylenenlerin hangi orantı seceresine göre şekillendirildiğinin sorgu ve çabasındandır. ortalığa serilen sözlerin arkasında gün aşırı gerçekleştirilen operasyonların bir dolu hakaretlerin durmaksızın yandaş medya aracılığıyla, iktidar partisinin tüm olanaklarıyla duyurulduğu bu yerde asıl sorunun duyumsanmasına daha kaç vardır? imlemek, işaretlemek ve fişlemekten gayrısını bilmeyen bir devlet zihninin bugün de kendi yolunu oluşturmak adına çabalara girişmesinin ve arkasından hiçbir şey olmamış gibi davranmasına dair ikilemlerine, çirkefleşmesine ve kayıtsızlığına karşısıdır cümlelerimiz.

evinden ekmek almak için çıktıktan sonra polis'in gaz bombası ile saldırması sonucu beyin travması geçiren 14 yaşındaki berkin elvan'a iliştirilmek istenenlere isyandır, cümlelerimiz. 48 gündür hayata tutunmaya çalışan berkin'e vur emrini verenlerin ve vuranların, ellerini kollarını sallayarak gezindiği bir yerde uydur kaydır bir tutanak ile terörist ilan etmek adına gösterilen pespayeliğin nasıl bir vicdansızlık olduğunu çözebilmek adınadır cümlelerimiz. hiddetin ve arsızlığın ne hallerde nasıl bile isteye bu kutsal, şu kutsal ona ilişme bir daha buna karışma, şunu deme ve bunu söyleme hakkını mı hiç arama nasıl olsa bizde her yol senin gibiler için bir karanlık, bir kılıf daha sağlayacaktır aymazlığına öfkedir cümlelerimiz. öfkelenişimiz.

tıpkı ethem'in, mehmet'in ve ali ismail'in faillerinin bulunmasına, davalarının akibetlerine uygulanmak istenen unutturma, sümenaltı etme ve gündemden düşürme çabalarında olduğu gibi yalanların vicdanı tarumar edişi son kertede bu aymazlık silsilesini erkin aklının ve tahayyülünün nasıl adaletsiz bir ülke olduğu sorgusunu zihne düşürmektedir? roboski kıyamı bunca ortadayken adalet tecellisi adına en ufak bir tasarrufun, hamlenin gerçekleştirilmediği bir yerde inanıldığı, öyle bellendiği, kasıt aranmamasının salık verildiği bu yerde ben emir vermedim? lafzasını ne yana koymalıyız? altı yüz güne yaklaşan bırakınız adalet tecellisini en ufak bir çabalanımın dahi söz konusu edilmediği acıyı yaşayanların bir başlarına konulduğu, dahası cezalar darplar ve tehditler ile yan yana yaşamak zorunda bırakıldığı bu yer bu ülkenin halinin her ne olduğunu anlatmaktadır? anlayabiliyor musunuz? erebiliyor musunuz?

emri ben vermedim'lerle kurtulunabilecek bir mesel midir roboski? garabetliğin at başı gittiği bu yerde bu zaman diliminde birbirimizin derdi sadece anadolu'nun batısındaki sokaklarda seslendiklerimiz ile sınırlı değil tam da görmememiz için neredeyse el birliğiyle çalışılan reyhanlı'dan, ceylanpınar'a ve rojava'ya uzanan bir meseledir. bu kadar kesintisiz ve nettir. destan yazanların polisten jandarmaya oradan da askere uzandığı kimi zaman duyum gelse bile önemsenmeyerek, önemsense bile ne olacak ki denilerek reva görülen, mazur görülen, haydin söyleyelim umursanmayan bir doğu gerçekliğimiz vardır!. yaşamın her anının direnişle kotarıldığı bu yerlerin hak etmedikleri cinsten.

bunca baskı ve tahakküme saldırılara ve hedef gözetilerek yapılan edilen linçlere ve dahasına karşı ve birlikte mücadele etmenin, sözü birleştirmenin gerekliliği ise takdirinizedir. bir kere daha ama son kez değil. 35 yaşında, dört çocuk babası sıddık bilen'in 38 gündür akıbetinin meçhul kılınması, nerede olduğu sorgusunun peşinden gitmektir ortaklaştırmamız gerekli olan? bir insan daha kaybedilemesin diyedir. bir yerlerde yaşam, bir zamanlar okuduğumuz doksanlar, seksenler veya yetmişler diye gerisin geriye giderken anladıklarımız, anlamaya çalıştıklarımız bugün yeniden tezahür ederken alelacele bir kere daha sahneye konulurken nasıl aşabileceğiz böylesi bir kör girdabı! bunca hazanlığı ve devlet eliyle şiddet mevhumunu!. zaptedilen hayatlarımızı nasıl geri alacağız.

hayatı, hakkı her gasp etme teşebbüsüne karşı sözü devlet dersinde eylenenlerin akibetine nasıl vakıf olacağız ve sorgulayacağız mesel az biraz da budur! hala anlamak istemeyenlere, egemen bağış'ın söylediği gibi "olgunluk" ile haziran direnişini en az zararla atlatılmasını sağlayan, destan yazıcıların herkese ve her şeye karşı olmalarının nasıl bir mevzu olduğunu, sırf kendilerine benzemeyenlere reva gördüklerini unutturmamak ile tam da o noktadan hareket ederek başlamak içindir bu cümleler. olmayan eylem için ortalığı gaza boğan, içlerinde artık aşina olduğumuz bir sima olan komser yunus'un söze kattıkları tehditler, hakaretler veya ramazan günü sigara içen, içkisini yudumlayanlara saldırılar gibi görece klişe savlanan, münferit diye gösterilenlerin bile istanbul'un ortasında eylediklerini göz önünde bulundurduğunuzda oralar, ulaşamadığımız yerler her ne haldedir şimdi kestirmeden anlayabiliyor musunuz? bir şeylere ciddi ciddi uyanabiliyor musunuz?

birbiri ardına dizilen kelimeler aramakta olduğumuzu, aklımıza getirdiklerimizi, tahayyülümüzü direnç ve istencimizi denkleştiren bir uzama ulaşabilmenin temellendiricilerindendir. sözü eyleyebilmek zamane daraltımında bunca ibret vesikasının bir aradalığında neredeyse kesintisiz bir biçimde tekrar edilirken bunca fecaat hepsinden azade bir bakışımı beraberinde getirebilmektedir. çabalanarak. dün bellediklerimiz şimdinin ve bundan sonrasının bir ön izlemesidir bu kadar yalındır. orta yol, ortak akıl, asgari müşterek vesair edimler bütün bu basite indirgenmiş, handiyse dımdızlak ortaya bırakılmış olanları derleyip toparlayandır. görünen köy için hacet duyulan kılavuzdur.

sözün kerameti duyumsatılması elzem olarak bilinmiş, böyle bellenmiş olanların yanında hayati olanların her neden mürekkep olduğunu bilince dahil etmektedir. yaşadığımız süreç devam ederken tek sığınağımız bildiklerimizdir. her koşul ve şart altında duyulmayanın ve önemsenmeyenlerin yanıdır yerimiz. cansiperane bir biçimde korunaklılık mahlasıyla gayesiyle donatılan erkin dar görüşü ile şekli tamama erdirilen hayatlarımıza dair kesintisiz bir devinimdir bahsettiğimiz. tahakküm gerçekliğini ilave tek bir söze gerek bıraktırmayacak bir biçimde sürdürürken, hal böyleyken kelam, bildirim ve avazlar bütün yekpareleştirilmiş algıya karşı kalk borusudur. şimdi işitilirse eğer bir tabii ki.

şartlanmışlıkların, önyargıların bağında, bağrında mütemadiyen tekrar edilip durulanların döv-let'in nizami yurttaşlar profili olduğu açıktır. afakidir. kural ve kaidelerin neleri kapsadığı ve neden bu kadar koşul ve şarttan mürekkep olduğu, kırmızı çizgilerin nelerden ibaret olduğunun resmedilmesinedir bu sesleniş. had ve hududun tüm insani, yaşamsal olana kastına, bunca açık tahrifine karşılık nerede olduğumuzun tam ve eksiksiz yansısıdır. devinimin neoliberalizmin sistematiğinde daha fazlasını hep daha çoğunu talep ettiğinin bilindik aşina olunan yüzsüzlüğüne karşıdır bu sesleniş. muktedirin tahayyüllerinin ortak usa bir yararın değil tam aksine yıkımın ve tekilleştirmekten, izole etme evrelerinden bir başkası olduğuna dairdir bunca meram.

duyarlılığı plastikleştirdikçe, algıyı körelttikçe ve yorumlamayı müdanasız linç ettikçe anlatılanların ötesini sorgulatmayan bir yere-mekana-ülkeye dairdir. hak tanımazlığın, kural ihlallerinin, meşruiyet sorunlarının, masumiyet karinesine paçavra gibi davranmaların ötesinin, berisinin tamamında ne ediliyorsa neye tenezzül ediliyorsa ona sesleniştir. yeter artık'ın düzayaklaşmasındandır bunca metin. öğrendiğimizi sandığımız pek çok yerde, evrede henüz her şeyin yeni temellendirildiğinin, hamurunun karılmaya devam edilen toplumsallık harcının çalakalemliğidir tam da düşünülesi olan. bir yerinden, bir aralığından yürüyorsak hep bir arada bugünlerden sonrasında düşünmek lazım, en ivedi çözümlemeleri beraberinde önümüze alenen serecektir. yeterince dikkatli bakarsanız. tercih ve takdir halkların dillerinde, anlattıklarındadır.

bir yönetişim yahutta iktidar hevesi değildir burada betimlemeye çalışılan. bir edim ve baskılayıcı olarak düzenin bu hallerinin hiçbirimize en ufak bir fayda daha ehven bir gelecek sağlamayacağının bildirilmesi içindir. anti demokratik unsurlar toptan, topyekün restore edilmeye yanaşılmazken bizlerin, sokağın sesinin oralardan duyurulanların ve paylaşılanların refakatinde, derdin her ne olduğunun anlaşılmasıdır aslolan. dün ona bugün sana yarın hepimize eylenecek, değecek olanın vehametini duyurmaktır. şok doktrinlerinin, aralıksızca denk getirilen rıza imalatçılığının, radikal jestlerin lafazanlıkla karıştığı belki bir ihtimal bile isteye karmaşıklaştırıldığı bu görüngüde bunca günden sonra sesin, avazın bütün bu tepeden indirgemeciliğe karşı isyana duruşun söylemini tanımlandırabilmektir.

sözün tükenir bir şey olduğuna dair rivayetler, muhtelif tahlillerin yanında her şey yeniden başlamaktadır. kadükleştirilip içi boşaltılanlardan başlayarak büsbütün alternatif hayat tahayyülü okunabilir. siyasal jargon ve düzen denilen mekanizmanın, hayatlarımızı her anına kasteden tahakküm veçhelerinden uzak, doğrudan halkın tahayyül ve beklentilerinin dile ve yazıya dönüşmesidir burada denk getirilmeye çabalanılan. ortaklaştırılmasına didinilen. verili olan, budur hakkınız denilen buyurganlığın eyledikleri halen bütün bunların geçerliliğini koruması bütün bu meseli önemli kılmaktadır. bizler nereye doğru evrildiğimizi, haziran direnişinde görüp, deneyimlediklerimizden yola çıkarak bir araya getirmeye çabalananlar için gelecek meseli bütün doğrudan demokratik birleşimin teammül diye sunulana karşı söz söyleme yetisinden geçtiğinin idrakıyla söz konusu olacaktır.

kimi zaman doğrudan, kimi zaman kodlamalar, gizliden açıktan aba altından sallanan sopalarla, parmak sallamalar ile yazı akardan okunan, hiddet nutukları, sokakları boşken bile zaptetmeye ant içen polis şiddeti devlet algısının her neyin üzerinden devamlılığının sağlanmaya çalışıldığının işaretçisiyken halimiz budur. kesintisiz bir biçimde ortaya çıkan kısmın özeti bir ülkenin ne halde konulduğudur. berkin elvan'ın ailesinin acılarını paylaşıp, sorumluluk sahiplerine, adaleti elinde tuttuklarını varsayanlara seslerini duyurma gayretlerine tahammülsüzlük, gösterilen şiddet hemen yanı başında huzurun resminin çekilmesinin kadüklüğün vicdansızlığın vesikasınadır denk getirmek istediğimiz kelam. insanların karşı karşıya konulmasının, birbirileriyle yan yana durma iradesini hiç bir makama sormadan eyleyenlere reva mıdır, hak mıdır?

ethem sarısülük'ün cenaze törenine katılanlara açılan davayı, toplantı ve gösteri yürüyüş kanununu ihlal bahanesiyle otuz beş kişiye açılan davayı nasıl ama nasıl okumalıyız, hangi yana koymalıyız? roboski'de eylenenlerin, reyhanlı'da oldurulanların, şimdi de rojava ve hemen karşısındaki ceylanpınar menzilinde tekrar olunmasında haklarını, duyurmak isteyenler ve yaşamak isteyenlere her devletin eylediği gibi bu devletin gazı, bombası ve tehditi reva mıdır? hak mıdır? nereye kadar. direnişçiler müebbet hapisle yargılanmalı sözünü neredeyse teklemeksizin dile getiren mehmet ali şahin beylerin yargıya alenen insanları hedefe oturtma çabasını ne yana? sürek avı sonsuza kadar mı?

doksan yıllık cumhuriyet tarihi boyunca sürdürülmüş her ne hikmetse adı anılan lozan antlaşması ya da eklerinde fişleme ile ilgili en ufak bir kelam bulunmasa da mihrak arayışının sürdürülmesi, her azınlık mensubunun 1'den 5'e kadar kodlanarak fişlenmesini ne yana koymalıyız? bunca hesap soranımız yokla yapılanların güne dahil ettiği kafatasçılığın sürekli dinamik bir cevher olarak kollanmasını ne yana!. bütün bu değiniler yetmezse 30 temmuz günü evinde katledilen trans yurttaş özge'nin yaşam hakkının elinden alınmasını, ötekleştirilenin bir şekilde ölüm ile yan yanalığını bu kadar iç içeliğini nasıl tanımlamalıyız. dayatımı sürdürülen korkulardan mülhem azap gibi pat diye çıkagelen nefret söyleminin hala canlı tutulmasıdır. bunun için her yalana dolana, hakkaniyetsizliğe vehametlere ve yaftalara sağlanan zeminleri nasıl değerlendirmeliyiz?

devletin, dili, eylemi, tahakkümü zehirlemeye hayatlarımızı varolduğu biçimlerden başkasına dönüştürmek için kastetmeye devam ediyor. basın lağvedilip, hukuk çiğneniyor. adalet prangalanırken, hesaplar ve kitaplara göre tecelli ettirilirken kimilerine diğerleri olarak değerlendirilenler halkların mahkumiyeti ömürlerinin handiyse tamamına yayılıyor. o korku canlı tutulmaya devam ediliyor. örgütlenmek terörizm faaliyet olarak değerlendirilirken özgürlükler basbayağı masala dönüştürülüyor. her alanda, her anlamda. bütün bunlar yapılıp edilirken, modernizm nam seviye atlayışımızda şark kurnazlıkları ve yalanlara sığınılmaya devam ediliyor. yalanlardan medet umuluyor biteviye!

tasvir eylenenler, devletin ağzının içine bakaduran medyası aracılığıyla gösterilenler bir avuçtan hallice yalanlar salt yalancı dolmalardan mürekkep. tek tutunabildikleri dal olarak muktedirin gezi direnişinden bu yana savunageldiğini, söylemlerinin, tavırlarının bizahati özünü oluşturandır yalanlar. bir unuttuk gezi direnişinde sekiz canın hayatlarına mâl oldu. bir unuttuk ceylanpınar'da dört cana, başka yerlerde de çoktan unutulan bedenlerin kıyamına sebep olundu. bir unuttuk binlerce eza oldu. bir unuttuk binlerce azap oldu. teferruat olarak bilinenlerin sesi sözü bu yurtta hiç işitilmemişti. ta ki haziran direnişine kadar.. lice'ye kadar, reyhanlı'ya ve ceylanpınar'a ve her yere gösterilmeyen her meskene ulaşıncaya kadar.. oralardan yayılıncaya kadar... iyi bilinen siz susun diyerek buyurganlıklardan kaçınmayan muktedirliğe karşı yegane savunduğumuz hakkaniyettir. oralardan duyurulmaya çalışılan halkın doğrusudur. onlar duymasalar da, görmeseler de aklın müştereğinin ta kendisidir... böyledir...  

>>>>>Bildirgeç
Kitabın Sobaya Atılıp Atılmadığına Bakılıp Bakılmadığına Bakılmıştır - Hektor VARTANYAN
Radikal Blog

Dün Agos Gazetesi'nden Ferda Balancar imzalı haber hepimizin bildiği, hissettiği ve artık alıştığı devletimizin fişleme geleneğine dair müthiş bir ifşa ve örnekti. Numune olmasının yanı sıra kamuoyunun dikkatini cezbetmesi de ayrıca takdire şayan doğrusu. Kısaca özetlemek gerekirse atalarının dinine ve kültürüne yeniden rücu eden bir hanımefendinin çocuğunu Ermeni anaokuluna yazdırmak için verdiği mücadele ve işin perde arkasında dönen kirli devlet entrikalarının aşikar edildiği bir haberdi. Bu talebe verilen cevap ise Ermenilerin gizli soy kodlarının 2 olduğu ve din, isim değiştiren velinin bu "soykodu"na mensup olması gerektiği yönündeydi.

Haber bazılarımızda şaşkınlık yaratsa da genel olarak fişleme gerçeğinin farkında olduğumuz için büyük bir skandal görünümüne bürünmedi. Sadece gayrimüslim vatandaşlarımıza karşı "fişleme işlemi"nin yol ve yordamını öğrenmiş olduk. Bizim için fişlemek ya da fişlenmek garipsenecek bir durum değil, şiirimizden şarkılarımıza varana girmiştir fişlenme algısı. Her an tavşan ürkekliğinde uyumayı ve kuşkulu yaşamayı öğreniverirsiniz, hele biraz da muhalifseniz.

Lozan Anlaşması'ndan bu yana Rum vatandaşlarımızın 1, Ermenilerin 2 ve Yahudilerin 3 soy kodlarıyla gizli nüfus kaydına tabi tutulduklarının ortaya çıkması; devletimizin "öteki" sınıflandırmadaki maharetinin yanında patolojik bozukluklar sergilediğini de ispatlıyor. Anadolu'yu bir türlü benimseyemeyen, her an "sürülme" psikolojisiyle yaşayan ve halkına güvenmeyen bir devletin muhtemel tehditleri ezerek kendini güvenceye alma çabasının açık bir örneğine şahit olduk.

Bugün bile subjektif milliyetçilik teraneleri terennüm ediliyor yüzümüze, Türklüğün kapsayıcı bir kimlik olduğundan söz ediliyor. Diğer yandan bir bakmışsınız ki devlet halkı maharetle kategorize edip parçalara ayırmış. Bütünlük takıntılı kadroların toplumu ayrıştırmadaki hünerlerine diyecek laf bulamıyorum. Soy kodu Skandalı devlet söylemlerinin samimiyetsizliğini göstermesi ve vatandaşlarını algılama biçimini açığa vurması bakımından son derece önemli. Çok kültürlülüğü ve çoğulculuğu özümseyememiş, ülkeye sadece mülkiyet güdüsüyle bakabilmiş ve farklı olana karşı kinle yoğrulmuş bürokrat geleneğimizin etkili bir projesiyle yüz yüzeyiz.

Fişleme yalnızca gayrimüslimlere karşı yapılmıyor elbette. Askeri Vesayet döneminde toplumun bütününe yönelik fişlemenin ayyuka çıktığını bugün yeni yeni öğreniyoruz. İnsanların dini inançlarına göre, memleketlerine ve Türkçeyi kullanış şekillerine göre dahi fişlendiğini biliyoruz. Subayların evlerinin ansızın basılıp evde Kur'an, seccade ve tesbih gibi ibadet gereçlerinin olup olmadığının kontrol edilmesi gibi. Başka bir örnekle: Askeri lise mülakatlarına giren çocukların memleketlerinin üstünde özenle durulması, etnik kökenlerinin sıkı bir araştırmadan geçmesi ve hatta adayların pantolonlarının dize kadar sıyırttırılarak dizlerde "namaz gülü" aranması.(Namaz gülü, namaz kılan kişilerin secdeye gitmekten ve namazın kade-i ahire bölümünde oturmaktan dolayı dizlerde oluşan nasırın halk arasındaki adıdır. )

Askeri Vesayetin belinin kırıldığı bugünlerde, dünün mağduru bugünün iktidarı olan kesimin de kendi tarzınca bir fişleme metodu geliştirdiğine tanık oluyoruz. İnsanların Twitter hesaplarından paylaştıkları suç teşkil ediyor, eylemlere katıldıkları tespit edilen öğrencilerin bursları ve kredileri kesiliyor. Kayıt olduğumuz sivil toplum örgütlerinin üye kütüğü ele geçiriliyor ve hakkımızda çıkarımlar yapılıyor. Daha bir sürü rezilce uygulamadan söz edebiliriz. Aslolan şudur ki; fişleyen değişiyor, fişlenen değişiyor lakin "fişlemek" baki kalıyor.

Muktedir geleneğimiz gücü paylaşmaktan ölesiye korkuyor. Güçperestlik değişmeyen tek dindir kültürümüzde ve bu büyük bir korku getirir beraberinde. Tunç Başaran'ın muhteşem filmi Uçurtmayı Vurmasınlar'dan aklımda kalan bir sahneyi paylaşmak isterim. Mahkumların yasaklı bir kitabı okumasına çok sinirlenen hapishane müdürü kitabı biraz yırttıktan sonra yardımcılarından birine verir ve sobaya atmasını emreder. İlk yardımcı ayrılır ayrılmaz ikinciyi çağırır ve Kitabın sobaya atılıp atılmadığına bakılmasını ister. İkinci yardımcı ayrılır ayrılmaz üçüncü yardımcı çağrılır ve kitabın sobaya atılıp atılmadığına bakılıp bakılmadığına bakılmasını emreder. Biraz sonra üç yardımcı da geri döner ve müdürü bilgilendirirler:

"-Kitap sobaya atılmıştır. "

"-Kitabın sobaya atılıp atılmadığına bakılmıştır. "

"-Kitabın sobaya atılıp atılmadığına bakılıp bakılmadığına bakılmıştır. "

Bu sahne hem bürokrasi geleneğimizi hem de muktedirlerin ne denli zayıf ve güvenebilme yetisinden yoksun olduklarını göstermesi açısından çok önemlidir. Çünkü güvende hissetmeyen bir iktidar herkesi tehdit olarak görür ve kendisine yönelecek saldırılardan haberdar olmak için saldırı ihtimali gördüğü herkesi fişlemeye başlar.

Farklı olanı tehdit addeden devlet anlayışımız gayrimüslimlere soy kodu verirken, Alevilerin kapılarını işaretlemek, Kürtlerin nüfus cüzdanlarına bakmak gibi davranışlar sergilemeye devam ediyor. Anadolulu bir Ermeni olarak bu ülkenin eşit vatandaşı olmadığımı, Danıştay kararıyla "yabancı" ilan edildiğimi biliyorum. Avrupa Genel Sekreterliği'nde çalıştırılmak üzere temsilci alma sınavında kazanan Ermeni kökenli diye Danıştay'ın 2 yıldır yürütmeyi durdurma kararı verdiğini biliyorum. Ben artık soy kodumu da biliyorum. Ben 2 numarayım.

Hainlikte ilk akla gelen, vatandaşlıkta 2. numarayım.

Anadolu'nun yağmalanmış ve sürülmüş kadim halkı Rumların hemen arkasındayım, 2 numarayım.

Malım, vakıflarım, ata toprağım, ibadethanelerim ülkemin "üstün vatandaşlarına" miras edilmişken ben sadece 2 numarayım.

Ben 2 numarayım şeytanlaştırılan Sefarad Yahudilerinin bir basmak önündeyim yani.

Ben 2 numarayım, oysa Kürtlerin, Alevilerin, Süryanilerin, muhaliflerin bir numarası bile yok.

Sevinmeli miyim?

Devlet geleneğimiz yine üzerine düşeni layıkıyla yapmıştır.

Bir kere daha;

"Kitabın sobaya atılıp atılmadığına bakılıp bakılmadığına bakılmıştır. "

* Akla düşenler, yola çıkıldıkça derinleşen açmazlar ve sorun yumaklarının bireyi neredeyse dakika sekmeksizin nefessiz bırakışı karşısında hala "akil" olanı aramaya devam ediyoruz. Akil olanın belirli kural ve kıstaslarla belirlenmiş zümreler için özel bir armağan olmadığına inatla inanmak istiyoruz. Derdimiz meramın görünür kılınabilmesi. Bahis açtıklarımız anaakımın yüz göz olmaya tenezzül etmedikleri. Etmekten bir özenle, koşar adım kaçındığı şeyler olmaya devam ediyor günahıyla sevabıyla. Sözün kerameti ifşaatın sınırlarındadır. Hektor VARTANYAN'ın Radikal.Blog'da yayınlanan "Kitabın Sobaya Atılıp Atılmadığına Bakılıp Bakılmadığına Bakılmıştır" makalesi bu minvalde kısa değinimizin tamamlayıcısı bir okumadır. Az biraz dikkat ve özenle dillendirmeye devam ettiğimiz ortak aklın, çoğaltımın, başka bir dünya tasvirinde nasıl ve hangi koşullar gözetilerek durmaksızın ayrıştırıldığımızın ibret vesikası olan bir mesele dair detaylar yazının içerisinde.. VARTANYAN ve Radikal Blog'un anlayışlarına sığınarak metni blog sayfamıza iliştiriyoruz...


..Fark edilebilir ayrıntılar ile dönüştürücü, ayrıksı duruşların sebeplerini irdeleyerek endişe giderici, tanımlanmamış olanı arz etmeye çabalayarak yardımcı olmaya Deuss Ex Machina  ile devam...İyi Haftalar...

Allame-i Ulul Arz’dan Ara Nağmeler
Okuma Parçası
Belgesel: Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim - Ümit KIVANÇ
Gördüm - Bir Gezi Parkı Direnişi Belgesel Filmi - Documentary Film - R H - Vimeo
Dönüşüm - Gentrification Belgeseli - Yönetmen Hakan TOSUN - Youtube
Hemzemin Forum Postası
Gezi Postası
Gezi Sekmeleri
Park Hareketi
Gezi Park Eylemlerinin Görsel Arşivi
Kitabın Sobaya Atılıp Atılmadığına Bakılıp Bakılmadığına Bakılmıştır - Hektor VARTANYAN - Radikal Blog
Elvan Ailesi: O Saldırı Berkin'e Oldu - Rengin ARSLAN - BBC Türkçe
Berkin Elvan İçin Okunamayan Basın Açıklaması - Kaynakça Sertaç YILDIZ
Ahmet Şık: "Başbakan İlk Kez Gezi’de Yenildi ve Artık Korkuyor’" - Hilmi HACALOĞLU - Amerika'nın Sesi - Başka
İkinci Ethem Yaşanabilirdi! - Nor Zartonk
Bir Gözaltı Macerası: Bu Güneşli Günde De - Deniz GÜNDOĞMUŞ - BiaMag
Her Ölüm Erken Ölüm - Meryem GÖKTEPE - Evrensel
Ali - Ece TEMELKURAN - Birgün
Gezi Parkı Ne Kadar Da Küçükmüş! - Ahmet SAYMADİ - Bianet
Siyaset ve Toplum Bilim Perspektifinden Gezi Parkı Olayları - Kollektif - Bilim Akademisi
Notes From The Resistance - Özgür UÇKAN & Vasif KORTUN in conversation with Başak ŞENOVA - Ibraaz
Performing Democracy - Berin GÖLÖNÜ - Frieze Blog
Is The World Getting Tired Of Turkey's Protests Against Recep Tayyip Erdogan? - Sarp Kerem YAVUZ - Policymic
The Psychology Of Conspiracy Theories - Suat KINKLIOĞLU - Today's Zaman
NULL: Direnmenin Otopsisi - Cengiz ERDEM - Senselogic
Gezi Hareketi Notları (5) Alternatif Yok Mu Demiştiniz! - Gün ZİLELİ - GZ' Blog
Ethem Sarısülük'ün Cenazesine Katılan 35 Kişiye Dava - Turnusol
Gezi Direnişi İçin Cevaplanmayan Yedi Soru - Soru Önergesi - Ertuğrul Kürkçü Resmi Sitesi
Taksim Is/Is Not Tahrir: Comparative Frameworks In Managing Protest - Danya AL-SALEH & Mohammed Rafi AREFIN - Jadaliyya
Gezi'nin Anlamı: Yarattığı Bilinç Sıçraması Çok Önemli - Gaye YILMAZ - BBC Türkçe
Kırmızılı, Siyahlı ve Direnişçi - Sevdiye ERGÜRBÜZ - Nor Zartonk
Public Space Democracy - Nilüfer GÖLE - Eurozine
Turquie: Après Gezi, Un Nouveau Projet Indigne Les Stambouliotes via Boursorama
Gezi Hareketi Notları (4) Gezi Hareketinin Bileşenlerinden Anarşistler Üzerine - Gün ZİLELİ - GZ' Blog
Forumlar... - Atakan BAĞIŞ - Atakent Haber
Çok Şey Kusura Baksın - Burak ŞAHİN - BŞ' Tumblr
Gezi Eylemlerine Nasıl Gelindi? - Oderin - SSG++
BDP'den Gezi Gözaltılarına Kınama - Basın Açıklaması - Ötekilerin Postası
Kocaeli’nde Gezi Operasyonu: Çevreci Eylem ve Sosyal Medya Suçundan… - Sendika.org
More Police Violence In Istanbul - Heissenstat - Uluslararası Af Örgütü
Demokraside ‘Sandıkçılık’ Çağı Kapanıyor - Ferda BALANCAR - Agos
Beyoğlu'ndaki Mekansal Dönüşüm ve Polis Şiddeti Üzerine - Kafa Radyo - KR' Twitter
Çinçin: Bir Varmış, Bir Yokmuş... - Cihan UZUNÇARŞILI BAYSAL - Açık Radyo
Türkiye'nin Twitter Fenomenleri Muhalifleri Marjinalleştirmeye Çalışıyor - Pınar TREMBLAY - Al Monitor
Rojava: Kürtler’in Arka Bahçesi - İshak KARAKAŞ - Evrensel
Türkiye’nin ‘Rojava’ Sorunu - Yetvart DANZİKYAN - Agos
Rojava - Onur ÖNCÜ - Patavatsız Dergi
PKK’den Rojava Çağrısı: Her Yeri İsyan Alanına Çevirelim! - ANF
Kurdish Struggle Blurs Syria’s Battle Lines - Ben HUBBARD - New York Times
Rutin Siyaseti - Nevzat KILIÇ - Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi - Özgür Gündem
Ahmet Davutoğlu'ndan Çarpıcı PYD Açıklamaları via Transnational Middle East Observer
Kayıp Yakınları Servet Bayram'ın Akıbetini Sordu - İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi
Pardon ama Uludere'de Katliam Geçen Ay Mı Oldu? - Pınar ÖĞÜNÇ - Radikal.com.tr
Tayyip Erdoğan’ı Bağışlatmak - Yalçın YUSUFOĞLU - Sol Defter
Erdoğan, Oscar'a Mı Göz Kırpıyor? - Kerem ALTAN - T24
Tutuklu Er Utku Kalı Hakkında Basın Açıklaması - Utku Kalı'ya Özgürlük Girişimi
Musa Anter Cinayeti Davası Başladı - T24
90 Yıldır ‘Soy Kodu’ ile Fişlemişler - Ferda BALANCAR - Agos
İçişleri Bakanlığı: Soy Durumları Milli Eğitim Bakanlığı'na Veriliyor - Uygar GÜLTEKİN - Agos
'Soy Kodu' Osmanlı'dan, Süryaniler 4 Numara! - İsmail SAYMAZ - Radikal.com.tr
Soy Kodum 1 - Foti BENLİSOY - FB' Facebook Sayfası
Milliyetçilik – Ulusalcılık – Irkçılık - Serdar GÜNEŞ - SG' Blog
Türkiye'nin Şifreleri: 1, 2, 3 - Orhan Kemal CENGİZ - Radikal.com.tr
Türkiye Ermenilerini Duymak: Sorunlar, Talepler ve Çözüm Önerileri - Günay Göksu ÖZDOĞAN & Ohannes KILIÇDAĞI - TESEV
”Oğlum Ermeni Olacak” Bugüne Kadar Bilinmeyen Bir Soykırım Filmi - Ermeni Haber
Milli Eğitim Müdürü'nden Skandal Sözler! - Ahmet ŞEFİK - Cumhuriyet
Nerdesin Aşkım? - Uluslararası Af Örgütü
Video Dökümanter: Nefret Suçları Sizi Nasıl Etkiliyor - Uluslararası Af Örgütü
#kurtuluştaneleroluyor: Homofobik ve Transfobik Şiddete Karşı Dayanışma'na Destek Mesajı -  Leil-zahra MORTADA via FB
Ayta Sözeri: “Bana Tro Diyorlar Sana Da Kro!” - Hava BAKAÇ - KaosGL
Elazığ'lı İmam: Abdestli Kapitalistleri ve Hurafecileri Eleştirdi - Adil Medya
AKP'nin Güzü HDP'nin ve Forumların Baharı Olur Mu? - Sarphan UZUNOĞLU - Radikal.Blog
Temmuz Ayında En Az 120 İşçi Hayatını Kaybetti... - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi
Kazova Direniş Çadırında İşçi Belgeseli "Patronsuzlar 2" - Kazova Tekstil İşçileri
Onlar Kazanırsa Biz De Kazanırız - MMK'da Dayanışma Büyüyor - Cumali AKKAŞ - Evrensel
Times: Hükümet Gazetecilere Cadı Avı Uyguluyor - Muhalefet.org
Kovulan Gazeteciler ve Taraf İstifacılarına Dair - Özgür ÖĞRET - Hiçişleri
Bir Türk Spamcı Anlatıyor: Twitter'da Nasıl Savaşıyoruz? - Çağıl KASAPOĞLU - BBC Türkçe
Gezi Parkı Direnişi 80 Gazeteciyi İşsiz Bıraktı - İnsanhaber
'İktidar Baskısı Yerele Uzandı!’ - Doğu EROĞLU - Birgün
Medyayı Penguenler De Kurtaramadı! - Ragıp DURAN - ETHA - Apoletli Medya
The Obersver Editorial: Turkey's Lack Of Democracy Is Storing Up Problems - The Guardian
Sansür Kalktı Mı Dediniz? - Yasemin İNCEOĞLU - Radikal.com.tr
Markar Esayan Kadar Demokrat Olaydım - Gökhan KAYA - Medya Faresi - Nor Zartonk
'Basın, Yayın ve Gazetecilik' İşkolunda Yetki Tartışması Sürüyor - Emek Dünyası
Gezi Direnişi ve Sosyal Medya: İletişim Örgütlenmektir! - Özgür UÇKAN - Evrensel
Gezi Sürecinde Sosyal Medya Dezenformasyonları - İnsan Haber
İhaleler Komşu Müdürün Eşine - İdris EMEN - Radikal.com.tr
Yedikule Bostanları Yok Ediliyor; Neler Yaşanıyor, Kim Ne İstiyor? - Fatih PINAR - T24
HES’ten Muhteşem Performans: 2 Saatte Dere Kurudu - Yeşil Gazete
Köylünün Cevabı: HES'tirin Gidin! - Muhalefet.org
‘Hükümet Nükleerden Vazgeçmedi, Rusya’ya Mesaj Veriyor’ - Doğu EROĞLU - Fevzi ÖZLÜER - Ekolojistler
Kentsel Dönüşüm Üzerine Konuşmalar 1 - 2 -  Yaşar ADANALI - Düşhane
Kentsel Mekân ve Politika - GÜMÜŞ - TÜRKMEN - GÜVENÇ - Açık Radyo
Capitalism Is Dead: American Poverty to go Mainstream As 80% Predicted to Feel Economic Insecurity - Richard METZGER via Dangerous Minds
The Rio 2016 Olympics: Sun, Sea and Absolutely No Swimming - Oliver WAINWRIGHT - The Guardian
Sisi's Islamist Agenda For Egypt - Robert SPRINGBORG - Foreign Affairs
Naftali Bennett: 'I've Killed Lots Of Arabs In My Life And There's No Problem With That'  - Huffington Post
Külotla Sokağa Çıkılmaz... - Kemal BOZKURT - Radikal
Times'daki Bildiriye Karşı Bildiri: Bizde Çok Adam Bulunur - Haber.stargazete.com
Taksim Visits Tate Modern - London 28 July 2013 via Inthecanoworms
Kibirli Devrin Muktedirleri - Yusuf NAZIM - T24
Kişisel İletişim Yöntemi Olarak Müzik - Selen GÜLÜN - Cycle In Me

Deuss Ex Machina genelgeçer disiplinlerden uzakta kalarak, deneysel öğeler ihtiva eden tüm müzik turlerine sonuna kadar kapısı açık bir yapılandırmayı sunmaya gayret eder. Bu bağlamda Ambient’dan - Weird Folk’a uzanan ses seceresinden alıntıları her Pazartesi akşamı 21.00-22.00 saatleri (GMT +2) arasında canli olarak Dinamo FM’den iliştirmeye devam ediyoruz.

Her Türlü Eleştiri,Öneri vs .İçin İletişim Kanallarımız;
DinamoPromo InquiriesMakina
Her Pazartesi Gecesi 21:00 -22:00 (GMT +2) arası Dinamo 103.8
---------------------------------------------------------
>>>>>Info Go-R-Sel
temmuz - cem dinlenmiş - cem dinlenmiş tumblr

>>>>>Poemé
Benimle Büyüyenler İçin - Ahmet ERHAN

Yağmurlar da diner moruk
Gökyüzüne bakmayıveririz bir gün
Zaten üç damla suyun bir avuç toprakla çarpımından
doğdum ben
Bunun için çamura kestim son günlerde

Sen hiç Bob Dylan dinledin mi
Hiç dün gece dinledin mi
Şarabı rakıyla karıştırıp
Saatler moruk saatler... ne olmuş saatlere
kurmayıveririz bir gün

Ben parmak hesabıyla bir ömür yaşadım
Yükseklik korkusundan başım hiç dik durmadı
İğreniyorum kendimden bile bazen
Dünyadan her zaman

Kaldırıp yakamı inerim gecenin ayıp yerlerine
Eve geç gelen adamların hüznüyle
Biz ne kötü yaşadık be moruk
Bir kuş kanatlarını dürünce rüzgarsız kalmak gibi
O kadar yalnız, o kadar umutsuzduk
-Geçmiş zaman kipi gitmedi burda ama neyse

Moruk diyorum artık benimle büyüyenlere...

Kaynakça: Şiir Perisi

Comments

Popular posts from this blog

benim söylemek için çırpındığım gecelerde, siz yoktunuz...

Deuss Ex Machina # 280 - Ancient History Of Nothingness Echoed Louder

sesli meram 152 -- շփոթ